Niepłodność – jak szukać wsparcia online?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
nieplodnosc online glowna

W dobie pandemii Covid-19 większość z nas zmieniło swoje nawyki na te gwarantujące większe bezpieczeństwo – cześciej kupujemy online, uczestniczymy w różnych eventach online, zamieniamy kino na wieczór na kanapie. Może się wydawać, że w kwestii niepłodności niewiele można zrobić w sieci. To jednak nie do końca prawda – podpowiadamy, jak szukać wsparcia!

Pandemia wymusiła na nas wiele zmian. Jedną z nich jest przeniesienie wielu sfer życia do strefy online. Zakupy, eventy, a nawet targi, szkolenia, konferencje… wszystko odbywa się przez internet. Na szczęście możliwości technicznych jest cała masa i wiele aktywności niekoniecznie musi ucierpieć przez przeniesienie ich z trybu stacjonarnego na zdalny. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób z niepłodnością. Podpowiadamy, gdzie warto szukać wsparcia online w tym trudnym czasie!

Wsparcie u osób z tym samym problemem – facebookowe grupy

Niestety, osoby borykające się z niepłodnością mają często ten „problem”, że wśród znajomych nikt nie przeżywa (i na szczęście!) tego samego . A ktoś, kto nie walczył o dziecko, nie zrozumie do końca z czym się ta walka wiąże – z jakim obciążeniem psychicznym, stresem, z jakim nagromadzeniem negatywnych emocji.

nieplodnosc online

Warto szukać wsparcia wśród osób, które przeżywają lub przeżyły to samo. Tu na pomoc przychodzą nam przede wszystkim grupy na Facebooku. Grupy to bardzo przydatna funkcjonalność tego serwisu pozwalająca na połączenie osób o tych samych zainteresowaniach lub problemach. Większość z nas  z pewnością należy już do chociaż jednej! W przypadku niepłodności, polskich grup jest co najmniej kilka. Warto zapoznać się z nimi i zdecydować, czy taka forma wymiany myśli nam pasuje i czy chcemy należeć do jednej, a może wolimy wybrać więcej. Nawet, jeśli jesteśmy sceptyczni – dobrze jest chociaż spróbować, bo można się bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Pomoc psychologiczna online

Niepłodność łączy się z ogromnym obciążeniem psychicznym. Często tak przytłaczającym, że nie sposób poradzić z nim sobie samodzielnie. Wtedy zawsze warto poszukać pomocy specjalisty. Na szczęście w dobie pandemii wielu psychoterapeutów oferuje swoje usługi także w wersji online. Dla wielu osób jest to wręcz lepsze rozwiązanie, gdyż bezpieczniej czują się w swoim otoczeniu, a nie w gabinecie. Nie warto odwlekać więc decyzji o wizycie tylko dlatego, że sytuacja nie jest sprzyjająca! Mamy możliwości, by skonsultować się przez jeden z komunikatorów wideo.

Webinary i live’y dla niepłodnych

Webinar, live, szkolenie online to świetne pomysły by, nie wychodząc z domu, zdobyć wiedzę na temat płodności i jej zaburzeń. W dobie pandemii te formy są wykorzystywane coraz częściej i to z wielkim powodzeniem. Webinary dotyczące niepłodności organizują najczęściej kliniki, a także różne fundacje czy stowarzyszenia zajmujące się tym problemem. Tematyka, jaką poruszają jest bardzo szeroka – od konkretnych problemów (np. PCOS, endometrioza), po komunikację seksualną i relacje w związku, a także motywację i jej brak w trakcie leczenia niepłodności.

Internetowe grupy wsparcia

Kolejnym ciekawy pomysł, dzięki któremu otrzymujemy wsparcie od osób z podobnym problemem o schemacie nieco podobnym do grup na platformach społecznościowych. Takie grupy organizowane są jednak nie „oddolnie”, a zwykle przez kliniki leczenia niepłodności. Podczas spotkań pary poznają nawzajem swoje historie, doświadczenia, ale także mogą opowiedzieć o własnej walce i zostać zrozumianymi.

W przypadku niepłodności taki rodzaj pomocy – otrzymywanej od osób, które wiedzą, co przeżywamy, jest bardzo ważny. Tym sposobem można dodać sobie siły i naładować energią płynącą od innych.

Telemedycyna – czy to dobry pomysł?

Wizyty u lekarzy są bardzo ważną częścią leczenia niepłodności. Obecnie możliwość odbywania ich „face to face” jest częściowo ograniczona, a także obarczona wieloma obostrzeniami. Jednak w zależności od tego, na jakim etapie starań jesteśmy, warto nie odpuszczać tego tematu zupełnie i tam, gdzie to możliwe, stawiać kroki do przodu choćby za pomocą teleporad . W pewnym zakresie mogą być one dobrym pomysłem.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki