Owulacja monitorowana – kiedy masz dni płodne?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
owulacja zdjęcie

Podczas starań o dziecko kluczowa jest wiedza na temat własnego cyklu i, przede wszystkim, umiejętność rozpoznawania dni płodnych. Powinnaś wiedzieć ile trwa twój cykl, czy cykle są zawsze regularne, w którym dniu masz owulację oraz po czym możesz poznać, że to już. Na szczęście to nie takie trudne – wystarczy poświęcić chwilę na obserwację ciała i zachodzących w nim procesów.

Fazy cyklu

Zanim przejdziesz do monitorowania owulacji i dni płodnych, najpierw upewnij się, że znasz fazy cyklu. Pewnie czytałaś już o tym kilka razy, ale mała powtórka nie zaszkodzi!

Cykl trwa zazwyczaj 28 dni, choć może trwać i 27 i 31… To, że u ciebie nie jest to dokładnie 28 to jeszcze nie powód do paniki (o ile nie jest bardzo długi bądź bardzo krótki, minimum normy to 25, a maksimum 35 dni). Pierwszy dzień liczymy od rozpoczęcia miesiączki. Ostatni to z kolei dzień przed kolejnym okresem. Po fazie krwawienia następuje faza wzrostu – błona śluzowa macicy się odbudowuje, wydzielane są estrogeny. Dojrzewa pęcherzyk – na końcu tej fazy jest już Pęcherzykiem Graafa z komórką jajową w środku. Teraz moment kulminacyjny, czyli faza owulacyjna – jajeczkowanie zwykle występuje czternastego dnia cyklu. Komórka jajowa jest uwalniana i porusza się w stronę macicy, gdzie czeka na plemniki. Podczas kolejnej fazy, wydzielniczej, błona śluzowa przygotowuje się na przyjęcie komórki jajowej, która cały czas jest w gotowości do zapłodnienia. Jeśli do niego nie dojdzie, obumiera.

Monitorujemy owulację

Monitoring owulacji jest bardzo prosty, polega na obserwacji cyklu miesięcznego i tego, jak kolejne jego fazy wpływają na ciało. Chodzi o „wyłapanie” momentu, kiedy następuje owulacja i dni płodne. Monitorować cykl można samodzielnie bądź też zdać się na monitoring odbywający się w gabinecie ginekologicznym. Cel jest ten sam, ale środki zupełnie różne.

Samodzielnie warto to robić tak po prostu, żeby wiedzieć co dzieje się z naszym organizmem i kiedy jest najlepszy moment na poczęcie dziecka. Z kolei w przypadku lekarskiego monitoringu – to bardzo często pierwszy krok w diagnozowaniu przyczyn niepłodności kobiecej. Tak więc jeśli dopiero zaczęliście starania o maluszka – kontroluj kiedy masz dni płodne. Jeśli staracie się już rok ale bezskutecznie– warto udać się do ginekologa.

Samodzielnie….

Rozpoczynając starania o malucha warto przyjrzeć się swojemu cyklowi – przede wszystkim sprawdzić, kiedy występuje owulacja i dni płodne. Jak to zrobić?

 • W cyklu trwającym 28 dni owulacja powinna nastąpić dnia numer 14. W przypadku cyklu dłuższego prawdopodobnie będzie to 14 dni przed kolejną miesiączką, a kiedy mamy do czynienia z krótszym – owulacja wypadnie w połowie. Problematyczne są cykle, których długość jest różna.

 • Pamiętaj, że do zapłodnienia może dojść w trakcie, przed lub po owulacji. Ten okres nazywamy dniami płodnymi. Wynika to z faktu, że o ile komórka jajowa żyje zaledwie 24 godziny, o tyle plemniki są bardziej „trwałe” – od trzech do nawet siedmiu dni. Dlatego dni płodne wypadają kilka dni przed owulacją (około 5) i kilka dni po niej (około 3).

 • Podczas owulacji może (choć nie musi!) lekko pobolewać brzuch, na dole lub tylko z jednej strony.

 • Śluz podczas dni płodnych będzie bardziej przejrzysty i ciągnący się. Przypomina surowe białko jaja kurzego. Kiedy jego występowanie ma się ku końcowi – wtedy prawdopodobnie wypada owulacja.

 • Libido może wzrosnąć.

 • Wzrasta też temperatura ciała, minimum o dwie kreski. Żeby to jednak zauważyć, najlepiej monitorować ją codziennie. Idealną porą jest chwila po przebudzeniu, przed śniadaniem
  i jeszcze na leżąco.

 • Dla pewności można zaopatrzyć się w aptece z specjalny test owulacyjny. Pokazuje on czy
  w moczu obecny jest hormon LH. Jego poziom rośnie zaraz przed owulacją.

…albo u lekarza

Monitoring owulacji u lekarza to bazowa czynność w procesie diagnozowania przyczyn niepłodności. Chodzi o to, aby dowiedzieć się jak przebiega cykl kobiety, czy owulacja jest prawidłowa, jaki jest stan narządów rodnych, stan endometrium, kiedy pęcherzyki rosną, kiedy pękają… Odpowiedzi na te pytania daje badanie USG wykonywane w gabinecie lekarskim.

Ponieważ chodzi o sprawdzenie, jak przebiega cykl, należy takie badanie wykonać kila razy w jego trakcie. Zazwyczaj są to 3-4 badania jeśli cykl jest regularny. Kiedy mamy do czynienia z cyklem nieregularnym może być ich więcej. Zazwyczaj dodaje się także badania hormonów we krwi.

Cykl takich badań daje odpowiedź na wiele pytać, m.in. o to, kiedy występują dni płodne, a także pomaga zdiagnozować ewentualne problemy z płodnością. Może to być np. niepękający samoistnie pęcherzyk.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki