Niepłodność leczona w tajemnicy

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
niepłodność leczona w tajemnicy

Niepłodność nie jest powodem do wstydu – nie świadczy o czyjejś niższej wartości czy „wybrakowaniu”. Jest chorobą, którą można leczyć. Jednak masa osób niepłodnych woli owo leczenie ukryć przed otoczeniem i leczyć się w tajemnicy. Dlaczego?

O tym się nie mówi…

Niepłodność to problem dotykający więcej osób niż znaczna część społeczeństwa zdaje sobie sprawę. Szacuje się, że może dotyczyć między 10 a nawet 20% wszystkich par! Tymczasem wielu uważa ją w dalszym ciągu za temat marginalny. Nie spodziewa się go w swoim najbliższym otoczeniu, nie umie o nim rozmawiać Często wykazuje się niewiedzą i, niestety, nierzadko także i niedelikatnością. Mimo, że teoretycznie aż 1/5 par boryka się z tym problemem, mało kto ma świadomość, że to naprawdę może być ktoś ze znajomych lub rodziny.

Niepłodność jest wciąż tabu, nie mówi się o niej szeroko, nie uczy na jej temat, nie oferuje sposobów na normalizację i oswojenie tego tematu. Najczęściej jest pomijana milczeniem lub traktowana żartobliwie
i nieporadnie. W debacie publicznej sprowadzana zaś najczęściej do in vitro i żarliwych debat na temat tej metody. Z tych i wielu innych powodów mnóstwo par niepłodność leczy w tajemnicy przed wszystkimi.

Stygmatyzacja niepłodności

Niepłodność, mimo powszechności, wciąż jest chorobą, o której wstydzimy się głośno mówić. Społeczeństwo bowiem nie uznaje stanu bezdzietności (niezależnie od jej powodów) za normę. Norma, ta uznawana społecznie, to posiadanie dzieci. Osoby niepłodne są często przez ten pryzmat postrzegane jako wybrakowane i, niestety, nierzadko same wręcz myślą o sobie w taki właśnie sposób!

Czytaj też: Zazdrość w niepłodności 

Ciągle można się spotkać z automatyczną konkluzją, że to na pewno z kobietą „coś jest nie tak”, że to jej wina, a partnerowi trzeba współczuć. Z drugiej strony on może czuć się jako mężczyzna gorszego sortu, niepełny, który nie potrafi nawet tej najprostszej rzeczy – spłodzić dziecka. Choć to wszystko brzmi okrutnie, podobne przekonania nadal funkcjonują, choć, na szczęście, spotykamy się z nimi coraz rzadziej. Osób niepłodnych mimo wszystko ciągle dotyka stygmatyzacja, swego rodzaju negatywne naznaczenie. Wiąże się to także z niewiedzą opisywaną wyżej i nieobecnością tematu niepłodności w świadomości społecznej.

niepłodność leczona w tajemnicy 2

Leczenie w tajemnicy

Mnóstwo par nie przyznaje się przed najbliższymi do leczenia. Dlaczego? Decyzja o zachowaniu tego w tajemnicy jest często podyktowana dbałością o swój święty spokój i swoją prywatność. Nie chcą pytań, tłumaczeń, dobrych rad, poklepywania po plecach, raniących żartów… Nie chcą uśmiechać się i dziękować za życzenia powodzenia, widzieć współczucia i czuć, że teraz będą odbierani tylko przez pryzmat tego faktu – że nie mogą zostać rodzicami i są w trakcie leczenia.

Inną kwestią jest to, że ludzie często nie wiedzą jak reagować na takie informacje. Świadomość przyczyn, przebiegu i metod leczenia niepłodności jest niezwykle niska mimo że to tak powszechna przypadłość.

Osoby niepłodne często też czują wstyd. Nawet jeśli racjonalnie zdają sobie sprawę, że to żaden powód, społeczna presja i sposób postrzegania niepłodnych jest niezwykle mocną konstrukcją. Mężczyzna dalej może się obawiać co pomyślą jego koledzy. Kobieta zaś nie chcieć dzielić się problemem z koleżankami, które zostały już mamami.

Pary mierzące się z leczeniem niepłodności mają prawo do zachowania tego w tajemnicy z każdego powodu – czy to dbałości o prywatność czy niechęci dzielenia się z otoczeniem czymś tak bolesnym, jak i obawy o niezrozumienie. W tym przypadku nie ma żadnej powinności do dzielenia się z otoczeniem.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki