Starania o dziecko po usunięciu torbieli

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
torbiel gł

Torbiele jajnika to przypadłości, które mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy. Co ważne, nie dają zwykle objawów, a wykrywa się je podczas standardowego badania ginekologicznego, jakim jest USG przezpochwowe. Czy po leczeniu lub wycięciu torbieli można starać się o dziecko?

Torbiele jajników – co to takiego?

Torbiel to zjawisko, które można określić jako pewną przestrzeń, pęcherz wypełniony najczęściej krwią lub płynem. Mogą powstać kiedy zachodzą nieprawidłowości podczas cyklu miesięcznego lub w pracy ciałka żółtego. Pojawiają się i rozwijają gdy pęcherzyk nie pęknie w czasie owulacji, a także kiedy ciałko żółte nie znika samo – tak, jak powinno. Powstają też w wyniku endometriozy czy w przebiegu zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Torbiel rośnie i powiększa się – często jednak znika samodzielnie, wchłania się. Czasem niestety konieczny jest zabieg chirurgiczny. Torbiele jajnika dzielimy na: torbiele czynnościowe – mogą to być torbiele pęcherzykowe – powstające, kiedy Pęcherzyk Graafa nie pęknie – lub torbiele ciałka żółtego (gdy ciałko nie znika i w środku powstaje torbiel) oraz torbiele nieczynnościowe – czyli torbiele endometrialne, powstające w wyniku endometriozy (są wypełnione krwią), torbiele dermatoidalne, które zawierają tkanki – czasem kostną, naskórka, komórki tłuszczowe, oraz te związane z zespołem policystycznych jajników.

Objawy i metody wykrywania

Torbiele, kiedy ich rozmiary są jeszcze niewielkie, nie wywołują żadnych niepokojących objawów. Gdy się powiększą, mogą wywołać np. bóle brzucha, bolesne stosunki, częste oddawanie moczu, wzdęcia. Wykrywa się je podczas USG przezpochwowego, a więc podczas standardowego badania ginekologicznego , któremu warto poddawać się regularnie.

Kobieta w szpitalu i odwiedzający ją mężczyzna.

Metody leczenia torbieli

Jeśli staramy się o dziecko, torbiele mogą to utrudniać – chodzi w tym wypadku przede wszystkim o te nieczynnościowe, związane z PCOS czy endometriozą. Torbieli czynnościowych nie usuwa się, a kontroluje. Najczęściej znikają same po kilku miesiącach, czasem konieczna jest z kolei terapia hormonami. Jednak jeśli torbiel jest duża i istnieje ryzyko, że pęknie, a także uciska bliskie tkanki, zwykle należy ją usunąć podczas zabiegu. W niektórych zaś przypadkach, gdy torbieli na jednym jajniku jest bardzo dużo, konieczne bywa usunięcie tego jajnika.

Ciąża po usunięciu torbieli

Zajście w ciążę po usunięciu torbieli jest oczywiście możliwe. W niektórych przypadkach wręcz łatwiejsze, gdy to torbiel była przyczyną naszych problemów. Jednak nie zawsze usuwanie torbieli przed rozpoczęciem starań o dziecko jest konieczne i przed operacją warto skonsultować się ze specjalistą, a najlepiej zasięgnąć różnych opinii. Warto także pamiętać, że usunięcie torbieli to jednak inwazyjny zabieg, który sam w sobie może powodować np. powstanie zrostów, które utrudnią poczęcie.

O tym, kiedy rozpocząć starania po usunięciu torbieli, powinien zadecydować lekarz biorąc pod uwagę wiele czynników, w tym, oczywiście, rozległość operacji. Zwykle należy odczekać aż wszystko ładnie się wygoi. Trwa to najczęściej do kilku miesięcy.

Co ważne, nawet jeśli wymagane było wycięcie jednego jajnika – ciąża będzie możliwa o ile ten drugi jest sprawny. Fakt, z którym należy się liczyć jest taki, że starania będą dłuższe, gdyż z oczywistych względów nie każdy cykl będzie płodny. Nie przekreśla to jednak szans na powodzenie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki