Plaga męskiej bezpłodności – co nas czeka w 2060 roku?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
męska bezpłodność

Wyniki badań niedawno zaprezentowane przez naukowców z Jerozolimy nie pozwalają niestety na zbytni optymizm. Według nich, męska płodność, która i tak pozostaje w coraz większym kryzysie… jeszcze się pogorszy! Według nich prawdopodobne jest, że do 2060 roku większość mężczyzn w Europie, Ameryce Północnej, Australii o Nowej Zelandii będzie bezpłodnych.

A jednak czynnik męski…

Jeszcze do niedawna przyczyn problemów z zajściem w ciąże upatrywano głównie po stronie kobiecej, marginalizując czynnik męski. Okazuje się jednak, że coraz częściej to panowie mają problem z płodnością. Już od pewnego czasu o pogarszającej się jakości męskiego nasienia biła na alarm m.in. Światowa Organizacja Zdrowia.

W związku ze spadającą jakością spermy cyklicznie obniżała zakres „prawidłowych” parametrów nasienia. Już wtedy szacowano, że plemniki co trzeciego mężczyzny na świecie tych norm nie spełniają.  Obecnie mamy przed sobą jeszcze gorszą perspektywę…

Niewesołe wyniki badań

Do niezbyt wesołych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Podczas swoich badań poddali analizie niemal 43 tys. próbek nasienia od mężczyzn z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Azji oraz Australii i Nowej Zelandii.

Niestety, ilość próbek przypadających na każdy z tych regionów nie była taka sama. Naukowcy dysponowali mniejszymi ilościami tych z Afryki, Azji i Ameryki Południowej (według nich mimo to wyniki można uznać za wiarygodne). Jednak te, które zbadali, pozwoliły im wyciągnąć wniosek, że panowie z tych właśnie miejsc mają najlepsze nasienie najwyższej jakości. Pozostałe regiony, w tym Europa – wypadły o wiele, wiele gorzej.

Jest coraz gorzej

W swoich badaniach naukowcy wzięli pod uwagę nie tylko stan obecny, który, jak już wiemy, nie wygląda za dobrze, ale także porównali dane z lat 1973-2011. Okazało się, że w tym czasie jakość plemników spadła o niebotyczne 50-60%!

Na naszym kontynencie, a także w Australii i Nowej Zelandii oraz Ameryce Północnej sytuacja jest zdecydowanie najgorsza. Pozwala na wysnucie przypuszczenia, iż jeśli tendencja się utrzyma, w roku 2060 mężczyźni z tych miejsc będą… praktycznie bezpłodni. To bardzo niepokojące wnioski, a badanie, na jakim je oparto jest wysoce wiarygodne.

męska bezpłodnosc2

Przyczyny pogarszającej się jakości nasienia

Jakie przyczyny wskazali naukowcy jako te mające największy wpływ na coraz gorszą jakość nasienia?

  • zmiany środowiskowe;
  • zanieczyszczenie powietrza w życiu płodowym (męskie płody są zdecydowanie bardziej wrażliwe na takie czynniki i kontakt z substancjami szkodliwymi);
  • rosnąca ilość przypadków raka jąder;
  • używki;
  • otyłość;

Oprócz tego grać rolę w obniżaniu się jakości nasienia mogą takie czynniki, jak przegrzewanie jąder wynikające choćby z noszenia obcisłej bielizny, długich kąpieli w gorącej wodzie, a także częste trzymanie komputera na kolanach, telefonu cały czas w kieszeni…

Badanie nasienia to konieczność

Biorąc wszystko to pod uwagę należy wysnuć dla siebie jeden wniosek. W przypadku problemów z płodnością, kiedy zaczynamy szukać przyczyny takiego stanu rzeczy, powinna obowiązywać zasada „panowie przodem”. Najpierw niech zbada się mężczyzna, bo badanie nasienia jest tańsze, szybsze i mniej wymagające niż diagnostyka kobieca.

Jeśli okaże się, że to kwestia niskiej jakości plemników, mamy przyczynę szybko, a więc możemy szybciej i efektywniej się leczyć.

Jak wygląda badanie nasienia?

Badanie nasienia jest, jak zostało wspomniane wyżej, szybkie i bezproblemowe. Przed jego wykonaniem  zalecane jest kilka dni (między 3 a 5) wstrzemięźliwości seksualnej, co dotyczy nie tylko stosunków, ale także masturbacji. Po przybyciu do kliniki dopełnia się formalności, a następnie należy pozyskać próbkę nasienia do badania. Robi się to oczywiście drogą masturbacji.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki