Niepłodność – gdzie ją leczyć?

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
90_gallery_photos_img_06-1

Wizyta u lekarza po roku bezskutecznych starań o dziecko to dopiero początek drogi, którą nie-płodne pary muszą przejść, by zwiększyć szansę na spełnienie marzenia o potomstwie. Odpowied-nia diagnoza jest punktem wyjścia do wybrania sposobu leczenia. Gdzie jednak należy je rozpocząć? Kiedy może pomóc lekarz-specjalista, a z jakimi problemami należy wybrać się do kliniki leczenia niepłodności?

Niecierpliwe próby

Choć o niepłodności można mówić dopiero po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia, którego celem jest poczęcie, większość starających się o dziecko par zauważa problem dużo wcze-śniej. Wnikliwa obserwacja cyklu, usilne wyglądanie pierwszych objawów ciąży, kolejne nieudane próby i rozczarowujące wyniki testów ciążowych nierzadko są powodem do szybszej wizyty u ginekologa. Mimo że to za wcześnie na diagnozowanie niepłodności, lekarze zauważają, że to dobry moment na przeprowadzenie wstępnego wywiadu z pacjentką. Kluczowe pytania dotyczą bowiem stylu życia, który nierzadko jest bezpośrednią przyczyną zaburzeń płodności. Wprowadzenie zmian w diecie, uspokojenie skołatanych nerwów, uregulowanie rytmu dnia – czasem wystarczy bardzo niewiele, by ciąża stała się realną perspektywą. Jeśli jednak mija rok, a ciąża nadal pozostaje w sferze marzeń, parę czekają wizyty u specjalistów, którzy pomogą odkryć przyczynę problemów z poczęciem.

Diagnostyka

Wiele problemów, które są przyczyną zaburzeń płodności, może rozwiązać leczenie farmakologiczne i hormonalne, zlecone przez specjalistę (ginekologa bądź androloga).

Najważniejszym doradcą jest w tym okresie dla kobiety ginekolog. To on szuka przyczyn niemożności zajścia w ciążę, zlecając odpowiednie badania. Po przeprowadzeniu wywiadu chorobowego (pytania w tym wypadku dotyczą m.in. przebytych schorzeń narządów rodnych, infekcji i innych chorób, przeszłości położniczej, odczuwanych dolegliwości, ale także nawyków żywieniowych i stylu życia) oraz badania ginekologicznego, lekarz zleca serię badań laboratoryjnych, z których najważniejszymi są morfologia, określenie poziomu żelaza i glukozy we krwi, oraz badanie moczu. Niezbędne jest także sprawdzenie stężenia najważniejszych hormonów (folikulotropiny, lutotropiny, estradiolu, progesteronu, prolaktyny, testosteronu i TSH). Przyczyny niepłodności nie zawsze leżą jednak po stronie kobiety – lekarze szacują nawet, że odpowiedź na pytanie o źródło zaburzeń płodności w niemal połowie przypadków znajdują po stronie mężczyzn. Dlatego tak samo ważna jak wizyta kobiet u ginekologa jest spotkanie mężczyzny z andrologiem lub urologiem, którzy mogą zlecić test nasienia – kluczowe badanie w diagnostyce męskiej niepłodności. Istotna jest także obserwacja stanu narządów płciowych mężczyzny – w szczególności jąder (badana jest ich objętość  i położenie), ale także powrózka nasiennego.

Pierwsza pomoc

Niepłodność w wielu przypadkach związana jest z zaburzeniami, które mogą być sprawnie zdiagno-zowane przez specjalistów „od spraw intymnych”. Nieprawidłowe wyniki badania krwi bądź niewła-ściwy poziom podstawowych substancji odżywczych w organizmie jest z łatwością uzupełniany za pomocą terapii farmakologicznej. Nieco więcej czasu należy poświęcić na uregulowanie gospodarki hormonalnej – konieczne jest bowiem nie tylko przywrócenie poprawnego stężenie konkretnych hormonów, ale także obserwowanie organizmu, który musi ponownie uruchomić procesy organiczne z ich udziałem. Terapia hormonalna stosowana jest przede wszystkim w przypadku zespołu policystycznych jajników (PCO) i zaburzeń owulacji i miesiączkowania. Czasem konieczna jest interwencja chirurgiczna – dzieje się tak szczególnie, gdy USG dróg rodnych wykazało torbiele bądź mięśniaki macicy. Pomocne okazują się także laparoskopia i HSG, przywracające drożność jajowodom lub korygujące wady anatomiczne macicy.

Kliniki leczenia niepłodności

Nierzadko jednak specjalista, mimo wyczerpujących badań i precyzyjnej diagnostyki, nie odnajduje przyczyny niepłodności. W takiej sytuacji należy przedsięwziąć kolejny krok w leczeniu – udać się do kliniki leczenia niepłodności. Tu powstaje jednak problem: którą z nich wybrać? jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze miejsca leczenia niepłodności? Kopalnią wiedzy na ten temat jest internet, ale zanim rozpoczniemy wyszukiwanie informacji, warto zapytać o opinię swojego ginekologa. Wielu specjalistów współpracuje z takimi placówkami, a większość ma przynajmniej bazę adresów, które może nam polecić. Dobrze jest skorzystać z tej pomocy i sprawdzić w pierwszej kolejności te kliniki, o których już usłyszeliśmy. Najczęściej są to duże, renomowane placówki z nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowanym personelem, które raportują swoją działalność do Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE). Strony internetowe ośrodków leczenia niepłodności nie zawsze dają odpowiedź na nurtujące nas pytania, dlatego warto poszperać po forach dyskusyjnych, na których pacjenci klinik wymieniają się opiniami i doświadczeniami, a ponadto zadzwonić do placówki i uzyskać informacje z pierwszej ręki. O co pytać?

W Polsce kliniki leczenia niepłodności nie mają obowiązku oficjalnie przedstawiać rezultatów swojej pracy. Jeśli jednak ośrodek raportuje skuteczność procedur, które oferuje, świadczy to o jego rzetelności i wiarygodności.

  • Jakie usługi (badania, terapie, procedury) oferuje klinika? Ważne jest, by ośrodek „nadążał” za rozwojem technologii i medycyny i umożliwiał poddanie się takim procedurom jak ICSI, IMSI, TESA i PESE.
  • Jak długo działa ośrodek i jaką wykazuje skuteczność w leczeniu niepłodności? Kliniki działające na rynku co najmniej kilka lat mają większe doświadczenie i dłuższą praktykę w leczeniu niż młode ośrodki. W Polsce nie ma obowiązku raportowania rezultatów terapii i procedur zapłodnienia pozaustrojowego, ale niektóre placówki prowadzą statystyki i składają raporty ESHRE – świadczy to o ich rzetelności i wiarygodności, warto więc dokładniej rozważyć skorzystanie z ich oferty.
  • Jaka liczba procedur in vitro jest przeprowadzana w skali roku? Idealnie, by klinika miała na koncie przynajmniej 150 zabiegów rocznie.
  • Czy w klinice działa bank spermy? Nie jest to konieczny wymóg, ale to ogromne ułatwienie dla par, u których zdiagnozowano męski czynnik niepłodności.
  • Czy ośrodek umożliwia mrożenie komórek rozrodczych? Najlepsze kliniki dysponują profe-sjonalnymi laboratoriami, które magazynują zamrożone zarodki, nasienie oraz komórki jajo-we i sprawnie przekazują je do procedury w przypadku kolejnych prób in vitro. Zdarza się jednak, że materiał przesyłany jest do innych placówek i tam przechowywany aż do kolejnych procedur.
  • Czy klinika współpracuje z innymi placówkami medycznymi i specjalistami „z zewnątrz”? To istotne w przypadku powodzenia zapłodnienia in vitro, gdy konieczna jest opieka medyczna nad przyszłą mamą. Położnicy współpracujący z klinikami niepłodności posiadają większą wiedzę i doświadczenie w leczeniu niepłodności niż „zwykli” ginekolodzy.

Oprócz informacji dotyczących pracy kliniki, warto rozważyć kwestie finansowe. Koszty leczenia niepłodności, szczególnie jeśli w grę wchodzi zapłodnienie pozaustrojowe, są wysokie, ale wszystko zależy od zakresu świadczonych usług i renomy ośrodka. Warto przyjrzeć się temu bliżej. Oprócz ceny samej procedury należy też wziąć pod uwagę koszty terapii hormonalnej i leczenia farmakologicznego, dojazdu (jeśli klinika nie znajduje się w tym samym mieście) oraz ewentualnych noclegów.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki