Sperma co trzeciego mężczyzny nie spełnia norm WHO

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
lekarz

Niepłodność częściej kojarzona jest z nieprawidłowościami w kobiecym ciele i łączona z zaburzeniami owulacji, anomaliami w budowie, chorobami, wrogością śluzu… Tymczasem bardzo często powodem, dla którego para nie może spłodzić dziecka jest słaba jakość spermy. Wyniki badań są alarmujące – już co trzeci Polak ma podobny problem.

(nie)Płodny Polak

Z niepłodnością zmaga się coraz więcej par. W nieco więcej niż 1/3 przypadków przyczyna jest po stronie mężczyzny. Pozostałe 2/3 to zawirowania w kobiecym organizmie bądź też niepłodność o nieznanym źródle lub wielu źródłach. Wśród niepłodności męskiej najczęściej winna jest zła jakość nasienia.

Tematem płodności Polaków zajmuje się kampania społeczna „Płodny Polak”, stworzona przez fundację „Nadzieja dla zdrowia” wraz z Kliniką Leczenia Niepłodności Bocian. Badanie, wykonane w 2015 roku, pokazało jasno, że polscy mężczyźni nie badają nasienia (aż 93% z młodych Polaków nie zrobiło tego nigdy). Słabo wypada także wiedza na temat czynników wpływających na jakość ejakulatu. Panowie nieświadomie popełniają błędy, które mogą znacznie utrudnić starania o dziecko.

Dlaczego warto badać nasienie?

Badać nasienie warto przede wszystkim wtedy, kiedy zaczynamy starać się o dziecko. To pozwoli od razu, niejako z marszu, wykluczyć problem z plemnikami jako ten mający negatywny wpływ na płodność. Badanie nasienia pozwala ocenić ilość, jakość i szybkość plemników – te parametry są kluczowe jeśli mówimy o ejakulacie. Do tego dowiemy się też jaki jest stosunek plemników o prawidłowej budowie do tych o nieprawidłowej, co także jest bardzo istotne.

Jeśli okaże się, że jakość nasienia pozostawia wiele do życzenia można spróbować zmienić swój styl życia na zdecydowanie zdrowszy oraz, jeśli to konieczne, zastosować odpowiednie leczenie.

Co ciekawe, Światowa Organizacja Zdrowia regularnie obniża zakres „prawidłowych” wartości nasienia. W 1980 roku, aby uznać je za zdrowe należało w 1 mililitrze mieć 60 mln plemników, w 1992 roku – więcej niż 20 mln plemników, a w 2010 – 15 mln plemników.

Skąd takie zmiany? WHO wyjaśnia, że wiążą się z ogólnoświatowym zjawiskiem spadku jakości nasienia, za którym stoją niesprzyjające czynniki środowiskowe.

Jak wygląda badanie nasienia?

Badanie nasienia przebiega w dość prosty i szybki sposób. Warto je wykonać przed lub w trakcie rozpoczęciem starań o dziecko. Jeśli wyniki nie okażą się satysfakcjonujące, będzie można wdrożyć leczenie bądź zmienić styl życia, co znacznie skróci czas bezowocnych starań o dziecko.

Przed badaniem zalecane jest kilka dni wstrzemięźliwości seksualnej – WHO zaleca, aby był to okres od 3 do 5 dni. Najpierw należy dopełnić formalności – w formularzu wpisuje się swoje dane, informacje o przebytych chorobach, używkach, urazach… Kolejnym krokiem jest pozyskiwanie próbki nasienia do specjalnego pojemnika drogą masturbacji.

Wyniki takiego badania określają m.in. indeks SDF, czyli potencjał do zapłodnienia, jaki mają dane plemniki. Indeks SDF 0-15% to najlepszy wynik, oznacza, że plemniki mają bardzo dobry potencjał do zapłodnienia. Indeks SDF 15-30% to w dalszym ciągu wynik prawidłowy, jednak plemniki mają umiarkowany potencjał do zapłodnienia. Indeks SDF równy 30% lub więcej to niestety zła wiadomość. W takim wypadku plemniki mają niski potencjał do zapłodnienia.

Co ma wpływ na jakość spermy?

Na jakość nasienia mają wpływ m.in. poniższe czynniki:

  • Stres – przez wiele osób bagatelizowany, ma jednak zaskakująco bezpośredni wpływ na cały organizm, a w tym płodność zarówno męską, jak i kobiecą.
  • Otyłość, nadwaga, niedowaga – nieprawidłowa waga to jeden z poważniejszych czynników, które mogą skutkować zaburzeniami płodności.
  • Picie nadmiernych ilości alkoholu – nie chodzi o zupełną abstynencję, ale o raczenie się ulubionym trunkiem z rozwagą – od czasu do czasu w umiarkowanych ilościach.
  • Palenie papierosów – papierosy mają zgubny wpływ na zdrowie, u osób palących nałogowo liczba plemników zmniejsza się nawet o ¼.
  • Przegrzewanie i uciskanie jąder – ma negatywny wpływ i na nie i, w konsekwencji, na płodność. Niewskazane są długie, ciepłe kąpiele, częsta i długa jazda na rowerze, noszenie obcisłej bielizny, siedzący tryb życia (długie siedzenie za biurkiem czy za kierownicą).
  • Regularny seks – dobra informacja: regularne współżycie pozytywnie wpływa na jakość nasienia.

Jakość nasienia to nie tylko wyznacznik płodności, ale też ogólnego stanu zdrowia mężczyzny. Jeśli prowadzi on niezdrowy tryb życia, odbije się to nie tylko na samopoczuciu i wyglądzie, ale też na produkcji i jakości plemników.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki