Ślub kościelny 2020 – ksiądz zapyta o płodność?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
ślub1

Rok 2020 przyniósł spore zmiany w zasadach dotyczących zawierania katolickiego ślubu. Zmiany te z pewnością niczego nie ułatwiają – dotyczą m.in. wywiadu, jaki przed ślubem ksiądz musi przeprowadzić z narzeczonymi. Pytania będą bardzo wnikliwe, kapłan będzie mógł zapytać także o… płodność. Przedstawiamy konkrety!

Podstawa zmian – od kiedy będą obowiązywać?

Podstawą zmian dotyczących ślubów katolickich jest „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego” z 26. listopada 2019. Wszedł w życie z dniem 1. czerwca bieżącego roku. Będzie to pierwsza od trzydziestu lat zmiana przepisów dotycząca przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Dekret zawiera nowy wzór protokołu przedślubnego, który ksiądz wypełnia na podstawie rozmów z narzeczonymi. Zmiany są podyktowane, wedle ich autorów, chęcią dostosowania przepisów do obecnych czasów. Celem nowych regulacji jest zmniejszenie liczby unieważnionych małżeństw.

Nowe przepisy – co się zmieni?

Jakie nowe zasady wejdą w życie, o co jeszcze może zapytać ksiądz podczas rozmowy?

  • obowiązkiem będzie podpisanie przysięgi o stanie wolnym i mówieniu prawdy;
  • narzeczeni będą rozmawiali z księdzem nie tylko razem, ale także każde osobno;
  • pytania, jakie zada ksiądz będą bardziej wnikliwe i szczegółowe, także dotyczące kwestii  intymnych-  wymusza to sam protokół, który ma w większym stopniu formę opisową, a nie pytać zamkniętych;
  • mogą paść pytania o poprzednie związki lub konkubinaty;
  • z zasady miejscem udzielenia ślubu ma być parafia jednego z narzeczonych (czyli nie parafia
    w miejscu urodzenia, a zamieszkania – jeśli mieszkamy tam dłużej niż miesiąc). Zmiana miejsca ślubu będzie wymagała specjalnego zezwolenia od proboszcza w swojej parafii. Dotychczas taka zmiana była bardzo prosta, większość osób brała ślub w parafii obejmującej dom rodzinny. Po pierwszym czerwca może być to nieco bardziej problematyczne;
  • narzeczeni będą musieli wypełnić więcej dokumentów (w dekrecie jest ich 21, natomiast nie każda para będzie wypełniała wszystkie);
  • utrudnione zostanie zawarcie ślubów mieszanych – takie śluby zą zabronione „bez wyraźnego zezwolenia ordynariusza miejsca”. Nie ma również zgody na małżeństwa osób po zmianie płci.  Istotny jest fakt, że brak zgody zostanie zamieszczony w protokole – wcześniej takiej zasady nie było, więc narzeczeni często szukali mniej „problematycznej” parafii. Przestanie to być możliwe. Małżeństwa katolików z ochrzczonymi niekatolikami są możliwe, ale tylko w wyjątkowych przypadkach;
  • dokumenty wymagane przy tworzeniu protokołu to: dowód, świadectwo chrztu oraz bierzmowania, świadectwo katechizacji szkolnej, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, świadectwo uczestnictwa w katechezie przedślubnej.

ślub 2

Co z bezpłodnymi?

Bezpłodność i niepłodność nie są przeszkodą do zawarcia ślubu kościelnego – o ile nie są ukrywane przed narzeczonym lub narzeczoną. Przeszkodą natomiast jest… impotencja. W dekrecie czytamy: „Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa. Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem”.

Podczas rozmowy z księdzem mogą paść pytania o zdrowie narzeczonych – oczywiście w kwestiach dotyczących poczęcia, a także wprost o płodność.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki