Niepłodność mężczyzn

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
9880270695_2bb1ca886c_z

Trudności z poczęciem dziecka doświadcza w Polsce około 15-20% par. Badania wskazują, że przyczyny problemów w połowie przypadków wynikają przyczyn zależnych od mężczyzny. Jednocześnie, jak wynika z  obserwacji lekarzy i psychologów z ośrodków zajmujących się płodnością człowieka, najczęściej na leczenie decydują się tylko kobiety. Ich mężowie czy partnerzy z trudem przyjmują do wiadomości, że problem może leżeć po ich stronie i często nie radzą sobie z tą informacją.

Niepłodność męska definiowana jest jako niezdolność mężczyzny do zapłodnienia partnerki po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji. Naukowcy wskazują, że w ostatnich dekadach w społeczeństwach zachodnich znacznie pogorszyła się jakość nasienia – obserwuje się zmniejszoną liczbę plemników o prawidłowej ruchliwości i budowie, co znalazło swoje odzwierciedlenie w aktualizacji norm WHO (nie jest to do końca prawdą). U źródeł nieprawidłowości najczęściej leżą tryb życia i czynniki środowiskowe, konsekwencje przebytych chorób ogólnoustrojowych, zażywane substancje oraz leki czy przebyte zabiegi na narządach płciowych.

Jakie są przyczyny niepłodności męskiej ?

Choć nie da się jednoznacznie określić przyczyny, dla której mężczyzna okresowo lub trwale jest niezdolny do zapłodnienia partnerki, istnieje wiele czynników wpływających na jego płodność.  Wpływ na potencjał płodnościowy mężczyzny mogą mieć różne stany chorobowe, takie jak cukrzyca, zaburzenia funkcji tarczycy, choroby wątroby, choroby układu krążenia. – Najczęstszą przyczyną niepłodności męskiej jest dysfunkcja jąder, która najczęściej związana jest  z zaburzeniami hormonalnymi. Kolejnymi przyczynami niepłodności męskiej są  czynniki  genetyczne, nowotwory, stany zapalne układu moczowo-płciowego mężczyzny.  Objawem wymienionych schorzeń może być  nieprawidłowy wynik badania ogólnego nasienia. – mówi dr Mariusz Łukaszuk, specjalista w dziedzinie andrologii z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Jak dodaje ekspert, istotnymi czynnikami, wpływającymi na płodność są również m.in. przewlekły stres, nadwaga, nadmierne spożywanie używek i leków, złe warunki pracy oraz relacje między partnerami. Trzeba również pamiętać, że wbrew obiegowej opinii, potencjał płodnościowy mężczyzny obniża się wraz z wiekiem. Z tego powodu u  panów mogą występować zaburzenia w materiale genetycznym plemników, a tym samym trudności z poczęciem zdrowego potomstwa.

Podstawowe metody diagnostyki niepłodności męskiej

Podstawowym badaniem w diagnostyce niepłodności męskiej jest badanie ogólne nasienia, które powinno być wykonane przed wizytą konsultacyjną.  Podczas spotkania, lekarz zbiera szczegółowy wywiad i przeprowadza badanie  pacjenta. - Analiza nasienia obejmuje ocenę cech takich jak: lepkość, objętość, barwa, pH, a także liczebność i ruchliwość plemników. Parametry nasienia, które nie mieszczą się w granicach wartości referencyjnych, mogą wskazywać na męski czynnik niepłodności  i wymagają dalszej diagnostyki endokrynologicznej, mikrobiologicznej  czy też genetycznej – tłumaczy dr Łukaszuk z Kliniki INVICTA.
W celu zwiększenia precyzji badań, obecnie najczęściej stosowaną metodą badania nasienia jest CASA (computer-assisted sperm analysis) – komputerowa analiza nasienia. Pozwala ona na automatyzację oceny, a także na zwiększenie powtarzalności i zobiektywizowania badania.
Niepłodność męska może mieć również podłoże genetyczne, dlatego ostatnio coraz częściej pacjentom zaleca się wykonanie diagnostyki w kierunku zaburzeń genetycznych wpływających na spermatogenezę.
Jeśli badanie ogólne nasienia wykaże nieprawidłowości lub lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z Pacjentem dostrzeże taką potrzebę, konieczne może być wykonanie dodatkowych badań.

Mogą one obejmować m.in.:

  • badanie fragmentacji DNA plemników,
  • morfologię plemników pod dużym powiększeniem (MSOME),
  • test hypoosmotyczny HOS,
  • rozszerzone badanie SOME+HOS
  • test wiązania plemników z hialuronianem
  • separację diagnostyczną plemników
  • diagnostyczną biopsję jądra.

Wspierać płodność i leczyć jej zaburzenia

Niezwykle istotną rolę we wspieraniu płodności odgrywa odpowiednie odżywianie Ważne jest przestrzeganie zbilansowanej diety, bogatej w produkty pełnoziarniste, , błonnik, wielonienasycone tłuszcze roślinne, selen i cynk oraz witaminy B, C, D i E.– wyjaśnia specjalista.
Jak dodaje, w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne, szczególnie jeśli występują zaburzenia hormonalne, zaburzenia funkcji seksualnych, czy też stany zapalne narządów płciowych. W uzasadnionych sytuacjach stosuje się zabiegi chirurgiczne. W przypadku obniżonych parametrów nasienia, często jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie metod wspomaganego rozrodu, w tym inseminacji i procedury in vitro. Druga wzmiankowana metoda umożliwia zapłodnienie komórki jajowej przy użyciu pojedynczego plemnika. Rozwój współczesnej medycyny pozwolił na selekcję nasienia w celu wyboru plemników jak najlepszej jakości przed wprowadzeniem ich do macicy. Metody te dają szansę wielu niepłodnym parom, u których partner ma  nieprawidłowe parametry nasienia na uzyskanie upragnionego potomstwa.

Jeśli mężczyzna nie produkuje własnych plemników, może zdecydować się na  skorzystanie z nasienia anonimowego dawcy. Banki komórek rozrodczych funkcjonują w ramach większości klinik leczenia niepłodności na świecie.
Coraz częściej za problemy z posiadaniem potomstwa odpowiedzialny jest czynnik męski. Bez względu na przyczynę jednak, kroki diagnostyczne należy podjąć już po 12 miesiącach nieudanych starań. Należy przypomnieć, iż regularne staranie wg WHO to odbywanie 4-6 stosunków tygodniowo przez rok. Na badania powinna zdecydować się para – a więc i kobieta, i mężczyzna. Szybka diagnoza pozwala na podjęcie decyzji co do ewentualnego dalszego leczenia w przypadku stwierdzonych zaburzeń płodności.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Artykuły eksperckie

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki