Starania o dziecko po leczeniu onkologicznym

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
photo-1515894203077-9cd36032142f

Metody leczenia nowotworów – chemioterapia, radioterapia, chirurgia walczą z rakiem, dając szansę na dalsze życie, ale często odbierając – szansę jego przekazania. Czy przebycie choroby nowotworowej wyklucza macierzyństwo? Czy starania o dziecko po leczeniu onkologicznym są obarczone większym ryzykiem niepowodzenia?

Chemioterapia i radioterapia często mają szkodliwy wpływ na układ rozrodczy – mogą uszkodzić lub całkowicie zniszczyć komórki jajowe, macicę bądź zaburzyć proces produkcji hormonów. Ale informacja najważniejsza jest taka, że nowotwór nie zawsze niesie za sobą utratę płodności. Nie każdy typ nowotworu i nie wszystkie terapie onkologiczne wpływają negatywnie na szansę posiadania dzieci. Najlepszym dowodem tego jest powstanie tzw. „oncofertility”, czyli dziedziny medycyny, która zajmuje się właśnie leczeniem nowotworów z intencją zachowania płodności.

Zakres wpływu terapii na płodność jest zależny od wielu czynników – jej długości, dawki i rodzaju przyjmowanych leków, momentu rozpoczęcia leczenia, miejsca naświetlania, a nawet wieku. W przypadku kobiety w wieku rozrodczym lekarz zawsze powinien poinformować pacjentkę o ewentualnym ryzyku w tej dziedzinie, a sama kobieta ma też prawo domagać się podobnych informacji.

Kiedy rozpocząć starania?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – każdy przypadek jest inny, każda choroba przebiega inaczej, inne mogą być też skutki jej leczenia. Zdarza się, że lekarz sugeruje, by powstrzymać się ze staraniami przez określony czas po zakończeniu leczenia (np. przez pół roku, dwa lata, pięć lat), ale zalecenia lekarskie to jedno. Drugim ważnym – czy wręcz najważniejszym kryterium – jest stan organizmu kobiety, a dokładnie jej płodność. Powrót miesiączkowania po zakończonym leczeniu nie zawsze jest bowiem jednoznaczny z powrotem płodności.

Zdarza się i tak, że mimo regularnych miesiączek uszkodzenia jajnika w wyniku leczenia onkologicznego prowadzą do znacznie wcześniejszego ustania zdolności rozrodczej – menopauza może się pojawić wcześniej o kilka, a nawet o kilkanaście lat. Lekarz prowadzący musi więc dokładnie sprawdzić i ocenić funkcjonowanie układu rozrodczego kobiety – stan jajników, dróg rodnych, aktywność hormonalną itp. Na tej dopiero podstawie można oszacować, czy z macierzyństwem należy się wstrzymać czy wręcz przeciwnie – najlepiej nie odkładać decyzji o dziecku. Wszystko jest też zależne od stanu płodności pacjentki.

Przytulająca się para

Stan płodności po terapii onkologicznej

Istnieją różne scenariusze. W tych najszczęśliwszych terapia onkologiczna w żaden sposób nie wpływa na stan płodności i możliwe jest naturalne poczęcie. Starania są obarczone „standardowym” ryzykiem niepowodzenia – takim samym, jak w przypadku innych par. W niektórych sytuacjach po leczeniu następuje tzw. tymczasowy powrót płodności, który często poprzedza wcześniejszą menopauzę. Wówczas naturalne poczęcie bywa możliwe, ale czasami konieczne jest rozważenie metody wspomaganego rozrodu. Możliwe jest wówczas także tzw. zachowanie płodności (np. mrożenie zarodków, tkanki jajnikowej czy witryfikacja oocytów).

W przypadku niektórych kobiet po leczeniu onkologicznym mamy do czynienia z tzw. płodnością ograniczoną – wówczas zajście w ciążę jest możliwe, ale trudniejsze niż normalnie. Naturalne poczęcie często wymaga wielokrotnych prób, a starania trwają wiele miesięcy, a nawet lat. Czasami jedynym wyjściem z takiej sytuacji okazuje się metoda wspomaganego rozrodu. Możliwe jest również wspomniane już wyżej zachowanie płodności, czyli pobranie materiału potrzebnego do zapłodnienia. Dla kobiety, która pragnie zostać matką, najtrudniejsza jest sytuacja ostatnia, czyli całkowita utrata płodności. Jeżeli można ją przewidzieć, pacjentka powinna zostać poinformowana przed rozpoczęciem leczenia o możliwości zabezpieczenia swojej płodności.

Chociaż w obliczu dramatycznej informacji o nowotworze może się to wydać mało istotne, po wygranej walce z chorobą utrata szansy posiadania dzieci może się okazać życiowym dramatem. Zwłaszcza, że najbardziej aktualne badania kliniczne oraz doniesienia naukowe dowodzą, że zajście w ciążę po szczęśliwie zakończonym leczeniu wcale nie wiąże się z większym ryzykiem wznowienia choroby. Dlatego też, jeśli terapii onkologicznej nie trzeba rozpoczynać tak szybko, jak to możliwe, warto wcześniej przeanalizować ewentualne ryzyko utraty płodności i w razie potrzeby rozważyć możliwość skorzystania z metody jej zabezpieczenia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki