Poronienie – ból, strach, nadzieja

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
płacząca kobieta

Utrata dziecka to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z którym mierzy się wiele par w trakcie starań o potomstwo. Październik jest dla nich czasem szczególnym – 15 dnia tego miesiąca obchodzony jest bowiem Dzień Dziecka Utraconego. Wielu pacjentów w takiej sytuacji dręczą pytania i wątpliwości związane  ze stratą dziecka lub utratą nadziei na spełnienie marzeń o rodzicielstwie. Wielu zastanawia się również, z jakiego powodu ciąży nie udało się utrzymać i jak można zapobiec kolejnym poronieniom w przyszłości.

Skala problemu

Jak wynika z danych szacunkowych, około 10-15% ciąż, potwierdzonych klinicznie, ulega poronieniu. Z reguły są to pojedyncze utraty ciąż. Zdarza się jednak, że sytuacja powtarza się dwa lub więcej razy. Jeśli takie incydenty występują kilkukrotnie w tym samym układzie partnerskim, mamy do czynienia z poronieniami nawracającymi. Poronienia mogą występować niemal na każdym etapie ciąży. Większość utraconych ciąż, bo aż 95 %, stanowią te zakończone w ich pierwszym trymestrze.

Zrozumieć przyczynę

Wśród najczęstszych przyczyn poronień wymienia się zaburzenia DNA zarodka i jego nieprawidłowy rozwój. Na ich występowanie największy wpływ ma wiek partnerów oraz ich obciążenie genetyczne. Również nieprawidłowości w budowie narządów rodnych mogą spowodować utratę ciąży na jej wczesnym etapie. Wśród czynników ryzyka warto wymienić m.in. wady anatomiczne macicy, które stwierdza się u ok. 2% kobiet, a także mięśniaki macicy, zrosty powstałe w wyniku wcześniejszych zabiegów i przebytych infekcji, czy endometriozę. Występujące stany zapalne, np. zakażenia wewnątrzmaciczne, również mogą utrudniać utrzymanie ciąży. Zazwyczaj mamy wtedy jednak do czynienia z poronieniami jednorazowymi. Ryzyko poronienia może także zwiększyć niemal każde przewlekłe schorzenie. Statystyki wskazują, że do utraty ciąży częściej dochodzi u pacjentek z cukrzycą czy wadami serca. Również stosowanie używek, takich jak alkohol czy nikotyna, a także niektórych leków, które są źródłem substancji toksycznych, może zwiększać ryzyko poronień. Ogromne znaczenie ma również komfort psychiczny przyszłej mamy – odpowiednia ilość spokojnego snu, ograniczenie stresu czy stabilny stan emocjonalny to bardzo ważne czynniki, wpływające na rozwój ciąży.- mówi dr Marek Dawicki, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

Niezbędna diagnostyka

Diagnostykę poronień w szczególności prowadzi się u par, u których utrata ciąży wystąpiła kilkukrotnie, a także u kobiet po 35 roku życia, czy osób zmagających się z problemem niepłodności. Również w przypadku pacjentów, w których w rodzinie występowały problemy z płodnością lub poronieniami w przeszłości, niezwykle ważne jest zlokalizowanie źródła problemu. W sytuacji, gdy utrata ciąży nastąpiła w pierwszym jej trymestrze, pary zazwyczaj po krótkiej przerwie mogą nadal starać się o potomstwo. Jeśli jednak poronienie wystąpiło na późniejszym etapie lub wymagało ingerencji medycznej, dalsze postępowanie warto omówić z lekarzem, który wskaże kolejne kroki postępowania.

Co dalej?

Klinika INVICTA to jeden z nielicznych ośrodków w Europie, specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu par zmagających się z poronieniami nawracającymi. Dzięki kompleksowej analizie źródła problemu, nasi specjaliści są w stanie skutecznie pomagać pacjentom. Po przeprowadzeniu diagnostyki poronień podejmujemy decyzję o dalszych krokach. W pierwszej kolejności staramy się jednak wyeliminować przyczyny zaburzeń oraz wyrównać stwierdzone nieprawidłowości. W zależności od potrzeb, Pacjentki mogą również skorzystać z opieki poradni specjalistycznych (genetycznej czy immunologicznej).- przekonuje specjalista z INVICTA.

Bez względu na przyczynę poronienia, każda kolejna ciąża pacjentki objęta jest szczególnym nadzorem aż do jej potwierdzenia. Jej przebieg jest uważnie monitorowany. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi ciąży. Pacjentki mogą również skorzystać z diagnostyki prenatalnej, która pozwala wykryć zwiększone ryzyko wad wrodzonych oraz zaburzeń genetycznych u płodu. – dodaje dr Dawicki.

Psycholog pomoże

Dla Pacjentów, którzy muszą zmierzyć się z tym  bolesnym doświadczeniem, niezwykle ważne jest wsparcie psychologiczne. W naszej Klinice zapewniamy opiekę psychologa na każdym etapie leczenia pacjenta – pomagamy więc także tym osobom, które w przeszłości doświadczyły straty. Rozmowy takie są zazwyczaj okazją do omówienia wątpliwości związanych z tą niełatwą sytuacją, a także uzyskania wskazówek dotyczących radzenia sobie z trudnymi emocjami. – podsumowuje ekspert INVICTA.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki