Rekomendacje odnośnie sposobu zakończenia ciąży po in vitro

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 1
601552_30082424

Ciąża po in vitro to dla wielu, jeszcze do niedawna walczących z problemem niepłodności, par prawdziwy cud. Nic dziwnego, że wiążą z nim ogromne nadzieje i dbają o to, by nic nie stanęło na przeszkodzie im szczęściu. Rozwiązanie ciąży uzyskanej dzięki zapłodnieniu in vitro jest jedną ze spraw najwyższej wagi. Czy in vitro jest wskazaniem do uważanego za bezpieczniejszy poród cesarskiego cięcia?

Dmuchając na zimne

Zanim niepłodna para zapuka do drzwi kliniki leczenia niepłodności, mijają czasem całe lata. Tyle właśnie trwają nadzieje, że upragniona ciąża będzie efektem udanej terapii farmakologicznej, hormonalnej bądź psychologicznej lub zwyczajnej cierpliwości i wiary. Podjęcie decyzji o wzięciu udziału w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego wymaga wiele odwagi i siły. Nic więc dziwnego, że gdy kończy się ona pomyślnie, a przyszli rodzice radośnie obserwują dojrzewający cud, robią wszystko, by nic nie odebrało im tego wyczekanego szczęścia. Kwestią, do której przykładają oni największą wagę, jest poród, a szczególnie związane z nim zagrożenia. Choć naturalne rozwiązanie ciąży po in vitro jest nie tylko możliwe, ale i częste, większość ciężarnych martwi się możliwymi komplikacjami okołoporodowymi i jest gotowa poddać się operacji, jaką jest cesarskie cięcie – wszystko po to, by mieć pewność, że maleństwu nie stanie się nic złego podczas wyczerpującej podróży z bezpiecznego łona matki. Okazuje się jednak, że rekomendacje odnośnie sposobu zakończenia ciąży po in vitro nie są dla pacjentek jasne. Co na to prawo?

Rekomendacja PTG

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne traktuje ciążę po in vitro jako ciążę specjalnej troski. Zdwojona uwaga dotyczy nie tylko opieki perinatologicznej, ale także sposobu zakończenia takiej ciąży.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opracowało zbiór wskazań dotyczących postępowania medycznego w przypadku ciąży po zapłodnieniu in vitro. Rekomendacje dotyczą nie tylko sposobu rozwiązania ciąży, ale także opieki perinatologicznej, diagnostyki prenatalnej oraz badań, których częstotliwość w przypadku ciąży specjalnej troski – jak nazywana jest przez PTG ciąża po in vitro – może ulec zwiększeniu.

Według ogólnych danych, ciąża pary, która poddała się technikom wspomagania rozrodu, nie różni się niczym od ciąży naturalnej. PTG zwraca jednak uwagę na olbrzymie koszty, jakie przyszli rodzice musieli ponieść na swojej drodze do rodzicielstwa – chodzi tu nie tylko o sprawy finansowe, ale przede wszystkim lata wyczerpującego leczenia niepłodności i obciążenia natury psychicznej czy społecznej. To z tego względu zaleca się, by ciąża po in vitro była prowadzona ze szczególną uwagą. Zasada ostrożności dotyczy także porodu. Przyjmuje się, że cesarskim cięciem kończy się każda ciąża wielopłodowa, natomiast ciąża pojedyncza rozwiązywana jest zgodnie z sytuacją położniczą (co oznacza, że jeśli nie ma przeciwwskazań do porodu siłami natury, odbywa się on w sposób naturalny), ale z uwzględnieniem życzenia ciężarnej dotyczącego cesarskiego cięcia.

Lekarze podzieleni

Lekarze są w kwestii zakończenia ciąży po in vitro podzieleni. Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pozostawia zresztą ostateczną decyzję właśnie im, specjalistom w zakresie rozwiązania ciąży. Część położników przychyla się do życzenia kobiety, uważając, że ostrożności nigdy za wiele i należy zrobić wszystko, by uniknąć komplikacji i przykrych sytuacji w przypadku tak wyczekanej ciąży. Inni przekonują swoje pacjentki, że cesarskie cięcie wiążę się ze się ze sporym wysiłkiem, obciąża, a dodatkowo jest często wskazaniem do cesarki w następnej ciąży – nie warto skazywać się na tę trudność, jeśli organizm jest silny i gotowy, by poradzić sobie z porodem naturalnym. Ostatecznie, każdy przypadek zakończenia ciąży po in vitro traktowany jest indywidualnie. To zaś, w jaki sposób przebiegać będzie poród, nigdy nie jest i nie będzie ważniejsze od zapewnienia dziecku maksimum bezpieczeństwa podczas tej trudnej chwili rozwiązania ciąży.

Średnia ocena: 12345 2,94/5 (głosów: 18).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki