Płodność – nowe badania, technologie, trendy…

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
plodnosc

Medycyna idzie cały czas do przodu, wprowadzane są nowe technologie, nowe leki, nowe metody leczenia różnych schorzeń, opracowywane są nowatorskie terapie. Co zatem nowego można obecnie wskazać w dziedzinie leczenia niepłodności?

Krok za krokiem naprzód!

Rozwój w dziedzinie medycyny jest czymś stałym – każdego dnia, tygodnia, miesiąca i roku posuwamy się do przodu, wiemy i rozumiemy nieco więcej. Z boku może się to wydawać procesem mało dynamicznym, niezwykle powolnym, ale od „odkrycia” do wprowadzenia go do użytku droga jest bardzo długa. Leczenie niepłodności to także dziedzina, w której pojawiają się nowe pomysły, metody, nowe podejścia i trendy. Co obecnie można nazwać nowością?

Skupienie na męskiej płodności

Środowiska naukowe alarmują, że męska płodność systematycznie się pogarsza. Nasienie staje się coraz gorszej jakości , coraz więcej mężczyzn boryka się z problemami z płodnością. Sytuacja nie napawa optymizmem, nic więc dziwnego, że coraz częściej widać zwrot w kierunku tematyki męskiej niepłodności. Obecnie metod jej leczenia… w zasadzie nie ma. Problemy z nasieniem „obchodzi się” stosując m.in. metody wspomaganego rozrodu.

Obecnie naukowcy próbują przede wszystkim zrozumieć przyczyny męskich problemów z nasieniem, dociec do ich źródeł. Niestety, nie jest to proste przedsięwzięcie ze względu na to, iż przyczyny te mogą być bardzo zróżnicowane. Myśląc o męskiej niepłodności obecnie bierze się bowiem pod uwagę czynniki środowiskowe (i tu przypadków może być tyle, ilu mężczyzn…), genetyczne, dziedziczne, związane ze stylem życia lub odżywianiem. Naukowcy wiedzą, że identyfikacja konkretów i lepsze zrozumienie przyczyn musi przełożyć się na opracowanie skuteczniejszych metod diagnozowania i leczenia.

plodnosc2

Technika AneVivo

AneVivo to dzieło szwajcarskich naukowców. Jest to faktycznie jedna z najnowszych metod leczenia niepłodności, określana jako bardziej naturalna alternatywa in vitro. Jednak bez obaw, AneVio daleko do naprotechnologii… Naturalność polega tu na skróceniu do minimum przebywania zarodka poza organizmem matki. Zapłodnienie ma miejsce w organizmie matki, a więc odbywa się in vivo – w specjalnej „kapsułce” wypełnionej komórkami jajowymi i plemnikami umieszczonej w ciele na 24 godziny. Kapsułkę następnie wyjmuje się i dokonuje reimplantacji zarodka w błonie śluzowej macicy.

Odmładzanie jajników

Jajniki, jak każda część naszego organizmu, starzeją się. Zmniejsza się tak zwana rezerwa jajnikowa, która, w przypadku kobiet, jest jedną z podstaw płodności. Naturalnie i znacząco zmniejsza się dopiero po 40. roku życia, lecz u niektórych kobiet może to niestety nastąpić za wcześnie. Przedwczesne starzenie się jajników  może być jedną z przyczyn kobiecej niepłodności.

Jednym z ciekawszych i nowocześniejszych sposobów wykorzystywanych w tej sytuacji jest tzw. odmładzanie jajników, a konkretnie – mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Procedura polega na wykonaniu wielu mikronakłuć i podaniu preparatu pozyskanego z własnej krwi kobiety (próbkę odwirowuje się i wyodrębnia z niej czynniki wzrostu). Zabieg ma pobudzić procesy regeneracji i odnowy jajników, co z kolei przekłada się na pobudzenie owulacji. Jest to bardzo cenne m.in. w przypadku przygotowań do wspomaganego zapłodnienia.

Fokus na psychikę

Być może już trendem nazwać można z kolei w przypadku leczenia niepłodności coraz silniejsze i bardziej widoczne zwrócenie się w kierunku psychiki, która może okazać się wrogiem starań o dziecko. Stres, życie w ciągłym strachu, napięciu, negatywne emocje – wszystko to nie sprzyja ani płodności ani komfortowi życia. Specjaliści coraz częściej zwracają na to uwagę. Pomoc psychologiczna może w takim wypadku zadziałać więc dwutorowo i realnie nam pomóc. Kiedy zaś niepłodność wywołana jest poważnymi problemami – pozwoli lepiej znieść leczenie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki