Poroniłam w domu… i co teraz?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
poronienie1

Utrata ciąży to jedno z najcięższych przeżyć, jakiego może doświadczyć kobieta. Szczególnie, jeśli nic nie zapowiada kłopotów, a dzieje się to nagle, w domu… Dopada panika, przerażenie. Co robić jeśli poroniłaś lub podejrzewasz, że utraciłaś ciąże w domu? Czy powinnaś od razu zgłosić się do lekarza? Jakie masz prawa?

Jak najszybciej – do lekarza

Przede wszystkim – po poronieniu należy jak najszybciej, w trybie pilnym, zgłosić się do lekarza lub do szpitala – nie ważne, czy nastąpiło to w pierwszym czy w trzecim miesiącu. Absolutnie zawsze jest to konieczne. Ginekolog musi cię po utracie ciąży zbadać z kilku powodów.

Co powinien zrobić lekarz po poronieniu w domu?

Po pierwsze – musi upewnić się, że faktycznie miała miejsce utrata ciąży. Po drugie – sprawdzić, czy po poronieniu wszystko jest (fizycznie) w porządku, czy nie jest konieczne np. oczyszczenie macicy przez łyżeczkowanie, czy nie wdało się zakażenie. Po trzecie – abyś mogła skorzystać ze swoich praw po poronieniu, lekarz musi dopełnić formalności – potrzebna ci karta martwego urodzenia. Jej zdobycie może jednak nie być w każdym przypadku tak samo proste.

Karta martwego urodzenia

Niezależnie od tego, gdzie i na jakim etapie ciąży poroniłaś, przysługują ci dokładnie takie same prawa. Podstawą jest karta martwego urodzenia, którą wystawia szpital lub placówka medyczna. Niestety, pojawia się przy tym jeden problem – obecne ustawodawstwo precyzuje, że musi być w niej podana płeć dziecka. Jeśli utrata ciąży nastąpiła bardzo wcześnie, oczywiście nie jest możliwe jej podanie. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji, jeśli chcemy skorzystać z przysługujących po utracie cięży praw, jest wykonanie badań genetycznych. Niestety… na własny koszt. Co ważne, wyniki są dostępne już po kilku dniach.

poronienie2

Jakie prawa po poronieniu?

Jeśli zdobyłaś kartę martwego urodzenia, musisz udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, by na jej podstawie wydano akt urodzenia z adnotacją, że było to urodzenie martwe. Na tej podstawie masz prawo do:

  • urlopu macierzyńskiego – w wymiarze 8 tygodni, płatnego 100% – aby go uzyskać należy przedstawić pracodawcy skrócony akt urodzenia;
  • zasiłku pogrzebowego – czyli zwrotu kosztów związanych z ewentualnym pogrzebem (zasiłek wypłacany jest po pogrzebie, wynosi do 4 tys. zł) – aby go otrzymać należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek, odpis aktu urodzenia dziecka, poświadczenie wydatków związanych z pogrzebem (oryginały rachunków), dokumenty zaświadczające pokrewieństwo z dzieckiem oraz zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w dniu śmierci dziecka;
  • urlopu okolicznościowego – zarówno ty, jak i partner macie prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka (o ile nie przebywasz na urlopie macierzyńskim) oraz dwóch ze względu na jego zgon i pogrzeb.

Po poronieniu masz też prawo do pogrzebu dziecka, ale nie musisz tego robić. Ciało możesz zostawić w szpitalu bądź odebrać i zorganizować ceremonię.

Poronienie samoistne – przyczyny

Poronienie samoistne to utrata ciąży, która występuje do 22. tygodnia, a najczęściej w pierwszym trymestrze i jest spowodowane czynnikami, które można nazwać „naturalnymi”. Ich lista jest bardzo długa. Należą do nich między innymi: wady genetyczne, wady rozwojowe płodu, niewydolność ciałka żółtego, niewydolność szyjki macicy, choroby przewlekłe (cukrzyca, choroby nerek), na które cierpi matka, problemy psychiczne, bardzo silny stres – wstrząs psychiczny, niektóre leki, wiek przyszłej matki, infekcje, wady w budowie macicy, zaburzenia hormonalne, czynniki autoimmunologiczne.

Czy badać się po poronieniu?

Jeżeli było to pierwsze poronienie – to zależy od lekarza, który zasugeruje kolejne kroki po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu. Część lekarzy jest zdania, że po pierwszym poronieniu nie ma potrzeby wykonywania badań i zaleca je dopiero, kiedy to poronienie drugie lub kolejne.

Jakie to badania? Przede wszystkim – genetyczne, ponieważ źródłem wielu poronień są wady genetyczne, oprócz tego – anatomiczne, które pozwolą na wykrycie ewentualnych wad w budowie narządów rodnych, a także hormonalne czy immunologiczne.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki