Samoistne poronienia – przyczyny i objawy

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
ból

Poronienie to bardzo ciężkie przeżycie dla każdej kobiety. Istnieją różne rodzaje, jest też wiele przyczyn, przez które może dojść do utraty ciąży. Poronienie samoistne występuje najczęściej w pierwszym trymestrze – jest tu utrata ciąży spowodowana czynnikami „naturalnymi”. Jakie to czynniki? Jak rozpoznać poronienie samoistne?

Kiedy występuje poronienie samoistne?

Poronienie samoistne to utrata ciąży, która następuje przed 22. jej tygodniem. Wyróżniamy dwa rodzaje ze względu na moment poronienia:

 1. poronienie wczesne – występuje w pierwszym trymestrze
 2. poronienie późne – występuje między końcem 1. trymestru a 22. tygodniem.

Przyczyny poronień samoistnych

Ten typ poronienia może mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich to:

 • choroby przewlekłe matki, np. cukrzyca, choroby nerek,
 • zaburzenia hormonalne,
 • niewydolność ciałka żółtego,
 • niewydolność szyjki macicy,
 • choroby zakaźne,
 • używki, niektóre leki,
 • wady rozwojowe płodu,
 • stres, problemy psychiczne.

Jak rozpoznać poronienie?

Poronienie nie zawsze musi oznaczać obfitego krwawienia choć faktycznie, często wygląda ono w ten sposób. Krwawienie może być też mniejsze, ale utrzymywać się kilka dni. W krwi mogą czasem znajdować się fragmenty tkanek. Poronieniu towarzyszy ból w podbrzuszu lub skurcze. W bardzo wczesnej fazie kobieta może nawet nie wiedzieć, że była w ciąży i poroniła. Tkanki zostają usunięte z organizmu podczas krwawienia. Jeśli utrata ciąży następuje później, po 12. tygodniu, poronienie nosi znamiona porodu ze względu na zaawansowanie w rozwoju płodu i łożyska. Po poronieniu samoistnym późnym ważne jest oczyszczenie jamy macicy przez lekarza!

Rodzaje poronień samoistnych

Oprócz podziału ze względu na moment poronienia, wyróżniamy także podział, który bierze pod uwagę to, jak zaawansowane są występujące objawy.

 • Poronienie rozpoczynające się – występuje, kiedy szyjka macicy się skraca, występuje krwawienie, ból. Ten stan można odwrócić, wymaga hospitalizacji i podania leków.
 • Poronienie zagrażające – ból i plamienie nie są duże, stan ten można z powodzeniem zatrzymać i leczyć, nie wymaga hospitalizacji.
 • Poronienie w toku – w tym wypadku ciąży nie udaje się uratować, występują skurcze, silne krwawienie (co może zagrażać kobiecie), szyjka się skraca i rozwiera.
 • Poronienie zatrzymane – wbrew nazwie to wcale nie pozytywny stan. Jest to sytuacja, w której rozwój płodu nie współgra z wiekiem ciąży, nie czuć także tętna ani ruchów, wobec czego można podejrzewać obumarcie płodu. Aby to potwierdzić wykonywane są dodatkowe badania.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki