Rzeczy zakazane przed ciążą

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 1

Dużo mówi się o tym, czego nie robić w czasie ciąży. Lista niewskazanych w tym okresie czynności jest dość spora – przyszła mama musi pamiętać, że nosi w sobie nowego człowieka i to, co nieszkodliwe dla niej samej, może okazać się groźne dla niego. Mało kto jednak wie, że także w czasie starań o dziecko niektórych czynności warto unikać.

Jakich?

O tym, czego unikać w czasie ciąży pisaliśmy tutaj. Teraz rzućmy okiem na listę rzeczy, których warto się wystrzegać jeszcze w czasie starań o dziecko.

Nieodpowiednia dieta

Dieta jest niezwykle ważnym elementem naszego życia. O ile większość przyszłych mam zdaje sobie z tego sprawę i zanim położy cokolwiek na swoim talerzu sprawdza w kilku źródłach, czy aby na pewno nie zaszkodzi to maleństwu, o tyle ci, którzy o dziecko dopiero się starają, zupełnie o tym nie myślą. Tymczasem oprócz składników żywnościowych, które sprzyjają płodności są i takie, którym zupełnie z płodnością nie po drodze – to m.in. ryby bogate w rtęć. Ryby to cenny element naszej diety, ale w okresie starań o dziecko warto z niej wyłączyć tuńczyka, miecznika, węgorza czy makrelę królewską.

Palenie papierosów

To aktywne, jak i to bierne. Większość przyszłych mam robi wszystko, by zerwać z ewentualnym nałogiem, jednak te, które o dziecko dopiero się starają, często nie widzą w nim problemu. Z paleniem warto zerwać jak najszybciej, nie tylko dlatego, że im wcześniej rozpoczniemy proces odstawiania nikotyny tym większa szansa, że w okresie ciąży nie będzie nam już potrzebna – jej obecność skutecznie utrudnia same starania! O tym, jak wpływa na płodność przeczytacie tutaj. I – co ważne – tyczy się to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn!

Nadużywanie alkoholu

To oczywiste, że w czasie ciąży alkohol jest zabroniony. To, że w czasie starań również może zaszkodzić – mniej. Rzecz jasna nie mówimy o zupełnej rezygnacji z kieliszka wina do kolacji czy kufla piwa w weekend, ale warto przyjrzeć się swoim nawykom i zastanowić, czy przypadkiem trunki nie goszczą na naszym stole zbyt często. O tym, jak alkohol wpływa na płodność przeczytacie tutaj . I – jak wyżej – mowa nie tylko o paniach!

Nadmiar kofeiny

Kofeina – zarówno ta zawarta w kawie, jak i mocnej herbacie czy napojach energetyzujących nie sprzyja staraniom o dziecko. Oczywiście nie chodzi o to, by odstawić kawę zupełnie – poranna mała (a nawet nieco większa) czarna z pewnością nie zaszkodzi. Zresztą ta popołudniowa również. Chodzi jedynie o to, by nie przesadzać z liczbą wypijanych dziennie filiżanek, szczególnie, jeśli oprócz niej w naszej diecie gości też mocna herbata.

Przyjmowanie niektórych leków

Osoby leczące się przewlekle powinny dopytać swojego lekarza, czy przypadkiem środki, które stosują na co dzień, nie mają negatywnego wpływu na płodność. Niestety, niektóre z nich warto w tym okresie odstawić bądź znaleźć bezpieczne zamienniki. Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy tego robić na własną rękę, bo można zaszkodzić swojemu zdrowiu – lekarz z pewnością pomoże znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie.

Życie w nieustannym stresie

Stres może być przyczyną poronienia – o tym wiemy wszyscy, dlatego bliscy starają się zapewnić przyszłej mamie jak najwięcej spokoju. Niestety, stres jest szkodliwy także na wcześniejszym etapie – jeszcze w czasie starań. To bardzo trudny do pokonania zawodnik i nie ma sposobu na to, by wyeliminować go ze swojego życia całkowicie, ale w okresie starań warto unikać sytuacji stresogennych, zmniejszyć nieco tempo życia, zrezygnować z dodatkowym obowiązków itp.

Podwyższona temperatura

Może osłabiać płodność zarówno kobiecą, jak i męską. Szkodliwe mogą się okazać gorące kąpiele, jaccuzi, sauna, noszenie zbyt obcisłej, nie przepuszczającej powietrza bielizny, podgrzewane siedzenia w samochodach czy pracowanie z laptopem w na kolanach. Warto unikać podobnych sytuacji, bo jeśli zdarzają się nagminnie mogą naprawdę opóźnić nasze starania.

—-

Zapewne niektórzy z was stwierdzą teraz: same oczywistości. Któż by nie wiedział, że powyższe zachowania szkodzą płodności? Szkoda tylko, że w większości przypadków owej wiedzy nie towarzyszy praktyka. Mimo, że mamy świadomość negatywnego wpływu opisanych elementów na nasze starania o dziecko, nie tylko zaczynamy, ale i kończymy dzień z kubkiem kawy w dłoni, a rzucenie palenia często odkładamy dopiero na czas ciąży. Musimy mieć świadomość tego, że przesuwając w czasie rezygnację ze szkodliwych przyzwyczajeń, nieświadomie przesuwamy sam moment – zajścia w ciążę.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki