Poród „z zaskoczenia” – co robić?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
poród w samochodzie

Idealnie, gdyby poród dało się zaplanować co do dnia i godziny. Niestety, na  takie udogodnienie mogą liczyć tylko kobiety, które będą przechodziły cesarskie cięcie. Te mające w planach naturalny poród, muszą po prostu czekać, aż przyjdzie czas. A co, jeśli ten „czas” nas kompletnie zaskoczy? Bez dokumentów, z wizytą u rodziny lub znajomych w innym mieście, bez przygotowania?

Nie wszystko da się przewidzieć!

Niestety, chcąc urodzić naturalnie nie mamy za bardzo wpływu na to, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Owszem, w wielu przypadkach, kiedy jest już po terminie, poród wywołuje się, ale to osobny przypadek. Jeśli termin minął, zdecydowanie nie warto udawać się w podróże poza miejsce zamieszkania, ale konsultować z lekarzem kiedy konieczne będzie przyspieszenie wszystkiego
w sztuczny sposób.

Jednak większość przypadków porodów, które wydarzały się nietypowych miejscach to zwykle porody przedwczesne. Tak, tak, „klasyczny” poród w taksówce też miał miejsce niejednokrotnie i to nie tylko w amerykańskich filmach, lecz także w naszym kraju. Jedna polka urodziła swoje dziecko w samochodzie stojącym na parkingu przed ratuszem w Bemowie, inna – w wozie strażackim. Miał miejsce także poród w pociągu PKP, a nawet… urzędzie pracy! Na świecie kobiety rodziły w samolocie, w metrze, na weselu i w wielu, wielu innych „dziwnych” miejscach.

Zaczyna się – co wtedy robić?

Przede wszystkim – nie panikować, choć sytuacja z pewnością nie napawa optymizmem. Należy zadzwonić po pogotowie lub poprosić kogoś, by zadzwonił. Do szpitala można też pojechać taksówką, ale to zależy od domniemanego stopnia zaawansowania porodu – jeśli czujemy, że finał zbliża się wielkimi krokami, lepiej niech będzie to karetka. Koniecznie należy też powiadomić bliskich. Jeśli chodzi o dokumenty, nie ma czym się martwić. Nie są konieczne od razu, spokojnie może później dowieźć je ktoś z bliskich.

Należy zgłosić się do szpitala – bez obaw, nie mogą odesłać rodzącej kobiety. Procedura przyjęcia kobiety w przypadku nagłego porodu jest taka sama, jak w przypadku porodu planowanego. Lekarz zbada i stwierdzi, na jakim etapie jest akcja porodowa, zada pytania m.in. o częstość skurczów, ich intensywność, o to, czy odeszły wody. Zostaną też wykonane niezbędne badania – oznacza się grupę krwi i Rh, wykonuje morfologię i bada HBS, Jeśli akcja porodowa się zaczęła, standardem jest wykonanie KTG i USG.

O co jeszcze może zapytać lekarz podczas wywiadu (dobrze, aby pacjentka znała odpowiedź na te pytania)? O przebyte choroby (np. zapalenie wątroby), zabiegi chirurgiczne, uczulenie na antybiotyki lub środki przeciwbólowe.

Nagły poród w nieznanym szpitalu

Poród kobiety przyjętej nagle, biorąc pod uwagę procedury, jest taki sam jak tej ze skierowaniem.
W obydwu przypadkach ma się prawo do znieczulenia, a także porodu w wodzie, jeśli w danej placówce istnieje taka możliwość. Opieka po porodzie także będzie taka sama, włącznie z pomocą
z karmieniem.

Jeśli chodzi o potrzebne dokumenty (m.in. dowód ubezpieczenia) należy je dostarczyć do placówki do 7 dni od daty porodu.

Jak rozpoznać wczesne sygnały porodu?

Przede wszystkim – sygnały sugerujące, że wszystko się zaczyna naprawdę można przegapić, szczególnie jeśli rodzi się po raz pierwszy. Nie ma też pewnego zestawu objawów – u każdej kobiety możne to wyglądać nieco inaczej.

Objawy porodu, które można łatwo zbagatelizować, przeoczyć lub pomylić z czymś innym to:

  • Biegunka – to częsty objaw. Można go zrzucić na karb zdenerwowania czy kłopotów jelitowych. Tymczasem jest to dość charakterystyczny objaw zbliżającego się porodu.
  • Częstsze oddawanie moczu – może również świadczyć o tym, że pijemy więcej, a bywa wczesnym objawem porodu.
  • Głód – w ten sposób organizm chce zmagazynować potrzebną energię.
  • Czop śluzowy – jeśli odchodzi w całości, nie sposób go przeoczyć, natomiast może też pojawiać się stopniowo, nawet przez kilka dni.
  • Ból pleców i ból nóg – to coś, co zdarza się dość często w ciąży, więc bywa, że nie wzbudza żadnego niepokoju.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki