Poronienia nawracające – najważniejsze fakty, które trzeba znać

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
poronienia

Poronienie to prawdziwie traumatyczne przeżycie dla kobiety, która chce zostać mamą. Niestety, zdarza się, że ten dramat powtarza się przy kolejnej ciąży. Czy w takiej sytuacji możemy mówić już o poronieniach nawracających? Jak się je diagnozuje? Jakie są przyczyny i czy da się je zidentyfikować? Oto najważniejsze informacje o poronieniach nawykowych.

Poronienie nawracające – klasyfikacja

Poronienie tzw. samoistne, czyli wynikające z przyczyn naturalnych, to utrata ciąży przed 22. tygodniem. Poronienia samoistne dzielimy na wczesne (w pierwszym trymestrze) oraz późne (między końcem 1. trymestru a 22. tygodniem). Po 22. tygodniu utrata ciąży klasyfikowana jest już jako przedwczesny poród.

Kiedy natomiast można mówić o poronieniach nawracających (inaczej określanych jako nawykowe)? Otóż wtedy, gdy co najmniej trzy kolejne ciąże z tym samym partnerem zakończą się samoistnym poronieniem. Choć zapewne ogromny niepokój i lęk przed takim scenariuszem wzbudzi już druga utrata ciąży, dopiero po trzecim razie można stwierdzić, że to poronienia nawykowe. Diagnostyka zaburzenia opiera się więc tylko o ilość kolejnych poronień. To, co jest w ich przypadku kluczowe to poznanie przyczyny.

Jakie są ich przyczyny?

Poznanie przyczyn poronień nawracających to kluczowa kwestia. Dlatego po utracie trzeciej ciąży para powinna poddać się dokładnej diagnostyce. Co może być źródłem poronień nawykowych? Są to między innymi:

  • zaburzenia genetyczne (chromosomowe);
  • zaburzenia hormonalne/endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, cukrzyca);
  • zaburzenia anatomiczne – nieprawidłowości w budowie macicy (mogą być wrodzone, jak przegroda, lub nabyte – polipy, mięśniaki ;
  • zaburzenia immunologiczne;
  • przyczyny infekcyjne (np. infekcje wirusowe, jak cytomegalia, różyczka);
  • wrodzona trombofilia (nadkrzepliwość krwi);
  • choroby ogólnoustrojowe;
  • niezdrowy tryb życia, czynniki środowiskowe.

Część poronień nawykowych ma przyczyny idiopatyczne, czyli – nieznane, których nie udaje się zidentyfikować.

poronienia 3

Diagnostyka przyczyn poronień nawykowych

Zdiagnozowanie przyczyny poronień nawracających daje szansę na wdrożenie odpowiedniego leczenia i uzyskanie zdrowej ciąży oraz jej donoszenie. Po utracie ciąży, w szpitalu możliwe jest zbadanie poronionych tkanek. To działanie zalecane, ponieważ pozwala od razu wykluczyć lub potwierdzić pewne przyczyny.

Zwykle zaleca się także szereg innych badań. Przede wszystkim wykonywane są, zarówno u kobiety, jak i mężczyzny, badania genetyczne – badanie kariotypu. Oprócz tego kluczowe jest także badanie USG, dzięki któremu można ocenić budowę narządu rodnego kobiety i wykryć ewentualne nieprawidłowości na tym polu. Zwykle zleca się także badania hormonalne, immunologiczne, w kierunku trombofilii. Pogłębione badania obejmują histerosalpingografię (HSG), histeroskopię czy dodatkowe, poszerzone badania hormonalne – m.in. w kierunku PCOS czy zaburzeń tarczycy.

Jak leczyć poronienia nawracające?

Leczenie poronień nawracających będzie oczywiście zależało od źródła problemu. Może być to m.in. leczenie hormonalne (jeśli przyczyną są zaburzenia na tym polu), chirurgiczne (przy nieprawidłowościach anatomicznych), przeciwzakrzepowe.

Kiedy kolejne starania o dziecko?

Moment rozpoczęcia kolejnych starań o ciążę należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Decyzja ta powinna być podjęta po wykonaniu pełnej diagnostyki w kierunku przyczyn oraz po wdrożeniu skutecznego leczenia, czy będzie to zabieg czy też wyrównanie poziomu hormonów.

poronienia 2

Czy zajście w ciążę jest w ogóle możliwe?

Poronienia nawracające to nie wyrok! Pary z takim problemem w większości doczekują się upragnionego potomka. Kluczowa jest jednak odpowiednia, dokładna diagnostyka i przejście leczenia, a także stosowanie się do zaleceń lekarskich. W każdym przypadku ciąża taka będzie traktowana jak ciąża podwyższonego ryzyka i objęta bardzo ścisłym nadzorem lekarskim – nie tylko przez ginekologa, ale często i lekarza specjalizacji odpowiedniej dla wykrytego dzięki diagnostyce zaburzenia odpowiedzialnego za utratę poprzednich ciąż (immunolog, endokrynolog…).

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki