Niepłodność a problemy psychiczne

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 2
2

Umysł i ciało – dwa byty całkowicie od siebie zależne. Stan jednego wpływa na stan drugiego w większym stopniu niż kiedyś przypuszczano. Obecnie nikt już nie neguje faktu, że każdą poważną chorobę należy leczyć także od strony psychicznej. U osób borykających się z nią, niepłodność bardzo mocno wpływa na nastrój, sposób postrzegania świata i jakość życia. Z tymi problemami można sobie jednak poradzić.

Jak yin i yang

Umysł i ciało są ze sobą nierozerwalnie połączone, jak chińska koncepcja yin i yang – dwóch uzupełniających się, choć przeciwstawnych części koła. Stan zdrowia i to, jakie dręczą nas dolegliwości zależy także od stanu psychicznego, w jakim jesteśmy. Różnego rodzaju bóle i choroby często mają wręcz swoje źródło w naszym umyśle. To tzw. psychosomatyzacja, czyli przeniesienie wewnętrznych problemów na ciało. Uzewnętrzniają się wtedy w postaci różnych dolegliwości. Nikt już dzisiaj nie neguje związku ducha i ciała. Często poważne choroby, jak np. rak leczy się na dwa sposoby. Dowiedziono także, że pozytywne nastawienie pomaga zwalczyć wiele schorzeń.

Obniżona jakość życia

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną. Coraz więcej par musi się nią zmierzyć, a dotyka ona zawsze nie jednostkę, ale dwójkę ludzi. Trzeba pamiętać, że para zawsze przechodzi przez to razem. Niepłodność wpływa na każdy aspekt życia osób nią dotkniętych, a obciążenie psychiczne z niej wynikające jest niestety praktycznie nieodzowne. Niepłodność obniża jakość życia. Brak upragnionego dziecka może stać się powodem przewlekłego stresu, problemów w związku, zaburzenia relacji z otoczeniem, a przede wszystkim silnego napięcia psychicznego. Gdy para zdecyduje się na leczenie, całe życie nagle zostaje temu podporządkowane. To centralna myśl, wokół której kręci się każdy dzień dwojga ludzi. Nic dziwnego, że kobiety i mężczyźni walczący z niepłodnością mogą doświadczać wielu problemów natury psychicznej.

Problemy psychiczne w niepłodności

Kobiety i mężczyźni zupełnie inaczej reagują na niepłodność. Kobiety odczuwają przede wszystkim niepokój i lęk. Może się zdarzyć, że taki stan przerodzi się w depresję. Dodatkowo gnębi je poczucie winy i wyobrażenie, że zawiodły. Pojawia się więc znaczne obniżenie poczucia własnej wartości. W związku z tym czują, że społeczeństwo ich nie akceptuje, mogą więc ograniczyć kontakty z otoczeniem. Codzienne zajęcia tracą sens, liczy się tylko posiadanie dziecka. Taki stan może skutkować zaburzeniami snu, apetytu, napadami lęku i innymi chorobami. U mężczyzn niepłodności towarzyszy często poczucie bezwartościowości i tego, że zawiedli w roli, w której powinni się sprawdzić. Prowadzi to do obniżenia, podobnie jak u kobiet, poczucia własnej wartości. Wycofują się więc z życia społecznego, stają zagubieni, a nawet popadają w depresję. Mogą się także izolować i odgradzać od całego świata, łącznie z partnerką.

Przejdziecie przez to razem

Niepłodność dotyka obydwojga partnerów i dlatego nie ma innej możliwości, jak przejść przez to wspólnie. Nie można pozwolić, aby ten problem stał się powodem podziału i oddalania od siebie. Zamknięcie się na osobę, z którą dzielimy życie i odizolowanie od niej to najgorsze, co można zrobić. Aby przezwyciężyć psychiczne problemy, które nas dotykają trzeba przede wszystkim się otworzyć, rozmawiać, przeżywać wspólnie. Rozmowy o emocjach, lękach i nadziejach mogą przynieść ukojenie. Kiedy partner nie chce rozmawiać nie wolno go jednak naciskać. Można zacząć mówić o sobie i spokojnie poczekać, aż nadejdzie odpowiedni moment i będzie chciał się otworzyć. Niepłodność to ogromnie ciężka próba dla związku, trzeba więc poświęcić mu więcej uwagi i pielęgnować relacje. Seks nie może stać się mechaniczną i pozbawioną uczuć czynnością wykonywaną tylko z powodu starań o dziecko. Na ten problem również należy zwrócić uwagę i absolutnie nie dopuścić do takiej sytuacji. Droga odwrotu jest bowiem bardzo ciężka. Leczenie niepłodności może zdominować życie, warto poszukać więc nowych zainteresowań i nie pozwolić, aby ten problem przejął nad nami kontrolę.

Specjalista może pomóc

Gdy leczenie niepłodności i radzenie sobie z problemami psychologicznymi, jakie ze sobą niesie okazuje się trudniejsze, niż przypuszczaliśmy, warto rozważyć wizytę u specjalisty. Psychoterapia do najtańszych nie należy, ale skutkuje. Skupia się przede wszystkim na pomocy w radzeniu sobie z niepłodnością, oraz na poprawie relacji pomiędzy partnerami borykającymi się z tym problemem. Psychoterapeuta pomoże przestać obsesyjnie myśleć o tym, co może przynieść przyszłość i postrzegać siebie tylko przez pryzmat płodności.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki