Prawdy i mity o zaburzeniach miesiączki

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
ból brzucha

Radzimy z nią sobie każdego miesiąca, więc powinnyśmy znać ją jak przysłowiową własną kieszeń. A jednak okazuje się, że nadal nie jesteśmy pewne, co jest normalne, a co może świadczyć o zaburzeniach miesiączkowania. Przedstawiamy kilka popularnych mitów i faktów na ten temat.

Mity

  • Regularna miesiączka to taka, która pojawia się co 28 dni

NIE! Wbrew przekonaniom niektórych kobiet – szczęściar, które mogą pochwalić się tak punktualnym cyklem, nie ma zbyt wiele. Przyjęło się, że prawidłowy cykl miesiączkowy trwa PRZECIĘTNIE 28 dni – warto więc pamiętać, że jest to wartość uśredniona. Za normalny, regularny uznaje się cykl, trwający od 25 do 35 dni. Konsultacji z lekarzem wymaga więc dopiero sytuacja, w której okres pojawia się częściej niż co 25 dni i rzadziej, niż co 35 dni. Z zaburzeniami tymi mogą się wiązać takie problemy, jak nierównowaga hormonalna, problemy z implantacją, zła jakość jajeczek czy niewydolność ciałka żółtego. Oczywiście warto podejść do sprawy zdroworozsądkowo i wspomnianą granicę potraktować raczej umownie – jeśli nasz organizm zdecyduje się miesiączkować co 36 dni, ale jest to sytuacja stała, prawdopodobnie trzeba będzie uszanować jego decyzję. Warto jednak ustalić to wspólnie z lekarzem ginekologiem.

  • Im krótsza miesiączka, tym lepiej!

NIE! Fakt, że krwawienie miesiączkowe do najprzyjemniejszych nie należy. A jednak zbyt krótko trwająca miesiączka niekoniecznie jest powodem do radości. Jeśli krwawienie trwa krócej niż trzy doby, warto tę sytuację skonsultować z ginekologiem. Możliwe, że przyczyną tego stanu są zaburzenia hormonalne, niewłaściwa produkcja progesteronu, nadmiar androgenów lub prolaktyny czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy.

  • Żywy” kolor krwi i obecność skrzepów jest czymś normalnym

NIE! Krew miesiączkowa może mieć różne zabarwienie – zazwyczaj w pierwszych dniach jest jaśniejsza – raczej różowa czy malinowa, w końcowych zaś staje się ciemniejsza, a nawet bordowa. Warto jednak mieć na uwadze, że krew zaraz po opuszczeniu macicy zwykle jest jasna, a my obserwujemy ją dopiero po jakimś czasie od ewakuacji z organizmu – kolor, jaki widzimy na podpasce może nas więc zmylić. Zastanowienie powinna budzić sytuacja, kiedy krew przez cały okres miesiączkowania ma barwę żywoczerwoną, a przy tym jej utrata jest obfita. Także obecność skrzepów (które naturalnie mogą występować, ale w niewielkiej ilości) w takiej sytuacji powinna być bodźcem do konsultacji lekarskiej. Możliwe przyczyny to np. polipy i mięśniaki macicy, zakażenia macicy i jajowodów, endometrioza, problemy hormonalne czy zaburzenia krzepnięcia krwi.

  • Brzydki zapach krwi jest czymś normalnym

NIE! Krew miesiączkowa – wbrew przekonaniom wielu kobiet – nie powinna wydzielać przykrej woni. Oczywiście ma zapach specyficzny, ale u kobiety zdrowej i dbającej o higienę intymną jest on jedynie nieco słony, „metaliczny”. Nieprzyjemny zapach będzie czymś naturalnym, jeśli zbyt długo będziemy zwlekać z wymianą podpasek – to nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne dla zdrowia (takie warunki sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych). Na cienkich podpaskach, które obecnie są najchętniej wybierane przez kobiety, krew nie może zupełnie wyschnąć, a więc wchodzi w reakcje z zawartymi w nich substancjami chemicznymi – w rezultacie pojawia się przykry zapach. Jeśli mimo dbałości o higienę intymną w czasie miesiączki utrzymuje się nieprzyjemna woń, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym.

Prawdy

  • Zbyt długo trwająca miesiączka może być powodem do niepokoju

TAK!  Normalna miesiączka powinna trwać od trzech do pięciu dni (maksymalnie do siedmiu). Z reguły początkowo krwi jest niewiele, drugiego dnia jej ilość się zwiększa, by pod koniec menstruacji znów zmniejszyć objętość. Jeśli po 7. dniach krwawienia ilość krwi nie maleje, warto skonsultować tę sytuację z lekarzem. Wydłużające się krwawienie może być objawem zaburzeń hormonalnych, obecności mięśniaków czy polipów, a może też świadczyć o toczącym się w organizmie stanie zapalnym.

  • Obfite krwawienia miesiączkowe trzeba skonsultować z lekarzem

TAK!  Także zbyt obfite krwawienie może być sygnałem problemów. Co to znaczy obfite? Wprawdzie nie znamy wartości wskazującej, jaką dokładnie ilość krwi powinnyśmy tracić w „te dni”, ale na pewno nie są to wielkie ilości (mówi się o 50 – 150 ml krwi). By ułatwić kobietom ocenę, uznaje się, że obfite miesiączkowanie to takie, które wymaga zużycia 10. i więcej podpasek w ciągu jednego dnia. Możliwe powody takiego stanu to mięśniaki macicy, polipy, torbiele jajnika, zapalenie narządu rodnego, nadżerka szyjki macicy, endometrioza, PCOS czy choroby tarczycy.

  • Mała ilość krwi może być powodem do niepokoju

TAK! Także i ta sytuacja może sygnalizować problemy. Jeśli krwawienia są wyjątkowo skąpe – nawet jeśli pojawiają się regularnie, wymagają konsultacji lekarskiej. Taki stan rzeczy może być sygnałem nieprawidłowości w endometrium, niewydolności jajników, PCOS, nadczynności tarczycy oraz wielu innych problemów, wymagających podjęcia leczenia.

  • Bolesne miesiączki trzeba skonsultować z lekarzem

TAK! Dyskomfort w postaci kłucia, gniecenia, ściskania i skurczy w czasie miesiączki jest niestety czymś normalnym. Warto stosować domowe sposoby przynoszące ulgę, a w razie konieczności nie wahać się przed przyjęciem preparatów rozkurczowych czy przeciwbólowych. Warto jednak wiedzieć, że najbardziej intensywny ból powinien towarzyszy

początkowi krwawienia – pierwszym dwóm dniom. Stopniowo jego siła powinna się zmniejszać, by pod koniec miesiączki praktycznie ustąpił zupełnie. Jednostajny ból o równomiernym, silnym natężeniu, który towarzyszy całemu okresowi krwawienia wymaga konsultacji lekarskiej. Także dolegliwości bólowe, które utrudniają normalne funkcjonowanie i nie ustępują po zastosowaniu popularnych leków rozkurczowych powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Ostre bóle miesiączkowe mogą sygnalizować np. zaburzenia hormonalne, zapalenie jajników, mięśniaki macicy, a także obecność prostaglandyn (związki chemiczne, które działają na mięśnie gładkie jajowodów oraz macicy).

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki