Poród wciąż z bólem?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
poród

Poród boli – co do tego nie ma wątpliwości. Nie ma też chyba kobiety, która nie odczuwałaby go w mniejszym lub większym natężeniu niezależnie od tego, czy została znieczulona, czy nie.  W nowych standardach opieki okołoporodowej został poruszony problem znieczulenia  – świadczy to o wadze tego tematu.

Co mówi prawo?

W kwestii znieczulenia Ministerstwo Zdrowia ma jasne stanowisko. W roku 2015 został wydany komunikat, który stanowił, że każda kobieta może skorzystać ze znieczulenia podczas porodu o ile nie pojawią się komplikacje. Komunikat ten został również wzbogacony o opinię krajowego konsultanta ds. położnictwa i ginekologii, który kładł nacisk na fakt, iż stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego to krok w kierunku poprawy psychicznego i fizycznego komfortu kobiet rodzących, a o jego podaniu może decydować tylko lekarz.

Znieczulenie wciąż słabo dostępne

Znieczulenie powinno być dostępne na żądanie dla każdej kobiety, o ile nie wystąpią konkretne przeciwwskazania. Niestety, nie jest tak kolorowo – nie każda rodząca ma do niego dostęp.  Dlaczego? Przede wszystkim winne są braki w personelu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe musi podać lekarz anestezjolog, a niestety nie w każdym szpitalu (szczególnie jeśli chodzi o te mniejsze) jest zawsze do dyspozycji. Anestezjolodzy są potrzebni do poważniejszych operacji, albo pracują w takich godzinach i jest tak niewielu, że trudno, by dotarli do większości rodzących.

Kiedy nie można podać znieczulenia?

Są także sytuacje, w których nie można podać rodzącej znieczulenia.

  • Nieprawidłowe wyniki morfologii krwi.
  • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew.
  • Występuje duże krwawienie.
  • Lekarz nie jest w stanie się wkłuć.
  • Wystąpią inne medyczne okoliczności wykluczające podanie znieczulenia.

Jest jeszcze kwestia rozwarcia. Znieczulenie nie może być podane, gdy jest ono jeszcze zbyt małe (musi mieć minimum 2-3 cm) ani, kiedy jest za duże (powyżej 7-8 cm).

Kiedy jakie znieczulenie?

Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się w kilku kolejnych dawkach jeśli poród trwa długo. To ważne, aby nie wyhamować porodu.  Znieczulenie podpajęczynówkowe ma jedną dawkę i wybiera się je zwykle, gdy poród wedle przewidywań potrwa krótko. Anestezjolog musi tak dopasować dawki, aby kobieta mimo wszystko czuła bóle parte i by poród się nie wydłużył.

Nowe standardy okołoporodowe

Ministerstwo Zdrowia pracowało nad nowymi standardami opieki okołoporodowej, które wejdą w życie z początkiem 2019 roku. Poruszają one także kwestię znieczulenia. Otóż Ministerstwo chce zmniejszyć ilość cesarskich cięć wykonywanych na życzenie i uważa, że osiągnie się ten cel m.in. wtedy, gdy więcej kobiet będzie miało dostęp do znieczulenia (wiele kobiet chce cesarski z obawy przed bólem porodowym).

Kobiety w ciąży mają być także informowane przez położną lub lekarza prowadzącego o metodach łagodzenia bólu porodowego.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki