Ośrodki adopcyjne w Polsce

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
family-06

Adopcja dziecka to długotrwały, często dość żmudny i skomplikowany proces. Przyszli rodzice muszą spełnić wiele wymagań i przebrnąć przez sporo papierkowej roboty. Ośrodki adopcyjne to miejsca ogromnie ważne w całym tym procesie – oferują wszelkie niezbędne informacje i pomagają przejść przez procedurę adopcyjną. Dbają też o to, aby przebiegła zgodnie z prawem i bez żadnych uchybień.

Adoptujmy dziecko…

Adopcja często jest ostatnim krokiem, ostatnią deską ratunku dla par bezskutecznie starających się o biologiczne dziecko. Taki scenariusz dominuje. Dopiero kiedy natura odmówi, na drodze staną przeszkody, których nijak nie da się ominąć, pary zaczynają rozważać taką decyzję. A jest bardzo ważna i ciężka – powinna być w związku z tym bardzo dokładnie przemyślana i podjęta wspólnie. Jeśli tak się stało, pierwsze kroki trzeba skierować do wybranego ośrodka adopcyjnego. Z jego znalezieniem nie powinno być problemu – takich placówek jest co najmniej kilka w każdym województwie.

Zadania ośrodków adopcyjnych

Osoby pracujące w ośrodkach adopcyjnych dbają o to, aby adopcja przebiegła sprawnie, zgodnie z prawem i wszelkimi procedurami, ale przede wszystkim, by dziecko trafiło do odpowiedniego dobrego, kochającego domu i znalazło wspaniałych rodziców. Do szczegółowych obowiązków ośrodków adopcyjnych należą między innymi:

  • Poinformowanie przyszłych rodziców o tym, w jaki sposób przebiega procedura adopcji, co jest niezbędne krok po kroku – aby uzyskać takie informacje należy umówić się w wybranej placówce na rozmowę wstępną.
  • Kwalifikacja dzieci do adopcji, gromadzenie informacji o ich stanie zdrowia, a także stanie psychologicznym.
  • Pomoc przyszłym rodzicom w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.
  • Przeprowadzanie „wywiadu adopcyjnego”, czyli oceny sytuacji rodzinnej i majątkowej kandydatów na rodziców, a także badań psychologicznych i pedagogicznych.
  • Udzielanie wsparcia kandydatom do przysposobienia dziecka, a także osobom, które dziecko już adoptowały.
  • Promowanie idei adopcji, poszukiwanie potencjalnych kandydatów na rodziny adopcyjne.
  • Prowadzenie szkoleń dla osób chcących stworzyć rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka.
  • Udzielanie pomocy kobietom w ciąży, które wyraziły chęć oddania dziecka do adopcji zaraz po jego urodzeniu.

Procedura adopcyjna

Adoptować dziecko mogą nie tylko małżeństwa, ale także osoby żyjące samotnie(choć te drugie mają mniejsze szanse). Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku adopcyjnego i jego złożenie w ośrodku adopcyjnym. Dokumenty, jakie należy zabrać lub sporządzić to: życiorys, akt małżeństwa,zaświadczenie o stanie zdrowia, zaświadczenie o sytuacji materialnej.

Rodzice adopcyjni muszą spełniać kilka ważnych warunków. Przede wszystkim – ich sytuacja materialna musi być odpowiednia (stały dochód) tak, by móc zapewnić dziecku dobre warunki mieszkaniowe, dostęp do edukacji. Oprócz tego muszą być zdrowi fizycznie i psychicznie oraz mieć czas na wychowywanie dziecka.

Kolejnym etapem jest spotkanie z psychologiem oraz wywiad adopcyjny. Psycholog bada poprzez rozmowę i testy sprawdzając gotowość do adopcji oraz to, czy para będzie w stanie zapewnić dziecku zdrowy rozwój. Wywiad adopcyjny obejmuje wizytę w domu i sprawdzenie m.in. warunków mieszkaniowych. Po tym wszystkim odbywają się szkolenia dla potencjalnych rodziców adopcyjnych.

Komisja kwalifikacyjna podejmuje decyzję, czy dana para lub osoba może stać się rodziną adopcyjną. Jeśli tak, można zapoznać się z historią, zdjęciami konkretnego dziecka. Na samym końcu należy złożyć do sądu wniosek o adopcję. Po dwóch rozprawach (jedna przed okresem preadopcyjnym, druga po jego pomyślnym zakończeniu) cała procedura kończy się.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki