Progesteron a starania o dziecko i ciąża

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
dreamstime_10361507a

Progesteron to jeden z najważniejszych żeńskich hormonów. Jego stężenie w organizmie wzrasta po owulacji, przygotowując organizm przyszłej mamy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jest także kluczowy dla podtrzymania ciąży. Zaburzenia jego wytwarzania mogą z kolei stać się przyczyną niepłodności.

Gdzie powstaje?

Progesteron, inaczej zwany luteiną, to żeński hormon płciowy wydzielany przez ciałko żółte, czyli przekształcony pęcherzyk jajnikowy. Jeśli natomiast dojdzie do ciąży, w jej czwartym miesiącu funkcję tę przejmuje łożysko. Wydzielanie progesteronu wzrasta po owulacji, a gdy komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, jego poziom spada, co powoduje menstruację.

Jak działa progesteron?

Najważniejsze zadania progesteronu przed ciążą to:

  • Umożliwia owulację. Progesteron dokonuje tzw. proteolizy (czyli rozpadu białek) ścianek pęcherzyka Graffa – pęcherzyka jajnikowego złożonego z komórki jajowej i otaczających ją komórek. Jego pęknięcie to nic innego, jak owulacja.
  • Umożliwia implantację zarodka. Hormon ten przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.

Jednak na tym działanie progesteronu wcale się nie kończy. Przez cały okres ciąży wpływa na organizm matki. Jest niezbędny, aby ciąża została utrzymana. W tym kontekście istotny jest tzw. blok progesteronowy – dzięki niemu mięśnie gładkie macicy są mniej wrażliwe na oksytocynę. Powoduje ona skurcze mięśni macicy, co jest kluczowe podczas porodu. Progesteron wstrzymuje te skurcze, hamując tym samym akcję porodową. Oprócz tego, omawiany hormon uczestniczy w przygotowaniu gruczołów sutkowych do laktacji, a także hamuje odpowiedź immunologiczną organizmu kobiety na antygeny płodu.

Progesteron – ważny podczas starań o dziecko

Zbyt niskie stężenie progesteronu może być przyczyną niepłodności, świadczy bowiem o zaburzeniach w pracy ciałka żółtego. Niedobór tego hormony skutkuje także poronieniami. Źródłem niepowodzeń podczas starań o dziecko może być tzw. niedomoga lutealna. Oznacza niedobór progesteronu w drugiej części cyklu. Tymczasem, około tydzień po owulacji jego poziom powinien być najwyższy. Aby wykryć ewentualne nieprawidłowości należy poddać się badaniom.  Najlepiej wykonać je wtedy, gdy stężenie hormonu ma być największe– w siódmym lub ósmym dniu po owulacji. Idealnie, jeśli w ciągu jednej doby wykonamy trzy pomiary, poziom progesteronu zmienia się bowiem nawet co kilka godzin. Norma to od 10 ng/ml w górę. Wynik poniże 3 ng/ml będzie znaczył, że owulacja w ogóle nie wystąpiła.

Leczenie niepłodności luteiną

Progesteron, czyli luteina, jest także stosowany jako lek na niepłodność. Wykorzystuje się go w przypadku endometriozy (hamuje bowiem nadmierny rozrost endometrium), niedomogi lutealnej, niedoboru progesteronu, a także jeśli para poddała się procedurze in vitro. Oprócz tego, pomaga podtrzymać ciążę, gdy w przeszłości wystąpiły poronienia. Progesteron można przyjmować w postaci tabletek doustnych, jako zastrzyki lub dopochwowo.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 3).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki