Chcesz się dowiedzieć, który z okolicznych oddziałów położniczych jest najlepiej oceniany przez pacjentki? A może po prostu chciałabyś się upewnić, czy ten, który bierzesz pod uwagę, to najlepszy z możliwych wybór?
Fundacji Rodzić po Ludzku raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Od 2006 roku organizacja monitoruje sytuację na polskich porodówkach i walczy o poprawę warunków przebywających tam ciężarnych oraz świeżo upieczonych mam. Dzięki działającemu pod jej skrzydłami portalowi: https://www.gdzierodzic.info/, przyszłe mamy mogą sprawdzić, jakie opinie ma interesujący je szpital, poczytać o jego ofercie, personelu i wyposażeniu. Można tam także uzyskać bieżące informacje pozyskane bezpośrednio od szpitali oraz statystyki (np. jak duży w danej placówce jest odsetek porodów drogą cesarskiego cięcia).
Jak wybrać szpital do porodu?
Wybór szpitala do porodu to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką podjąć musi każda przyszła mama. O ile kobieta może polegać na opinii kogoś z rodziny bądź znajomej, która w danym szpitalu rodziła i jest zadowolona, problem jest mniejszy. Ale jeśli nikt z zaufanych osób nie jest w stanie pomóc jej w podjęciu tej decyzji, sytuacja się komplikuje. Koniec końców niektóre ciężarne decydują się na poród w szpitalu, który jest zlokalizowany najbliżej ich miejsca zamieszkania, ale nie jest to z pewnością najlepsze rozwiązanie. Bliżej znaczy szybciej, ale – niestety – nie zawsze lepiej.
Znacznie rozsądniej jest zaufać opiniom kobiet, które mają już za sobą doświadczenie porodu w danej placówce i oceniają je pozytywnie. Warto też dodać, że w przypadku porodu ważne są nie tylko ogólniki, ale także detale (które dla przyszłych mam wcale detalami nie są!), np.: jak wygląda porodówka, jak wygląda przygotowanie do porodu i jego przebieg, czy w trakcie porodu można jeść i pić, czy nacięcie krocza wykonywane jest rutynowo, jak wygląda sytuacja ze znieczuleniem, jakie są zasady dotyczące kontaktu matki z noworodkiem i wiele – naprawdę wiele – innych. Na podstawie danych zbieranych przez https://www.gdzierodzic.info/ powstają także rankingi, tworzone na zlecenie określonych wydawnictw.
Ranking szpitali położniczych 2018
Najświeższy ranking najlepszych szpitali ginekologicznych w Polsce powstał na zlecenie Wprost. Do udziału w nim zaproszono 2000 szpitali z całej Polski. Kryteria, na podstawie których je oceniano, zostały oparte na algorytmach stworzonych przez pracowników NFZ, profesorów oraz innych specjalistów. Wzięto pod uwagę m.in.:
Szpitale otrzymały od ekspertów ankiety, które musiały wypełnić, a udzielone przez pracowników odpowiedzi zostały przeanalizowane, poddane weryfikacji i porównane z danymi NFZ. Na tej podstawie wybrano najlepsze placówki, które prezentujemy poniżej (pierwsza 20-tka):
Pełen ranking szpitali dostępny tutaj (https://rankingi.wprost.pl/szpitale).
Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć
Psycholog o napięciach przy świątecznym stole
Dofinansowanie do in vitro z Urzędu Miasta Wrocławia w klinice InviMed
XXVIII edycja Żółtego Tygodnia- Po pierwsze: zapobiegaj!
Z pomocą macierzyństwu- warsztaty dla par w trakcie leczenia niepłodności
Utrata chromosomu Y u mężczyzn to krótsze życie i większe ryzyko raka
Eksperci radzą, jak przetrwać upały
Powstał Śląski Klaster Leczenia Niepłodności
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.