Przed użyciem przeczytaj ulotkę

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 3
dreamstime_11065492

Można zaobserwować, że obecnie świadomość i odpowiedzialność konsumentów znacznie się poprawiła. Częściej sprawdzamy datę ważności, bardziej interesujemy się składnikami zawartymi w produkcie. Obecnie także, częściej niż kiedyś, sięgamy po różnego rodzaju leki, preparaty, suplementy. Czy informacje znajdujące się na etykietach tego typu produktów także podlegają naszej weryfikacji?

Ulotka – nie zapominaj, po co istnieje!

Przed użyciem przeczytaj ulotkę bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu – slogan ten słyszymy na tyle często, że nie traktujemy go nazbyt poważnie.  Jeżeli dany lek wydawany jest bez recepty, sam ów fakt wydaje się być najlepszą rekomendacją i niejako gwarancją tego, że po jego spożyciu nic złego nie może nam się przytrafić. W przypadku, kiedy lek przepisuje nam lekarz, ową gwarancję zdaje się dawać – sama recepta. Lekarz przecież wie najlepiej, co nam pomoże, a co mogłoby zaszkodzić. Tymczasem, bez względu na to, czy dany preparat przyjmujemy na własna rękę (suplementy, leki dostępne bez recepty), czy został nam on przepisany przez specjalistę, pierwszym krokiem po otwarciu opakowania powinno być zapoznanie się z treścią ulotki. Czy jesteśmy pewni, że powiedzieliśmy lekarzowi o wszystkich dolegliwościach, objawach, wcześniejszych chorobach? Czy nie zapomnieliśmy wspomnieć o innych lekach, jakie stosujemy? Czy pamiętaliśmy o każdym możliwym ryzyku (choroby, przypadki w rodzinie itp.)? Czy poinformowaliśmy go o charakterze naszej pracy? Mimo najlepszych chęci, coś mogliśmy jednak pominąć.

Przed rozpoczęciem stosowania

Zanim zaczniemy zaznajamiać się z informacjami na temat sposobu przyjmowania leku, sprawdźmy na początek, czy w naszym przypadku nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego stosowania. Takie informacje zwykle znajdziemy na samym końcu ulotki. Czytamy więc o:

  • wszelkich przeciwwskazaniach;
  • odpowiednich środkach ostrożności związanych ze stosowaniem leku;
  • interakcjach z innymi produktami leczniczymi;
  • innych rodzajach interakcji (np. z alkoholem, tytoniem, określonym rodzajem żywności), które  mogą zaburzać działanie leku;
  • ostrzeżeniach specjalnych, które dotyczą:
  • szczególnych grup pacjentów (dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących, pacjentów w wieku podeszłym, pacjentów z określonymi schorzeniami medycznymi);
  • wpływu leku na koncentrację, prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn;
  • substancji pomocniczych.

Stosowanie

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się ze sposobem przyjmowania leku. Szukamy więc informacji na temat:

  • dawkowania;
  • sposobu stosowania leku;
  • drogi podania leku;
  • częstości stosowania z określeniem pory dnia (czasami jest to wskazane);
  • czasu trwania leczenia;
  • objawów i postępowanie w sytuacji przedawkowania;
  • opisu działań niepożądanych, które mogą się pojawić podczas prawidłowego stosowania leku oraz postępowania, jakie należy podjąć w razie ich wystąpienia;
  • postępowania w przypadku pominięcia dawki leku;
  • ryzyka wystąpienia zespołu odstawienia (czasami występuje);
  • zalecenia o konieczności poinformowania lekarza bądź farmaceuty o wystąpieniu innych niż wyszczególnione w ulotce, objawów niepożądanych.

Inne – jakie?

Poza wspomnianymi informacjami nie powinniśmy pomijać także tych najprostszych. A więc – sprawdzamy termin przydatności do spożycia (niekiedy lek trzymamy w domowej apteczce zbyt długo niż powinniśmy) oraz szukamy ewentualnej informacji o zakazie stosowania produktu po upływie terminu ważności. Szukamy także opisu szczególnych warunków przechowywania (niekiedy są wymagane) oraz określenia objawów, wskazówek, zmian w wyglądzie preparatu, które świadczyłyby o pogorszeniu się jakości produktu. Pamiętajmy, że dodatkowa czujność  na pewno nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc. Nieodpowiednie dawkowanie bądź niewłaściwe przechowywanie leków – wręcz przeciwnie. Nie tylko nie pomoże, ale może porządnie zaszkodzić.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki