Przegląd książek o niepłodności

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
ksiązka1

Niepłodność to, niestety, problem coraz powszechniejszy. Wobec tego coraz częściej staje się tematem artykułów, wywiadów, materiałów telewizyjnych oraz… książek. Przedstawiamy przegląd pozycji, które oscylują wokół tematyki nieudanych starań o dziecko – zarówno powieści, jak i poradników.

Książek o niepłodności jest coraz więcej – i nie chodzi tylko o poradniki dotyczące tego, jak zajść w ciążę, ale także powieści obyczajowych, których bohaterowie borykają się z tym problemem. Beletrystyka to sposób na spojrzenie w inny sposób, innymi oczami, na ten sam problem. Może to będzie metoda na złapanie dystansu? Na przekonanie się, że ktoś potrafił swoimi słowami i w piękny sposób wyrazić to, co przeżywamy? Mimo, że temat jest trudny i bolesny warto się z nim w takiej formie skonfrontować.

Do wszelkich poradników dobrze zaś podchodzić z rezerwą i pamiętać, że najważniejsze jest to, co powie lekarz, który zna was, waszą historię i wyniki badań. Tego typu książki mogą być ciekawe i nieść pewną wiedzę, ale nie są alternatywą dla wizyty u specjalisty.

Przedstawiamy subiektywną listę polecenia książek, które oscylują wokół niepłodności!

„Nie do pojęcia” – Ben Elton

Książka, której głównym tematem są relacje między parą głównych bohaterów – Samem i Lucy – oraz ich nieudane starania o dziecko. Z pozoru wszystko między nimi wygląda idealnie, jednak obydwoje mają do siebie nawzajem pretensje. Pytanie brzmi – czy ich związek to wytrzyma? Czy będą w stanie się porozumieć? Pozycja zdecydowanie z kategorii lżejszych, jednak przedstawiająca problem niepłodności w poważny sposób.

„Wszystkie nasze obietnice” – Coleen Hoover

Hoover, bardzo popularna autorka powieści obyczajowych i romansów, w książce z 2018 roku porusza także temat niepłodności. Quinn i Graham mieli „żyć długo i szczęśliwie”, ale niestety, relacja, która wydawała się idealna, wpada w coraz większy kryzys, także z powodu nieudanych starań o dziecko. Rutyna w związku, nieudane starania, błędy i niedopowiedzenia między nimi stawiają wspólną przyszłość pod znakiem zapytania.

„Kroniki rodzinne” – Tony Parsons

Książka przedstawiająca problem niepłodności z nieco szerszej perspektywy. Głównymi bohaterkami są trzy siostry. Jedna z nich nie chce dziecka, druga jest w ciąży, którą chce przerwać, a trzeciej mimo ogromnego pragnienia wciąż nie udają się starania i musi zdecydować się na sztuczne zapłodnienie. To opowieść o rodzinnych relacjach, siostrzanej miłości, trudnych wyborach oraz konfrontacji własnych przekonań z „prawdziwym” życiem.

„Miłość na szkle” – Barbara Sęk

Co bardzo ciekawe, narratorem w tej opowieści jest mężczyzna. Dzięki temu książka jeszcze dobitniej zwraca uwagę na często pomijany męski punkt widzenia . Opowiada o parze trzydziestokilkulatków prowadzących udane życie. Do pełni radości brakuje im tylko dziecka, ale niestety starania nieznośnie się przedłużają. Okazuje się, że cały proces będzie dłuższy niż się spodziewali i wystawi na próbę ich relacje. To pozycja wartościowa, precyzyjnie, ciekawie i prawdziwie opisująca ciężką drogę, jaką przebywa wiele niepłodnych par. Jest przy tym i poruszająca i zabawna.

„Opowieści terapeutyczne o niepłodności” – Bogda Pawelec

Pozycja raczej z dziedziny psychologii i socjologii, poruszająca bardzo ważny temat psychiki w kontekście niepłodności. Zawiera mnóstwo informacji na temat wpływu psychiki na płodność – od przyczyn niepowodzeń aż po rozumienie żałoby przeżywanej co miesiąc, kiedy wynik testu ciążowego kolejny raz okazuje się negatywny.

ksiazka2

„In vitro. Ważne rozmowy na trudny temat” – Bogda Pawelec

Bogda Pawelec to jedyna autorka, której dwie książki pojawiają się w tym zestawieniu. Tym razem podejmuje temat zapłodnienia pozaustrojowego. To nieocenione źródło wiedzy dla osób, które myślą
o tej metodzie lub już się na nią zdecydowały. Książka składa się z 14. wywiadów.

„Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku” – A. Doboszyńska, J. Kuczmierowska, J. Kwaśniewska

Poradnik, który ukazuje nam zarówno perspektywę osoby starającej się o dziecko, jak i przekazuje masę rad i wskazówek od eksperta. To pozycja mająca przede wszystkim, zgodnie z tytułem, dawać nadzieję i podtrzymywać na duchu jednocześnie będąc merytoryczną.

„Niepłodność. Szkoła przetrwania” – Judith C. Daniluk

Książka poruszająca wiele aspektów niepłodności – opisuje etapy leczenia, ale także radzi, jak zmierzyć się z problemami natury psychologicznej towarzyszącym staraniom – stres, problemy w związku . Porusza także trudny temat podejmowania bolesnych decyzji, jak zakończenie leczenia, bezdzietność, adopcja.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki