Przegroda macicy – czy to przeszkoda w zajściu w ciążę?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
kobieta u lekarza

Przegroda macicy to jedna z nieprawidłowości  w budowie tego narządu rodnego. Jak każda z tego typu wad, może być przeszkodą w zajściu w ciążę oraz stanowić zagrożenie podczas jej przebiegu. Na czym polega i w jaki sposób wpływa na starania o dziecko? Co można zrobić, aby się jej pozbyć?

Budowa macicy

Zanim przejdziemy do przegrody, warto przypomnieć sobie jaką budowę ma macica. To pozwoli pełniej uświadomić sobie jaki wpływ na starania o dziecko i ciążę mogą mieć nieprawidłowości jej dotyczące.

Macica jest umiejscowiona w ciele pomiędzy odbytem a pęcherzem, nieco poniżej pępka. Narząd ten łączy jajowody i jajniki z pochwą. Ma kształt przypominający odwróconą gruszkę. Składa się z mięśni gładkich i tkanki łącznej. Wymiary macicy to około 7 cm długości, 5 cm szerokości i około 2 cm grubości. Macica to trzy główne części – trzon (położony najgłębiej i największy, to tam znajduje się jama macicy), cieśń (stanowi połączenie trzonu z szyjką), szyjka (łączy macicę z pochwą, jest położona najniżej). Błona śluzowa macicy, która znajduje się w jej wnętrzu to endometrium.

Czym jest przegroda macicy?

Przegroda macicy to anatomiczna nieprawidłowość dotycząca tego właśnie narządu. Co ciekawe, występuje dość często, biorąc pod uwagę wszystkie ewentualne wady. Jest to wada wrodzona. Nazwa dość dobrze oddaje jej istotę – jest to mianowicie podzielenie wnętrza macicy na dwie części przez słabo ukrwiony fragment tkanki.

Ciąża a przegroda macicy

To, jak poważna okaże się przegroda zależy od tego, w jakim miejscu ów fragment tkanki występuje oraz jak jest duży. Im większa przegroda, tym, niestety, mniejsze prawdopodobieństwo zajścia
w ciążę i jej donoszenia.

Wada ta zniekształca jamę macicy, co może prowadzić do różnych problemów:

  • utrudniać rozwój płodu,
  • uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy,
  • zwiększać ryzyko poronień,
  • zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu.

Przegroda macicy to nie wyrok – w zależności od tego, jak jest duża, gdzie umiejscowiona oraz czy jest częściowa czy też całkowita, może mieć różne skutki – utrudniać zajście w ciążę (i tak najczęściej jest), lub uniemożliwiać jej donoszenie. Na szczęście relatywnie prosty zabieg jest w stanie od niej uwolnić.

Jak zdiagnozować?

Niestety, przegroda macicy nie daje żadnych objawów, które mogłyby zaalarmować i zmusić do pójścia do lekarza. Standardowe USG także nie jest w stanie jej wykryć. Pacjentki zwracają się do lekarza zwykle kiedy nie mogą zajść w ciążę lub próby kończą się poronieniami. By potwierdzić przegrodę należy wykonać USG 3D lub sonohisteriografię (to USG z kontrastem podanym do jamy macicy). Kolejnym krokiem, jeśli te badania nie dadzą odpowiedzi, zwykle jest histeroskopia czyli wziernikowanie macicy, które wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Leczenie przegrody macicy

Przegrodę macicy można skutecznie usunąć. Nie każdą jednak trzeba. Często jest tak, że mała nie stanowi przeszkody w donoszeniu ciąży. Natomiast jeśli w przeszłości występowały poronienia,
a diagnostyka wskaże, że przyczyną jest zapewne przegroda, zaleca się wykonanie zabiegu przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Zabieg wykonuje się podczas histeroskopii, jeśli przegroda jest niewielka. W innym wypadku zwykle jest to laparoskopia. Najlepiej poddać się mu w pierwszej fazie cyklu, po miesiączce, kiedy endometrium jest najcieńsze.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki