Płodność i wiek – czy jestem za młoda na niepłodność?

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
10056267963_de0b2c6e4a_z

Choć o niepłodności mówi się dziś coraz częściej, problemy z zajściem w ciążę wciąż dziwią pary marzące o potomku. Szczególnie te młode, w sile wieku, dla których powiększenie rodziny wydaje się naturalną koleją rzeczy. Jaka zależność istnieje pomiędzy płodnością i wiekiem? Czy dwudzie-stokilkulatkowie mogą być niepłodni?

Idealny czas na dziecko

Z biologicznego punktu widzenia najlepszym czasem na zajście w ciążę i urodzenie dziecka jest pierwsza połowa drugiej dekady życia. Wiek największej płodności (20-25 lata) charakteryzuje przede wszystkim względna regularność miesiączek i cykli owulacyjnych – jajeczkowanie praktycznie w każdym miesiącu, dając podstawę do zapłodnienia. W ciążę ma więc szansę zajść co 5. kobieta, która nie stosuje żadnej z metod antykoncepcji, a ryzyko poronienia wynosi 9,5% (choć wydaje się to dużo, w porównaniu do niebezpieczeństwa utraty ciąży w starszym wieku, jest to bardzo mały odsetek). Choć najnowsze badania wysuwają hipotezę, że płodność może zacząć maleć jeszcze przed trzydziestką, kobiety w wieku 26-30 lat nie powinny martwić się o to zbytnio martwić – jest ona podobna do tej sprzed kilku lat. Także ryzyko poronienia nie jest wysokie – wzrosło zaledwie o 0,5%. Kobiety po 30. muszą już jednak liczyć się z tym, że ich płodność jest niższa niż kilka lat wcześniej, mimo tego nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, by starać się o dziecko, i to z powodzeniem. Jest to też dobry czas na leczenie niepłodności – szanse na powodzenie jednej z metod wspomagania rozrodu u 30-letnich kobiet są ponad 4 razy większe niż u ich starszych koleżanek.

Fakt, że drugą dekadę życia charakteryzuje najwyższa płodność nie oznacza jednak, że młode kobiety nie borykają się z problemem niepłodności. Zaburzenia hormonalne, stany zapalne i infekcje mogą zdarzyć się w każdym wieku i znacząco utrudnić poczęcie. Także przeszkody genetyczne często wykrywane są dopiero w wieku, w którym kobieta podejmuje decyzję o macierzyństwie. Regularna kontrola lekarska i systematyczne badania pozwalają jednak szybko podnieść alarm i podjąć odpowiednie leczenie – dlatego należy o nich pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Wiek graniczny

35 lat – ten wiek oznacza umowną granicę, oddzielającą w życiu kobiety okres maksymalnej zdolności rozrodczej od czasu, w którym jej organizm podlegać będzie zmianom hormonalnym, związanym z biologicznym procesem starzenia się organizmu, stopniowo ograniczających płodność. Podstawowe zmiany zachodzą w jajnikach – z wiekiem wygasa ich czynność, spada także liczba dojrzewających w nich pęcherzyków. Na samym początku, w płodowym jeszcze życiu, w kobiecych jajnikach rozpoznaje się ok. 7 mln pęcherzyków pierwotnych, później liczba ta stopniowo maleje, by w chwili wystąpienia pierwszej miesiączki osiągnąć poziom 300 tys. W okresie premenopauzalnym zaś w jajnikach znajduje się ich zaledwie kilkaset. Ich liczba może być też zaburzona przez choroby i stany zapalne. Kobiety w tym wieku są bowiem bardziej narażone na kobiece przypadłości i schorzenia, takie jak endometrioza, zespół policystycznych jajników czy zmiany nowotworowe w obrębie dróg rodnych. Jest to dodatkowe utrudnienie w poczęciu dziecka i nierzadko powoduje, że ciąża przebiega pod znakiem podwyższonego ryzyka. Po 35. roku życia wzrasta też niebezpieczeństwo wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, dlatego ciężarnym w tym wieku zalecane są badania prenatalne.

Męski zegar biologiczny

Choć płodność u mężczyzn nie wygasa i mogą oni cieszyć się potomstwem także w późnym wieku (o ile zdolność rozrodcza ich partnerki jest na dobrym poziomie), także w ich przypadku naukowcy mówią o tykającym zegarze biologicznym. Okazuje się, że nasienie mężczyzn, których wiek dobiega do 40., może nie być już tak dobrej jakości jak u ich 20-kilkuletnich kolegów. W toku badania, które przeprowadzili amerykańscy naukowcy, zauważono też zależność między dojrzałym wiekiem mężczyzny a poronieniami kobiety (bez względu na to, ile miała ona lat). Analogiczne powiązanie wykryto przy analizowaniu tego czynnika w odniesieniu do starań o dziecko – im starszy był mężczyzna, tym trudniej było o poczęcie. Te i podobne badania dają planującym dziecko parom informację, by skupić się na momencie, w którym ich zdolność rozrodcza jest największa, a podczas diagnozowania i leczenia niepłodności wziąć pod lupę także czynnik męski.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki