Prawo aborcyjne oficjalnie zaostrzone! Co to oznacza?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
aborcja

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, który od miesięcy budzi ogromne kontrowersje, został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że oficjalnie wszedł w życie i zaczął obowiązywać. Co dokładnie mówi? Co jego zapisy oznaczają w praktyce?

Aborcja – temat będący na ustach niemalże wszystkich, który wywołał falę absolutnie niespotykanych na przestrzeni ostatnich lat, masowych protestów, niedawno miał swój finał. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, przeciwko któremu zawzięcie protestowano, został opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza, iż nowe prawo aborcyjne oficjalnie weszło w życie. Polska stała się krajem z niemalże najostrzejszym prawem antyaborcyjnym w Europie.

Początek burzy – orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Wszystko zaczęło się 22. października 2020 roku – wtedy Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej większością głosów (dwóch z piętnastu sędziów było przeciwnych) orzekł, że niezgodny z Konstytucją RP jest przepis ustawy „antyaborcyjnej”, który umożliwia i legalizuje przerwanie ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeń i chorób płodu zagrażających jego życiu. Według sędziów TK niezbędna jest ochrona życia na każdym jego etapie, a prawo do godności i życia musi istnieć także w okresie przed narodzeniem. W związku z  tym aborcji nie usprawiedliwiają ciężkie i śmiertelne wady i choroby płodu.

Czytaj też: Badania prenatalne – co mówi prawo?

Droga do Dziennika Ustaw RP

Samo orzeczenie nie oznaczało jeszcze wejścia w życie nowych przepisów. Aby tak się stało, Trybunał Konstytucyjny najpierw musi opublikować uzasadnienie wyroku, a następnie jest on ogłaszany w Dzienniku Ustaw. W teorii cały ten proces powinien odbywać się bardzo szybko – mówi o tym art. 190 Konstytucji RP, według którego orzeczenia TK „podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu” i wchodzą w życie z tym właśnie dniem.

Jednak w opisywanym przypadku z publikacją wstrzymywano się aż kilka miesięcy – tymczasem przez kraj przetoczyła się fala protestów. Protestujący liczyli, że do publikacji i wejścia w życie nowego prawa może nawet nigdy nie dojść, jednak w środę 27.01 Trybunał wydał pisemne uzasadnienie wyroku, który został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

aborcja2

fot. Rafał Szczawiński/ https://unsplash.com/@rszczawinski

Kiedy możliwe jest przerwanie ciąży?

Do tej pory w Polsce obowiązywał tzw. kompromis aborcyjny. Przerwanie ciąży było legalnie możliwe

w trzech przypadkach:

  • kiedy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,
  • kiedy istniało podejrzenie, że powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa, współżycia z nieletnią),
  • kiedy badania prenatalne albo inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub też nieuleczalną chorobę, która zagrażała jego życiu.

Obecnie aborcja możliwa jest jedynie w pierwszym i drugim przypadku.  

aborcja3

fot. Łukasz Konieczka/ https://unsplash.com/@1lukkon

Co to oznacza w praktyce?

Zaostrzenie przepisów dotyczących przerywania ciąży oznacza, że kobiety będą zmuszone do urodzenia dziecka, nawet w przypadku, kiedy jest bardzo duże prawdopodobieństwo obciążenia wadami, uniemożliwiającymi samodzielne funkcjonowanie, a także w sytuacji, kiedy dziecko umrze niedługo po porodzie. Co istotne, to właśnie z powodu ciężkich, nieuleczalnych lub śmiertelnych wad płodu dokonywano absolutnej większości legalnych aborcji w Polsce (w 2019 roku aż 1076 z 1100) – wyrok TK oznacza de facto niemal całkowite zaprzestanie wykonywania tych zabiegów.

Wady prowadzące do nieuniknionej śmierci dziecka to tzw. wady letalne. W ich przypadku dziecko może nie dożyć do porodu – najczęściej są one bowiem przyczyną samoistnych poronień. Jeśli jednak do utraty ciąży nie dojdzie, zwykle niedługo po porodzie dziecko umiera lub wymaga opieki paliatywnej.

Wady letalne stanowiły większą część powodów dokonywanych w naszym kraju aborcji. Zaliczamy do nich m.in.:

  • zespół Patau – to szereg różnych wad (m.in. kończyn, mózgowia, cewy nerwowej), a większość dzieci (70%) umiera do pół roku po narodzinach;
  • zespół Edwardsa;
  • wady cewy nerwowej (bezmózgowie, rozszczep, bezczaszkowie…);
  • krytyczne wady serca;
  • brak serca;

Według nowych przepisów w każdym z tych przypadków kobieta musi urodzić dziecko.

fot. główne: Zuza Gałczyńska/ https://unsplash.com/@zgalczynska

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki