Profilaktycznie zadbaj o swoją płodność

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
Close-up of a woman buttoning her shirt up.

Studia, kariera zawodowa czy osobisty rozwój – coraz częściej cele z nimi związane wychodzą na pierwszy plan w życiu młodych kobiet. Inwestowanie w związek, własną rodzinę i dzieci odsuwane jest na później, kiedy uda się już zdobyć upragnioną pozycję i zapewnić oczekiwany status materialny. Z biologicznego puntu widzenia okres, kiedy kobieta może bez trudu zajść w ciążę i urodzić zdrowe potomstwo jest jednak ograniczony. Warto zawczasu pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce, zadbać o zdrowie i swoją płodność.

Płodny hormon AMH – podstawa profilaktyki płodności

Każda dziewczynka, już na początku swojego życia, posiada określoną pulę komórek jajowych – zazwyczaj ok. 400 000. Ich zapas decyduje o potencjalne rozrodczym kobiety, a także determinuje wiek, w którym wkroczy ona w okres menopauzy. Dzięki jednemu badaniu – poziomu hormonu AMH we krwi – możemy obecnie w prosty sposób ocenić tzw. rezerwę jajnikową i określić liczbę komórek jajowych pacjentki – mówi dr n. med. Sławomira Gruszczyńska z Kliniki INVICTA we Wrocławiu. – Jest to jeden z najefektywniejszych markerów żeńskiej płodności. – dodaje. AMH produkowany jest przez komórki otaczające jajeczka, które znajdują się w pęcherzykach w jajniku. Badanie jest elementem profilaktyki płodności – wykonywane jako test przesiewowy pozwala zidentyfikować kobiety, u których występuje przedwczesne wygasanie funkcji jajników lub tzw. zespół policystycznych jajników W takiej sytuacji pacjentka może przyspieszyć decyzję o założeniu rodziny lub w odpowiednim momencie skorzystać z profesjonalnej pomocy medycznej – podkreśla specjalista z INVICTA.

Nie lekceważ „kobiecych spraw”

Regularne spotkania z lekarzem ginekologiem to pewien standard, o którym powinna pamiętać każda kobieta. Co kilka lat, a czasem częściej, należy wykonywać cytologię i badać piersi. Warto też zgłosić się na profilaktyczne badanie ginekologiczne i USG narządów rodnych. Jeśli pojawiają się niepokojące dolegliwości (np. upławy, bóle podbrzusza) mogące sugerować infekcję okolic intymnych, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Swoje pacjentki zachęcam także do samoobserwacji. Dotyczy to zwłaszcza regularności cykli miesiączkowych. Występujące zbyt rzadko lub częściej niż co 28-35 dni krwawienie z dróg rodnych to objaw, który powinien skłonić do rozmowy z lekarzem – zaznacza dr Gruszczyńska.

Sprawdź stan zdrowia

Kontrolnie warto wykonać badania w tym morfologii krwi, ogólne moczu, oznaczenie poziomu glukozy oraz grupy krwi. Umożliwią one ocenę ogólnego stanu zdrowia i ewentualne podjęcie działań, jeśli wynik wskaże na nieprawidłowości. Kobietom, które planują ciążę w nieodległej przyszłości kieruje się dodatkowo na badania hormonalne, w tym poziomu hormonów tarczycy oraz testy infekcyjne w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki. Lekarz może zalecić również badanie na obecność antygenu HBS, pozwalające stwierdzić ewentualne zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz ocenę parametrów układu krzepnięcia.

Dieta i sport czynią cuda

O płodność pomoże zadbać odpowiednia dieta i utrzymanie prawidłowej masy ciała. U kobiet o zbyt niskim lub zbyt wysokim wskaźniku BMI, występować mogą zaburzenia hormonalne, a czasem choroby ogólnoustrojowe. To z kolei negatywnie wpływać będzie na możliwość poczęcia i urodzenia dziecka w przyszłości. Wzorcowa dieta obojga przyszłych rodziców powinna obfitować w witaminy i minerały, być zrównoważona i urozmaicona. Należy ograniczyć spożycie wysokonasyconych tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru, wprowadzając do jadłospisu większe ilości ryb morskich, nabiału, owoców i warzyw – mówi ginekolog. Eksperci podkreślają, że warto częściej sięgać po produkty bogate w błonnik i zadbać o nawodnienie organizmu. Partnerzy powinni też odstawić używki – rzucić palenie, ograniczyć spożywanie alkoholu i mocnej kawy. Pozytywnie na płodność wpływać będzie też aktywny tryb życia i regularne, choć umiarkowanie intensywne ćwiczenia. Kobietom polecane są w szczególności ćwiczenia mięśni brzucha, kręgosłupa i krocza, pływanie, spacery i jogging oraz jazda na rowerze.

Podjęcie odpowiednich działań wpierających płodność jeszcze zanim zaczniemy myśleć o założeniu rodziny, pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości – podsumowuje dr Gruszczyńska z INVICTA.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki