Niedotlenienie okołoporodowe – przyczyny i skutki

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
noworodek

Lekkie niedotlenienie okołoporodowe  jest dość częstą przypadłością na salach porodowych. Ciężkie zdarza się na szczęście o wiele rzadziej. Obydwa wynikają z niewydolności oddechowej rodzącego się dziecka. Przeczytaj jakie są przyczyny, skutki i procedura postępowania podczas niedotlenienia okołoporodowego!

Czym jest niedotlenienie okołoporodowej?

Niedotlenienie okołoporodowe jest niewydolnością oddechową występującą u rodzącego się dziecka w trakcie porodu lub już po jego zakończeniu. Dziecko w ciągu minuty od narodzin nie potrafi zacząć normalnie oddychać.

Czy jest groźne?

Tak, postać ciężka może być groźna dla dziecka, ponieważ nieskuteczne oddychanie prowadzi do niedotlenienia mózgu i innych tkanek. Z kolei niedotlenienie mózgu jest ogromnie niebezpieczne, gdyż wywołuje jego uszkodzenie. To, jak ciężkie będą skutki zależy oczywiście od czasu, w jakim występują problemy z oddychaniem ale i od cech samego dziecka i jego „wrażliwości”.

Konsekwencją ciężkiego niedotlenienia okołoporodowego mogą być:

 • lekkie zaburzenia w rozwoju, które po jakimś czasie się wyrównują,
 • opóźnienie rozwoju umysłowego,
 • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
 • uszkodzenie wzroku albo słuchu,
 • porażenie mózgowe.

Najbardziej przerażającym wynikiem długotrwałego niedotlenienia jest śmierć noworodka, która może nastąpić jedynie, kiedy dziecku nie zostanie udzielona pomoc i nie zostaną podjęte odpowiednie kroki zmierzające do eliminacji niewydolności oddechowej.

Przyczyny niedotlenienia

Przyczyny wystąpienia niedotlenienia okołoporodowego są różnorakie. Zalicza się do nich m.in.:

 • poród przedwczesny,
 • ciążę przenoszoną,
 • niedotlenienie dziecka jeszcze przed porodem,
 • ucisk pępowiny lub owinięcie dziecka pępowiną w trakcie porodu,
 • długi poród, zbyt długie parcie,
 • schorzenia łożyska,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego matki,
 • picie alkoholu lub palenie papierosów podczas ciąży,

Jak to wygląda?

Niedotlenienie okołoporodowe stwierdza się podczas oceny noworodka w skali Apgar. Diagnozę stawia się jeśli dziecko nie zaczyna prawidłowo oddychać, może mieć też siny, błękitnawy kolor skóry, jest bezwładne – nie porusza rączkami i nóżkami. Krótkotrwałe niedotlenienie niestety nie daje widocznych objawów i stwierdza się je kilka tygodni, a nawet miesięcy po porodzie. Stwierdza się wtedy lekkie opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Dziecko może mieć problemy z kolejnymi etapami rozwoju.

Co się wtedy robi?

Po stwierdzeniu niedotlenienia ważna jest natychmiastowa reakcja. Lekarz zazwyczaj wykonuje resuscytację, a jeśli to nie pomoże – podaje tlen i zakłada rurkę do intubacji. Dziecko może wylądować w specjalnym inkubatorze. Maluch, który przeżył niedotlenienie okołoporodowe musi być przez pierwsze lata życia pod opieką specjalistów ze względu na możliwość wystąpienia różnych nieprawidłowości w rozwoju.

Czy można temu zapobiec?

W niektórych sytuacjach – tak, choćby monitorując pracę serca dziecka na KTG, kiedy jest już po planowanym terminie porodu. Jeśli zaobserwuje się nieprawidłowości mogące wskazywać np. na niedotlenienie, wykonywane jest cesarskie cięcie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki