Prywatna opieka okołoporodowa – ile kosztuje i co należy wziąć pod uwagę dokonując wyboru?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
poród

Dobra, rzetelna, wiarygodna opieka okołoporodowa jest nie do przecenienia. W tym okresie kobieta potrzebuje spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Niestety, nie zawsze tak to wygląda. Wiele mam narzeka na warunki czy personel, w jakim przyszło im rodzić. Teoretycznie gwarantem lepszego poziomu powinna być prywatna opieka. Ile kosztuje i co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Standardy okołoporodowe w szpitalach publicznych

Polskich porodówek nie można wrzucać do jednego worka i twierdzić, że wszystkie są straszne, a poród w nich to okropne przeżycie. Nie jest to prawda. Istnieje sporo dobrych, a nawet bardzo dobrych oddziałów położniczych, w których standardy są naprawdę wysokie. Niestety, są też takie porodówki, w których pobyt to prawdziwa trauma i lepiej jak najszybciej o nich zapomnieć. Przyspieszanie porodu oksytocyną (bez pytania o zgodę), aby kobieta szybciej zwolniła łóżko, nikogo już nie dziwi. Zdarza się też przebijanie pęcherza płodowego, nacinanie krocza bez wyraźnego wskazania, nieprzyjemne traktowanie, opryskliwość personelu, niedostępność znieczulenia…

Dlatego sporo kobiet wybiera cesarskie cięcie na życzenie – boją się długiego, męczącego porodu, który jest jedną wielką niewiadomą. W wielu szpitalach notorycznie nie przestrzega się standardów opieki okołoporodowej. Dobre szpitale położnicze, w których opieka jest na wysokim poziomie są z kolei zwykle bardzo mocno oblegane, dlatego, jeśli decydujemy się na poród w publicznej placówce warto odpowiednio wcześnie zająć się wyborem miejsca.

Prywatna opieka – lepszy standard?

Wybór prywatnej opieki okołoporodowej powinien gwarantować znacznie wyższy standard niż publiczne porodówki. Czego możemy się spodziewać i na jakie udogodnienia liczyć?

  • Jeśli wybierzemy daną placówkę, mamy gwarancję, że właśnie tam będziemy rodzić – nie ma szansy, że zostaniemy odesłani do domu z powodu braku miejsc.
  • Cesarskie cięcie zostanie wykonane na żądanie.
  • Prywatne placówki są bardziej estetyczne niż publiczne.
  • Poród odbędzie się w kameralnej atmosferze, w przyjemnym wnętrzu.
  • Gwarantowana jest fachowa opieka położnej i lekarza.
  • Wsparcie już po porodzie.
  • Do dyspozycji będzie jednoosobowa sala porodowa z osobną łazienką.
  • Kobieta ma możliwość skorzystania z różnych udogodnień oraz przyrządów relaksacyjnych oraz wanny.
  • Znieczulenie (najczęściej różne metody) – na życzenie.
  • Pełne, dobre jakościowo wyżywienie.

Ile to kosztuje i na co zwrócić uwagę?

Koszty prywatnej opieki okołoporodowej są bardzo różne. Taniej jest w mniejszych miastach – tam zapłacimy od około 2 tysięcy złotych. W większych miastach, jak np. Warszawa, ceny zaczynają się od 3 tysięcy złotych, a kończą na około 6-7 tys.. To, ile finalnie zapłacimy zależy oczywiście od pakietu, na jaki się zdecydujemy. Istnieją różne opcje cenowe – pełen, luksusowy pakiet może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych (tę opcję często wybierają celebrytki)! Warto jednak dodać, że zwykle już podstawowy pakiet jest dość rozbudowany i zapewnia opiekę na bardzo wysokim poziomie. Pakiety rozszerzone zawierają natomiast różne dodatkowe udogodnienia. Często dopłacić trzeba m.in za opiekę lekarza podczas porodu (w standardowej opcji jest sama położna), możliwość porodu w wodzie, jeszcze wyższy standard pokoju (VIP), czy cesarskie cięcie.

Podczas wyboru prywatnej placówki z pewnością warto porównać ceny za różne pakiety w miejscach, które bierzemy pod uwagę. Być może w kilku klinikach cena za pakiet standardowy jest bardzo podobna, ale w jego skład wchodzą różne usługi. To, za co zapłacimy dodatkowo w jednym miejscu może być wliczone w cenę podstawową w innym. Zastanawiając się nad miejscem porodu dobrze jest też poczytać opinie, jakie o nim panują, odwiedzić je i sprawdzić na własne oczy czy placówka prezentuje się tak dobrze, jak na zdjęciach w Internecie. Nieocenione będą też wspomnienia bliższych lub dalszych znajomych, którzy odbywali poród w tym miejscu.

Koniecznie należy bardzo dokładnie przejrzeć umowę, dopytywać o wszystko tak, aby nie mieć żadnych wątpliwości co do tego, za co zapłacimy i co otrzymamy w cenie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki