O czym warto pamiętać przed zajściem w ciążę

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
młoda para

Zdarza się, że ciąża jest zaskoczeniem dla przyszłych rodziców, są jednak pary, które rozpoczynają starania poprzedzając je badaniami i konsultacjami lekarskimi. Co zbadać, jak zwiększyć szanse na poczęcie? O czym warto pamiętać?

Świadoma decyzja – chcemy być rodzicami

O tym, by paradoksalnie w ogóle się nie starać. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy bez zdiagnozowanych przyczyn starania nie prowadzą do upragnionej ciąży. Na układ hormonalny kobiety ogromny wpływ wywiera stan emocjonalny, głównie stres, którego źródło może tkwić w niepowodzeniach. Starania o dziecko warto więc zostawić za drzwiami sypialni, a w okres oczekiwania na ciążę i potomka urozmaicić w taki sposób, by myśli o niepowodzeniach przestały być dręczące.

,, Długo się nam nie udawało – mówi Alicja, 35 letnia mama dwójki dzieci – początkowo przestaliśmy się zabezpieczać, po kilku miesiącach zaczynałam nabierać podejrzeń, że coś jest nie tak. Lekarz po przeprowadzonych badaniach nie znalazł przyczyn, co miesiąc biegaliśmy z mężem na monitoring cyklu, by najlepiej wybrać moment zbliżenia. W efekcie nasza sypialnia przestała być miejscem bliskości i intymności, stała się przestrzenią, którą kojarzyłam z jednym – niech tym razem się wreszcie uda. Ale nie udawało się. W końcu po wielu bardzo trudnych tygodniach, niemalże kryzysowych dla naszego związku, postanowiłam spotkać się z terapeutką. Nie dawałam sobie rady, nie rozumiałam stanu do którego doprowadziło mnie permanentne oczekiwanie. Któregoś dnia, zgodnie z jej radą – po prostu, wróciłam do swoich pasji. Skoncentrowałam się na tym, co sprawiało mi przyjemność. Zaczęłam z powrotem fotografować. Byłam wtedy na etapie otwierania własnego studia, kiedy po kilku kolejnych miesiącach okazało się, że jestem w ciąży.” Alicja nie jest przypadkiem odosobnionym. Skierowanie myśli w innym kierunku, znalezienie radości życia, nawet nastawienie się – że to jeszcze nie ten moment – pomogło wielu kobietom. Za większość niepowodzeń odpowiada bowiem stres.

Stres – podstawowy czynnik utrudniający zajście w ciążę

Poza zdrowotnymi problemami, głównym czynnikiem który utrudnia zajście w ciąże jest stres. To, że zbyt silna, niemal obsesyjna chęć posiadania potomstwa działa odwrotnie proporcjonalnie do szans poczęcia, jest faktem naukowym. Hormon stresu powoduje dysproporcje w wydzielaniu innych hormonów – między innymi tych, które u kobiety regulują cykl miesięczny – wpływając na odpowiednie ilości estrogenów i progesteronu. W staraniach o dziecko ogromne znaczenie ma ich stężenie na poszczególnych etapach cyklu. Zaburzenia w obrębie estrogenów będą wpływać na sam proces owulacji, z kolei progesteron – na fazę lutealną, która ściśle wiąże się z etapem zagnieżdżenia zarodka w ścianie macicy. Jeśli jest ona zbyt krótka, zagnieżdżenie zapłodnionego jajeczka nie odbywa się. W tym wypadku winowajcą jest często zbyt wysoka prolaktyna – na którą właśnie wpływa stres, życie w napięciu oraz silne emocje.

Co pomaga zajść w ciążę

Najogólniej – zdrowy organizm i komfort psychiczny. Badania przed zajściem w ciąże zleca lekarz po konsultacji i przeprowadzonym wywiadzie. Wśród nich powinna znaleźć się diagnostyka hormonalna, immunologiczna w razie potrzeby i wcześniejszych niepowodzeń w postaci poronień, badanie wykluczające stany zapalne w organizmie mogące zaszkodzić ciąży i inne – w zależności od konkretnego przypadku. Warto wiedzieć, że wpływ zarówno na zajście w ciążę jak i jej utrzymanie mają również inne czynniki i choroby o których nie mówi się zbyt często.

Jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciążę

Znaczenie ma ilość ciąż. W sytuacji kiedy starania dotyczą ciąży kolejnej, bo kobieta ma już dziecko lub dzieci, statystycznie szanse na szczęśliwe poczęcie  jest wysokie (obniżenie tej szansy pojawia się z wiekiem). Wówczas wykonuje się standardowe badania. Inaczej jest w sytuacji, kiedy kobieta ma za sobą poronienia lub nie może zajść w ciążę przez dłuższy czas. Poza typowo zlecanymi badaniami (hormony, immunologia, fizjologia narządów rodnych) warto wykonać badanie genetyczne w kierunku trombofilii wrodzonej i celiaklii. Ma to szczególne znaczenie po stracie lub kilku stratach ciąż. Badanie w kierunku celiakii jest wskazane również w przypadku niepowodzeń związanych z samym zapłodnieniem,  Jest to choroba jelit – która osłabia w znaczny sposób osłabia zdolności prokreacyjne kobiety. Trombofilia wrodzona z kolei wiąże się z problemami zagnieżdżenia zarodka oraz utrzymaniem zdrowej ciąży. Warto także rozważyć badanie genu MTHFR. Jego uszkodzenie stanowi o konieczności przyjmowania kwasu foliowego w innej formie (zmetylowanej).

Źródło: www.badaniaprenatalne.pl 

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki