Prawo pracy – czy możesz liczyć na ułatwienia podczas leczenia niepłodności?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
praca.jpg

Leczenie niepłodności wymaga cierpliwości i… elastyczności. Ciągłe wizyty lekarskie, kontrole, badania i zabiegi – jak pogodzić to z codzienną pracą?

Leczenia niepłodności nie da się w pełni zaplanować. Czasami konieczność kontroli czy przeprowadzenia badania pojawia się nagle, czasami zwalnia się termin, na który czekamy miesiącami. Dla starających się o dziecko leczenie to często kwestia priorytetowa, jednak trudno podporządkować jej całe życie. Sprawdzamy, czy prawo pracy przewidziało jakiekolwiek udogodnienia, ułatwiające pogodzenie leczenia niepłodności z życiem zawodowym.

Nici z dodatkowego urlopu

Niestety, niepłodna para w trakcie leczenia nie może liczyć na żadne dodatkowe dni urlopu związane z wizytami w klinice. Kodeks pracy ani inne ustawy nie zawierają przepisów dotyczących świadczeń związanych z niepłodnością. Ustawy te przewidują uprawnienia w razie choroby powodującej niezdolność do pracy. Badania, jakie można wykonać w czasie pracy, to jedynie badania wstępne oraz badania okresowe i kontrolne, weryfikujące zdolność do wykonywania danego rodzaju obowiązków. Nietrudno zauważyć, że w tym zestawieniu nie ma świadczeń związanych z leczeniem niepłodności.

Kodeks pracy przewiduje dodatkowe uprawnienia dla pracowników, ale dopiero związane z rodzicielstwem – chodzi zarówno o okres ciąży, jak i opiekę nad dzieckiem. Nie bierze jednak pod uwagę samych starań o dziecko.

Podsumowując: osoby starające się o dziecko – także te, które napotykają trudności w tym zakresie – nie mogą liczyć na żadne specjalne prawa w pracy. Wszelkie związane z leczeniem wizyty, badania, kontrole musza odbywać się poza czasem pracy bądź w czasie urlopu wypoczynkowego.

praca2

Indywidualny rozkład czasu pracy

Co jednak w sytuacji, kiedy wizyty lekarskie wymagają niestandardowych godzin bądź trudno je zaplanować? Jedynym wyjściem wydaje się poproszenie pracodawcy o tzw. indywidualny rozkład czasu pracy. Kwestię tę reguluje artykuł 142 Kodeksu pracy. By uzyskać zgodę na tego rodzaju udogodnienie, pracownik musi wystosować do pracodawcy pisemny wniosek, który może – choć nie musi – zostać rozpatrzony pozytywnie. Pytanie, na jakie udogodnienia można liczyć w ramach wspomnianego indywidualnego trybu pracy?

Indywidualny rozkład czasu pracy może dotyczyć w szczególności:

  • godzin rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy (np. zamiast 8:00-16:00, pracownika obowiązują godziny pracy 10:00-18:00),
  • dni wolnych od pracy (np. praca w sobotę zamiast pracy w jeden z wybranych dni tygodnia),
  • przerwy w pracy w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, niezależnie od 15-minutowej przerwy, jeśli czas pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin,
  • liczby godzin pracy w poszczególnych dniach – w przypadku równoważnego systemu czasu pracy,
  • elastycznego czasu pracy.

Informować o leczeniu czy nie?

Para starająca się o dziecko często ukrywa ten fakt przed najbliższym otoczeniem, a co dopiero przed współpracownikami. Jeśli jednak decydujemy się rozpocząć walkę z niepłodnością, warto się zastanowić, czy nie poinformować o tym w zaufaniu swojego pracodawcy. Oczywiście wszystko zależy od stosunków panujących między przełożonym a pracownikami, ale często można się naprawdę miło zaskoczyć. Pracodawca może bowiem wówczas pozwolić na wspomniany wyżej indywidualny rozkład czasu pracy czy zorganizować inne udogodnienia (np. możliwość organizowania zastępstw czy częstszej niż w regulaminie pracy zdalnej).

Oczywiście wszystko zależy też od specyfiki danej pracy – nie w każdej praca z domu jest możliwa, nie zawsze można sobie pozwolić na zmianę godzin pracy czy pracę w weekendy. Może się jednak okazać, że pracodawca znajdzie inny sposób na ułatwienie nam połączenie leczenia z pracą (np. możliwość brania nadgodzin). Warto rozmawiać!

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki