Problemy z płodnością – pierwsza wizyta u lekarza

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
kobieta u lekarza

Kiedy po pewnym czasie bezskutecznych starań o dziecko zdecydujecie się wreszcie na szukanie pomocy u specjalisty i umówicie na wizytę, warto, abyście się do niej odpowiednio przygotowali. Dzięki temu przebiegnie sprawniej i będzie zdecydowanie bardziej owocna. Co można zrobić zanim pierwszy raz zetkniemy się z lekarzem, który ma pomóc wyleczyć niepłodność?

Kiedy do lekarza?

Ciężko przyznać się przed samym sobą, że realny stał się problem niepłodności. Kiedy możemy o niej mówić? Czy po kilku miesiącach bezskutecznych starań trzeba już udać się do lekarza? Jak długo odwlekać wizytę?

Przede wszystkim należy pochylić się nad definicją niepłodności. Otóż można o niej mówić dopiero wtedy, kiedy po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia nie dochodzi do spłodzenia dziecka. Regularne współżycie to z kolei seks około trzy razy w tygodniu. Jeśli więc minęły dopiero cztery miesiące od rozpoczęcia starań – nie trzeba panikować!

Niebagatelną rolę odgrywa także wiek partnerów. W przypadku osób poniżej trzydziestego roku życia lekarze diagnozują niepłodność nawet dopiero po dwóch latach, nie trzeba więc koniecznie umawiać się na wizytę od razu kiedy minie rok od rozpoczęcia starań. Natomiast jeśli partnerzy przekroczyli trzydziestkę, czasem warto zdecydować się na konsultację ze specjalistą już po pół roku.

Tak możecie się przygotować

Czy do pierwszej wizyty u lekarza trzeba się przygotować? Nie jest to bezwzględnie konieczne ani obowiązkowe, można umówić się i iść na wizytę „z marszu”. Jednak jeśli ma ona być maksymalnie pomocna i przynieść jak najwięcej konkretów, warto pomyśleć nieco wcześniej nad przygotowaniami.

Oto, co możecie zrobić:

  • Przypomnijcie sobie dokładnie od kiedy staracie się o dziecko – czy minęło już 1,5 roku, a może dokładnie rok? To z pewnością będzie ważna informacja dla lekarza.
  • Zabierzcie ze sobą wszelką dokumentację dotyczącą np. przebytego leczenia, zabiegów, operacji, karty informacyjne z pobytów w szpitalu. Przydatne mogą być też karty zdrowia dziecka – lekarz może spytać o choroby przebyte w dzieciństwie.
  • Spiszcie ewentualne wszystkie przyjmowane leki, w przypadku partnerki także przyjmowane niegdyś tabletki antykoncepcyjne.
  • Partnerka może zabrać wyniki badań cytologicznych oraz przypomnieć sobie, kiedy wystąpiła u niej pierwsza miesiączka.
  • Przed wizytą możecie zrobić podstawowe lub rozszerzone badania krwi i moczu. To nie zaszkodzi, a z pewnością jest dobrą bazą.
  • Jeśli kobieta dotychczas tego nie robiła, dobrze, aby zaczęła monitorować swój cykl, najlepiej co najmniej kilka miesięcy przed wizytą. Warto zapisywać kiedy występowały dni płodne, a kiedy miesiączka.
  • Przeprowadźcie mini wywiad rodzinny – zapytajcie rodziców czy mieli problem z poczęciem was i waszego rodzeństwa, spójrzcie jak wygląda płodność wśród waszych najbliższych.

Ile potrwa wizyta i jak przebiegnie?

Nie ma reguły co do długości trwania takiej wizyty. Wszystko zależy od konkretnego lekarza i tego, jak będzie przebiegała rozmowa a także jak będziecie do niej przygotowani. Z pewnością nie powinna być zbyt krótka. Lekarz powinien pytać o bardzo wiele rzeczy, aby wpaść na trop ewentualnej przyczyny waszych problemów.

Pierwsza wizyta w głównej mierze będzie składała się z wywiadu, który przeprowadzi z wami specjalista. Być może zleci też dodatkowe badania, np. hormonalne, bakteriologiczne, badania nasienia, drożności jajowodów. To także dobry moment, aby zapytać o każdą nurtującą was kwestię – na to także powinien znaleźć się czas.

Pytania, które powinny paść

Przygotujcie się na dokładny wywiad (im dokładniejszy będzie – tym lepiej!). Lekarz powinien chcieć dowiedzieć się od was wielu rzeczy. Bądźcie przygotowani na to, że zapyta o problem niepłodności
w rodzinie, o przebyte choroby (także te wieku dziecięcego i zakaźne) ewentualne, choroby przewlekłe, zabiegi, operacje, przyjmowane leki, dolegliwości. Z pewnością będzie chciał także poznać wasz styl życia – jak się odżywiacie, czy palicie papierosy, pijecie alkohol, uprawiacie sport.

Specjalista zapyta także o wasze życie seksualne – częstotliwość stosunków, ewentualne problemy z wytryskiem lub wzwodem, libido, ból podczas seksu, stosowane wcześniej metody antykoncepcji. Kobieta będzie musiała opowiedzieć o swoim cyklu – jego przebiegu, regularności, zaburzeniach, chorobach kobiecych,  wynikach badań (szczególnie, jeśli te były nieprawidłowe).

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki