Odczuwasz te dolegliwości? Lepiej zbadaj swoją płodność!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
zbadaj płodność

Niektóre objawy możemy bezpośrednio powiązać z układem rozrodczym, choć niestety często je bagatelizujemy uznając, że tak to już jest. Inne odczuwamy, ale nawet nie podejrzewamy, że mogą świadczyć o dolegliwościach wiążących się z problemami z poczęciem dziecka i niepłodnością. W jakich sytuacjach koniecznie należy zgłosić się do lekarza i zbadać także płodność?

Objawy związane z obniżoną płodnością

Jeśli we znaki dają nam się dolegliwości związane z układem rozrodczym czy cyklem miesięcznym – zdecydowanie łatwiej wykonać krok w kierunku badań płodności, bo jedno i drugie można bezpośrednio ze sobą wiązać. Jednak nie tylko tego typu objawy mogą zwiastować problemy z płodnością! Czasem są to symptomy, których zupełnie nie łączymy z tym tematem. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Nieregularne cykle

Koniecznie należy monitorować swoje cykle, by mieć świadomość ich regularności bądź jej zaburzeń. W tym drugim przypadku koniecznie trzeba szukać przyczyny. Warto pamiętać, że lekkie przesunięcia mogą pojawiać się ze względu na wysiłek fizyczny, stres – to całkowicie normalne. Zaniepokoić powinny duże wahania, które uniemożliwiają wyliczenie daty kolejnej miesiączki. Przyczyną nieregularnych cyklów może być np. zespół policystycznych jajników (PCOS).

Bardzo bolesne miesiączki

 Na duży ból w trakcie miesiączki skarży się wiele kobiet. Czy tak „powszechna” dolegliwość może być także oznaką problemów z płodnością? Okazuje się, że tak – to jeden z objawów endometriozy . Jest to jednak ból nie tylko podbrzusza – obejmuje cały brzuch, dolną część pleców, a nawet uda.

Bardzo obfite miesiączki

Zwykle nie wiążemy ich z problemami z płodnością, a mogą być wywołane m.in. zaburzeniami hormonalnymi czy mięśniakami macicy, a także endometriozą. Co więcej, bardzo obfite, długie miesiączki są niebezpieczne same w sobie  – mogą prowadzić nawet do anemii!

Plamienia pomiędzy miesiączkami

Jeśli zdarza się, że krwawimy z dróg rodnych między miesiączkami, koniecznie trzeba zdiagnozować źródło problemu. Plamienia mogą być objawem m.in. torbieli na jajniku

Trądzik widzimy jako problem jedynie estetyczny, tymczasem jego przyczyny mogą leżeć głębiej – w zaburzeniach hormonalnych oraz PCOS. Przy trądziku zawsze warto wykonać więc dodatkowe badania diagnostyczne, a nie zatrzymywać się na antybiotyku czy maści, które usuną sam skutek.

Bóle brzucha

Mogą być skutkiem różnego rodzaju dolegliwości ginekologicznych. Warto zwracać uwagę jak są nasilone, gdzie występują, czy się powtarzają i jak często, czy są regularne (ból może być nie tylko miesiączkowy, ale i owulacyjny). Bóle podbrzusza mogą czasem towarzyszą choćby mięśniakom macicy , które mogą być przyczyną trudności z zajściem w ciążę.

Ból podczas stosunku

Również bywa objawem schorzeń, np. endometriozy, torbielom jajnika czy infekcji (np. zapalenia przydatków), dlatego jeśli odczuwamy taki dyskomfort podczas seksu należy koniecznie skonsultować to z lekarzem. Taki ból czasem jest jednak spowodowany niedostatecznym nawilżeniem pochwy, lecz jeśli to jest w normie, warto szukać przyczyny dalej.

zbadaj płodność1

Parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu

Problemy z oddawaniem moczu mogą być również objawem schorzeń ginekologicznych – mogą m.in. świadczyć o torbielach jajników, a także infekcjach.

Ciągłe osłabienie, zmęczenie

Objawy anemii bardzo łatwo zbagatelizować – to m.in. ciągłe osłabienie i zmęczenie, drażliwość, bladość, kruchość paznokci, wypadanie włosów, wzdęcia, brak apetytu… Możemy zrzucić to na karb pory roku lub sezonowego zmęczenia. Tymczasem warto wykonać diagnostykę, ponieważ anemia  może także prowadzić do problemów z poczęciem.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki