Pierwsza wizyta u androloga – krok w dobrą stronę

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
333

Decyzja o rozpoczęciu najpierw diagnostyki, a następnie leczenia niepłodności często bywa trudna. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do specjalisty. W przypadku panów jest to androlog, zajmujący się męskim układem płciowym. I mimo że mężczyźni często stronią od wszelkiego rodzaju lekarzy, ta wizyta jest niezbędna, gdy pojawiają się problemy z poczęciem dziecka.

Androlog – kto to taki?

Androlog to lekarz zajmujący się męskim układem płciowym – jego budową, funkcjami, a także diagnozowaniem i leczeniem wszelkich nieprawidłowości z nim związanych. Zaburzenia jego funkcjonowania mogą wystąpić na tle hormonalnym, naczyniowym, endokrynologicznym i operacyjnym. Androlog jest specjalistą zajmującym się szerokim zakresem męskich problemów. Zalicza się do nich m.in. andropauza, dolegliwości występujące u młodych chłopców, a także – niepłodność, której przyczyny może rozpoznać i wyeliminować. W przypadku dłuższych nieudanych starań o dziecko, tak jak kobieta udaje się do ginekologa, mężczyzna powinien skierować kroki właśnie do androloga. Diagnozowanie niepłodności musi się bowiem odbywać równolegle, gdyż przyczyna może leżeć zarówno po stronie partnerki, jak i partnera.

Pierwsza wizyta – wszechstronny wywiad

Podczas pierwszej wizyty u androloga, przede wszystkim zostaje przeprowadzony wywiad z pacjentem. Powinien być bardzo szczegółowy i dotyczyć całego życia – dzieciństwa, dorastania i dojrzałości. Ważnymi informacjami mogą być wszelkie przebyte choroby. Nie chodzi jednak tylko o choroby męskiego układu rozrodczego, ale również wszelkie infekcje i urazy. To ważne, gdyż potrafią one czasowo osłabić proces wytwarzania plemników. Lekarz zapyta także o przebyte zabiegi chirurgiczne, które mogły okazać się przyczyną niepłodności. Ważne informacje to również historia chorób w rodzinie, występowanie niepłodności lub zaburzeń genetycznych u bliskich krewnych. Kolejnym punktem wywiadu to odniesienie się do nawyków pacjenta – używek, diety, przyjmowanych leków, stresu, życia seksualnego. Wywiad andrologiczny jest więc, jak widać, bardzo wszechstronny. Dobry lekarz skupi się nie tylko na stronie fizjologicznej, lecz spojrzy na inne aspekty.

Badania do wykonania

Gdy wywiad został już przeprowadzony, przychodzi czas na mniej przyjemną część, czyli badanie. Po ocenie ogólnego stanu zdrowia, zmierzenia tętna i ciśnienia krwi lekarz przystępuje do bardziej szczegółowych procedur, czyli badań narządów płciowych. Zalicza się do nich: ocenę prącia, badanie jąder (chodzi o ich wielkość i konsystencję) oraz najądrzy, badanie powrózków nasiennych (identyfikacja ewentualnych żylaków tam umiejscowionych) oraz ocenę ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Lekarz może także zlecić serię dodatkowych badań. Chodzi o morfologię, badanie moczu, stężenie poziomu cukru, cholesterolu, testosteronu, prolaktyny oraz badanie gruczołu krokowego (prostaty). Wywiad oraz badania stają się podstawą do obrania przez androloga dalszej strategii diagnostycznej. Może więc zlecić USG narządów płciowych, testy hormonalne czy analizę nasienia.

Średnia ocena: 12345 4,00/5 (głosów: 10).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki