Program in vitro nareszcie w Krakowie?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
program in vitro

Choć władza centralna jest niechętna zapłodnieniu pozaustrojowemu i finansowanie tej procedury z budżetu Państwa ukróciła bardzo szybko po wyborach, samorządy lokalne szukają własnych rozwiązań. Do grona miast z realnym pomysłem na pomoc mieszkańcom w dostępie do in vitro właśnie dołączył Kraków!

Kraków będzie finansował in vitro!

Świetna wiadomość dla mieszkańców Krakowa! 11 września krakowscy radni przegłosowali uchwałę na mocy której w życie ma wejść „Gminny program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”. Przewiduje on finansowanie in vitro z budżetu miasta. W założeniach mógłby wystartować już w 2020 roku! Jedyną przeszkodą, jaka może stanąć na drodze do realizacji programu jest uchylenie uchwały przez wojewodę.

Ile pieniędzy miałoby zostać przeznaczonych na ten cel? Około 500 tys. złotych. Skorzystać ma zaś 100 par, co daje dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł na jedną parę. Warto dodać, że na razie byłby to program pilotażowy, przewidziany na 2019-2020.

Burzliwe dyskusje

Nie można na pewno stwierdzić, że decyzja została podjęta jednomyślnie. Wręcz przeciwnie – radni PiS zgłosili do głosowania tzw. votum separatum. Oznacza to, że wyrażają opinię inną niż większość i nie zgadzają się z decyzją ogółu. Jeśli chodzi o głosy – za uchwałą zagłosowało 22. radnych – z Koalicji Obywatelskiej, Przyjaznego Krakowa oraz Krakowa dla Mieszkańców. Przeciw było natomiast 15 radnych – z Prawa i Sprawiedliwości.

To nie pierwszy raz kiedy uchwała dotycząca finansowania in vitro jest poddawania pod głosowanie. Miało to miejsce już w 2017 roku, po raz drugi natomiast w 2018 w związku z projektem obywatelskim. Do tej pory nie udało się jeszcze zebrać większości głosów. Może więc sprawdzi się powiedzenie, że do trzech razy sztuka i tym razem doczekamy się szczęśliwego zakończenia.

Zasady programu

Na ten moment nie są znane wszystkie szczegóły, jednak wiadomo, że dofinansowanie miałoby dotyczyć jednej procedury in vitro. Para, aby wziąć udział w programie, musiałaby mieszkać w Krakowie, a kobieta znajdować się między 20. a 43. rokiem życia. Pary musiałyby wyrazić też zgodę na samodzielne pokrycie kosztów związanych z przechowywaniem zarodków.

invitro2

Miasta biorą sprawy w swoje ręce

Odkąd rząd anulował program refundacji in vitro z budżetu Państwa, kolejne miasta decydują się na pomoc mieszkańcom z wykorzystaniem własnych pieniędzy. Działające programy mają już Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Łódź, Sosnowiec i Częstochowa, która jako pierwsza wyszła z podobną inicjatywą. W tym mieście finansowanie in vitro funkcjonuje już od 2012 roku!

Rząd woli naprotechnologię

Skąd ta niechęć rządzących do in vitro? Z pewnością wynika z przekonań i specyfiki i poglądów partii rządzącej, która postrzega je jako nieetyczne, pozostając jednocześnie w zgodzie z naukami Kościoła. W związku z tym program wprowadzony przez poprzednią władzę został anulowany i zastąpiony innym – opartym o naprotechnologię, której nie można jednak nazwać alternatywą dla in vitro. Jest to bardziej metoda diagnostyki, obserwacji i monitorowania momentu owulacji, tak więc w przypadku poważniejszych problemów z płodnością pozostaje bezradna.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki