Ryzyko hiperstymulacji jajników

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
bellyyyy

Leczenie niepłodności może niestety wiązać się z pewnym niebezpieczeństwem. Jednym z zagrożeń dla zdrowia kobiet poddających się w szczególności zapłodnieniu pozaustrojowemu jest hiperstymulacja jajników. Występuje ono bardzo rzadko, ale uważane jest za niezwykle niebezpieczną, gdyż może stanowić zagrożenie dla życia.

Co to jest?

Zespół hiperstymulacji jajników (ang. Ovarian Hyperstymulation Syndrome, OHSS) jest schorzeniem występującym bardzo rzadko. Pojawia się u pacjentek leczących się z powodu niepłodności. Jednym z najważniejszych etapów tego procesu jest tzw. kontrolowana hiperstymulacja jajników, dzięki której uzyskuje się dojrzałe komórki jajowe. Kiedy jednak wymyka się ona spod kontroli lub okazuje się, że pacjentka źle reaguje na leki, mamy do czynienia z zespołem hiperstymulacji jajników. Pojawia się w następstwie pobudzania owulacji za pomocą różnych preparatów hormonalnych, np. gonadotropin. Jest to najcięższe powikłanie mogące wystąpić podczas stymulacji owulacji, może nawet być potencjalnym zagrożeniem dla życia.

Czynniki zwiększające ryzyko

Istnieje kilka czynników, które mogą potencjalnie zwiększyć szanse wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników. Zalicza się do nich:

  • Stymulację jajeczkowania za pomocą gonadotropin

Okazuje się, że przy ich użyciu ryzyko wystąpienia OHSS jest większe niż gdy zostaje zastosowany cytrynian klomifenu.

  • Wiek kobiety 

Zespół pojawia się częściej u osób przed 30. rokiem życia.

  • Wcześniejsze wystąpienie OHSS

U kobiet, które doświadczyły już zespołu hiperstymulacji jajników, jego ponowne wystąpienie jest bardziej prawdopodobne.

  • BMI 

Ryzyko wzrasta u kobiet z niską masą ciała.

  • Zaburzenia cyklu 

Do OHSS częściej dochodzi u kobiet, które borykają się z zaburzeniami miesiączkowania, np. z zespołem policystycznych jajników.

Objawy OHSS

Istnieje kilka objawów, które wskazują na to, iż doszło do hiperstymulacji jajników. Są to:

  • wzrost objętości jajników,
  • ból i uczucie napięcia w podbrzuszu,
  • nudności,
  • wymioty,
  • może wystąpić też biegunka.

W postaci bardziej zaawansowanej występują natomiast zwiększenie obwodu brzucha oraz także trudności z oddychaniem. Taki stan powoduje zebranie bogatobiałkowego płynu wysiękowego w osierdziu, jamach otrzewnej i opłucnej. Właśnie ta sytuacja skutkuje zmniejszeniem ilości krwi krążącej w organizmie i prowadzi do bezpośredniego zagrożenia życia. Kiedy OHSS ma łagodny przebieg, ustępuje zazwyczaj podczas miesiączki. Cięższa postać wymaga niestety hospitalizacji.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki