Słupski program in vitro. „Kolejki chętnych”

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
mat.pras

Program dofinansowania procedury in vitro w Słupsku wystartował w sierpniu tego roku. Po zaledwie kilku tygodniach okazuje się, że chętnych jest dużo więcej niż miejsc. Kliniki już tworzą listy na przyszły rok.

Program zaplanowano od połowy 2018 r. do końca 2022 r. Każdego roku na jego realizację przewidziano 100 tys. złotych, co pozwoli dofinansować do 20 zabiegów in vitro rocznie. W sumie 100 par będzie mogło skorzystać z pomocy miasta.

- Niektórzy pacjenci dzwonili do nas miesiąc w miesiąc wciąż dopytując, czy już można się zapisać – mówi Agnieszka Linda -Majewska, koordynator medyczny Kliniki INVCITA w Słupsku, jednego z realizatorów słupskiego programu na rzecz przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Jak tłumaczy, wielu chętnych, to pary, które, kiedyś już korzystały z usług Kliniki, jednak nie zdecydowały się na in vitro głównie ze względu na wysokie koszty zabiegu.  – Przykładowo jedna nasza pacjentka wspólnie z mężem bezskutecznie stara się o dziecko już od czterech  lat,  próbowali różnych metod, a do tej pory zabieg in vitro był poza ich zasięgiem finansowym. Teraz dzięki dofinansowaniu,  dla tych kilkunastu zapisanych par, brak funduszy nie będzie przeszkodą na drodze do szczęśliwego rodzicielstwa – mówi.

Zgodnie z wytycznymi, aby skorzystać z programu, para (kobieta i mężczyzna) powinna od co najmniej roku mieszkać na terenie miasta Słupsk i tu się rozliczać z podatków. Warunkiem udziału w programie jest stwierdzona przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie. Pary powinny również posiadać bezpośrednie wskazanie do skorzystania z metody in vitro. Dodatkowym warunkiem jest stwierdzenie u kobiety odpowiedniego poziomu rezerwy jajnikowej mierzonej stężeniem hormonu AMH pow. 0,7ng/ml.

Para będzie mogła skorzystać z programu, o ile wcześniej nie korzystała z dofinansowania ze środków publicznych do dwóch procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

- Zgodnie z wytycznymi, po zgłoszeniu, para najpierw przechodzi kwalifikację medyczną. W następnej kolejności prosimy o udostępnienie PIT-ów, które poświadczą, że pacjenci mieszkają w Słupsku i w tym mieście rozliczają się z podatku – wyjaśnia Linda-Majewska. – Nie ukrywam, że chętnych jest bardzo dużo.  Na obecną chwilę mamy już wszystkie 11 miejsc zajętych, ale zapisujemy chętne pary na przyszły rok.  Zachęcamy do kontaktu, im szybciej tym lepiej  – dodaje.

Pacjenci, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji o programie w INVICTA mogą kontaktować się poprzez infolinię 58 58 58 800.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki