Nieudane in vitro – przyczyny

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
invitro1

In vitro rzadko udaje się za pierwszym razem. Czy niepowodzenie procedury to po prostu pech czy też za każdym nieudanym transferem stoi konkretna przyczyna?

To, że pierwsza próba zapłodnienia in vitro zakończyła się niepowodzeniem nie oznacza jeszcze, że nie macie szansy na zostanie rodzicami. Warto jednak wiedzieć, że niepowodzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego często można racjonalnie wytłumaczyć. Ogólnie wyróżnia się kilka najczęstszych przyczyn nieudanej procedury in vitro .

To zazwyczaj:

  • niska jakość komórek jajowych,
  • niska jakość nasienia,
  • nieprawidłowa odpowiedź na stymulację,
  • zaburzenia rozwoju zarodków,
  • zaburzenia implantacji,
  • nawracające poronienia i utraty ciąż.

Niska jakość komórek jajowych

Jakość komórek jajowych zależy od wielu czynników. To m.in. wiek kobiety oraz poziom jej rezerwy jajnikowej . Im niższa, tym mniejsze szanse na zajście w ciążę – zarówno naturalnie, jak i za pomocą procedury in vitro. Wpływ na jakość kobiecych komórek rozrodczych mogą mieć także różnego rodzaju zaburzenia hormonalne – ich niedobory bądź nadmierne stężenie. Czasami bywa i tak, że komórki jajowe – mimo, że są prawidłowe, nie ulegają zapłodnieniu.

invitro2

Niska jakość nasienia

Mówiąc o jakości nasienia, oceniamy morfologię, budowę, liczebność i ruchliwość plemników w ejakulacie. O tym, że męskie nasienie coraz częściej wymyka się normom, pisaliśmy już wielokrotnie. Pary przystępujące do procedury in vitro muszą mieć świadomość tego, że jakość nasienia ma wpływ na (nie)powodzenie zarówno naturalnego, jak i sztucznego zapłodnienia.

Nieprawidłowa odpowiedź na stymulację

W niektórych przypadkach odpowiedź na stymulację jest zbyt słaba. Skąd taki problem? Nieprawidłowości często mają źródło w genach – wynikają z polimorfizmu lub mutacji genów dla hormonów LH, FSH, estradiolu i innych oraz ich receptorów. Nieprawidłowa odpowiedź na stymulację może skutkować zarówno brakiem komórek jajowych do pobrania, jak i uzyskaniem niedojrzałych komórek czy też zespołem tzw. hiperstymulacji. Objawia się ona m.in. powiększeniem jajników, nudnościami, wymiotami, trudnościami w oddychaniu, zwiększoną koncentracją erytrocytów we krwi czy zaburzeniami pracy wątroby.

Zaburzenia rozwoju zarodków

Kolejny problem może się pojawić na etapie rozwoju zarodków. Chodzi o takie komplikacje, jak zaburzenia w podziałach, zatrzymanie rozwoju lub poważne nieprawidłowości, które z reguły wynikają z przyczyn genetycznych. Można to prześledzić dzięki temu, że w czasie pierwszych kilku dni po zapłodnieniu zarodkom zapewnia się optymalne warunki do wzrostu, a ich postępy uważnie monitorują embriolodzy.

Zaburzenia implantacji

Zaburzenia implantacji mogą wynikać z obecności polipów, nieprawidłowego wzrostu endometrium, zmian w macicy, takich jak mięśniaki czy zrosty bądź też jej nieprawidłowej budowy. Czasami winny jest czynnik immunologiczny.

Nawracające poronienia i utraty ciąż

Czasami bywa też tak, że do zapłodnienia dojdzie, ale nie uda się donosić ciąży. O nawracających poronieniach lub utratach ciąży mówimy w przypadku co najmniej dwukrotnego powtórzenia się takiego zdarzenia. Przyczyn może być wiele – czynniki endokrynologiczne, genetyczne, immunologiczne bądź anatomiczne.

Więcej na temat niepowodzeń zapłodnienia pozaustrojowego możecie przeczytać tutaj .

Nadal macie szanse!

Pamiętajcie! To nie jest tak, że pierwsza nieudana próba zapłodnienia in vitro to strata czasu czy pieniędzy. Wręcz przeciwnie – to właśnie ona może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia całej procedury – znaczenie diagnostyczne. Na podstawie takich informacji, jak reakcja organizmu kobiety na stymulację, ocena jakości pobranych komórek rozrodczych czy proces rozwoju zarodków lekarze mogą wyciągnąć bardzo wiele istotnych danych, dzięki którym zmodyfikują dalszą terapię. Dzięki dostosowaniu programu in vitro do indywidualnych uwarunkowań, szanse na powodzenie kolejnej próby mogą naprawdę wzrosnąć.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki