Polipy macicy – leczenie

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
woman-stomach-pain-141027

Polip macicy, choć sama nazwa brzmi dość groźnie, zazwyczaj nie sprawia większych kłopotów. Mimo to, jeśli się pojawi – trzeba szybko zareagować. Polipy to swego rodzaju narośle, które najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku 30-50 lat. Nie wiadomo konkretnie dlaczego powstają, ale jasne jest, że winne są zaburzenia hormonalne. Wyleczyć je można na dwa sposoby – stosując leki lub zabiegowo.

Czym są polipy macicy?

Polipy macicy to pewnego rodzaju narośle, czy inaczej – zmiany rozrostowe, które powstają z błony śluzowej. Można powiedzieć, że polip jest to przerośnięty fragment błony śluzowej. Może odstawać – mieć tzw. szypułkę, lub płasko przylegać do błony śluzowej macicy.

Nie do końca wiadomo co jest przyczyną powstawania polipów. Są to jednak na pewno kwestie związane z zaburzeniami hormonalnymi (podwyższony poziom żeńskich hormonów, czyli estrogenów jest czynnikiem ryzyka). Ponieważ powstawanie polipów związane jest z zawirowaniami hormonalnymi, często wykrywa się je u kobiet w okresie menopauzy. To jednak nie znaczy, że młodsze panie nie są narażone. Generalnie można przyjąć, że wiek od 30 do 50 lat jest „najgroźniejszy” w kontekście pojawiania się tych zmian.

W obrębie macicy mogą rozwinąć się dwa rodzaje polipów:

  • Polip szyjkowy – to taki, który rozwinął się w szyjce macicy.
  • Polip endometrialny – rozwija się w jamie macicy.

Temat lokalizacji jest bardzo ważny, ponieważ od tego, gdzie polip się znajduje, w dużej mierze uzależniony jest sposób jego leczenia.

Leczenie polipów macicy

Zanim przyjdzie leczenie, ważne aby polipa wykryć. Łatwiejsze do wyłapania są polipy szyjkowe. Lekarz może je zobaczyć nawet podczas zwykłego badania ginekologicznego za pomocą wziernika. W przypadku polipów endometrialnych sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Dowiedzieć się o ich istnieniu można tylko podczas badania USG.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z polipem, lekarz może wybrać kilka metod działania.

  • Obserwacja – gdy polip jest mały, nie daje żadnych niepokojących objawów i istnieje szansa, że wchłonie się samoistnie.
  • Kuracja hormonalna – to mniej inwazyjna metoda od dwóch poniższych, lekarze często zaczynają od niej, a dopiero, kiedy nie da pożądanych efektów przechodzą do kolejnych etapów. Kuracja hormonalna, której efektem ma być wchłonięcie się polipa trwa zazwyczaj kilka miesięcy.
  • Histeroskopia – to metoda nowoczesna, a cały zabieg jest szybki – trwa kilkanaście minut. Jednocześnie można zbadać zmianę wprowadzając do macicy specjalny przyrząd wyposażony w soczewki, kamerę i źródło światła, a następnie ją usunąć. Po histeroskopii diagnostycznej (lekarz dokładnie ogląda zmianę) od razu może nastąpić histeroskopia operacyjna.
  • Łyżeczkowanie macicy – to metoda starsza i mniej zaawansowana niż histeroskopia, jednak
    z powodzeniem stosuje się ją nadal. Trwa chwilkę, zaledwie kilka minut, ale mimo to wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Nie jest to zabieg inwazyjny.

Kiedy to coś groźniejszego…

Bez paniki – polipy są zmianami łagodnymi. Niestety czasem (na szczęście rzadko) zdarza się, że w narośli wykryte zostaną komórki rakowe. Żeby być pewnym, każdy polip bada się na ich obecność – to histopatologia czyli badanie pod mikroskopem. Szczególną uwagę należy zwracać na polipy pojawiające się u kobiet, które przeszły już menopauzę. W ostateczności może dojść do histerektomii, czyli zabiegu usunięcia macicy.

Histerektomię można wykonać dwiema metodami – klasyczną bądź laparoskopową. W pierwszym przypadku otwiera się jamę brzuszną i usuwa macicę. W drugim – lekarz wykonuje małe nacięcie w okolicy pępka przez które wprowadza do ciała laparoskop. Dzięki niemu może obserwować zabieg. Przez drugie nacięcie do ciała wprowadzane są mikronarzędzia, które posłużą do usunięcia macicy.

Polip macicy a płodność

Polip w macicy nie pozostaje bez wpływu na płodność. Zdarza się, że może skutecznie zablokować wejście do kanału szyjki macicy bądź ujścia jajowodów. Powoduje zatem zaburzenia płodności i może stać się przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Diagnozując przyczyny niepłodności warto pamiętać o sprawdzeniu, czy to nie polip jest winny.

Średnia ocena: 12345 3,50/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki