Niedoczynność tarczycy, jak schudnąć?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
green-food-detox

Niedoczynność tarczycy to problem, który w większości przypadków dotyczy kobiet, a dla tych – waga jest istotnym czynnikiem budującym poczucie atrakcyjności. Niestety, schorzenie często wiąże się z tendencją do tycia. Jak schudnąć, zmagając się z niedoczynnością tarczycy i czy utrzymanie prawidłowej wagi ciała przy tej chorobie jest w ogóle możliwe?

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, z którym wiąże się wiele „skutków ubocznych”. Jak wiadomo, nie muszą one wystąpić, ale niestety – często występują. To m.in. osłabienie włosów, problemy ze skórą, senność, spadek samopoczucia, zaburzenia miesiączkowania czy wzrost wagi ciała właśnie. Skąd bierze się ten ostatni? Kiedy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu, a to w oczywisty sposób zwiększa ryzyko odkładania się nadprogramowych kilogramów. Czasami niedoczynności towarzyszy wzrost poziomu kortyzolu, którego nadmierny poziom również przyczynia się do gromadzenia kilogramów. Wszystko to sprawia, że osoby cierpiące na niedoczynność – nawet te, które starają się odżywiać racjonalnie i zdrowo, miewają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Czy naprawdę są skazane na otyłość?

Dieta to podstawa

Nic z tych rzeczy. To prawda, że osoba, która zmaga się z niedoczynnością musi być wobec siebie bardziej wymagająca – nie może sobie pozwolić na bezkarne podjadanie czy folgowanie wszelkim zachciankom, ale otyłość wcale nie jest „obowiązkowym” skutkiem niedoczynności. Co najwyżej – efektem zlekceważenia choroby. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy powinny bowiem w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę – taką, która pozwoli im czuć się sytym, ale jednocześnie wspomoże redukcję masy ciała. Mowa o diecie z niskim indeksem glikemicznym, której główną zaletą jest to, że nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo nagłych napadów głodu oraz apetytu na węglowodany.

Osobom z niedoczynnością tarczycy zaleca się wybierać produkty z dużą ilością elektrolitów i antyoksydantów, warzywa zielonolistne, ryby z pewnych źródeł, kasze, brązowy ryż, dobrej jakości tłuszcze. Radzi się bezwzględnie wyeliminować produkty przetworzone, dania instant, fast foody, tłuszcze trans, pieczywo cukiernicze i produkty z białej mąki, żywność konserwowaną chemicznie oraz sztuczne dodatki do żywności.

Aktywność z umiarem

Oprócz odpowiedniej diety zadbać też należy o aktywność fizyczną, ale tutaj – uwaga – rozsądnie i z umiarem. Warto wiedzieć, że przy chorobach tarczycy bardzo intensywne sporty nie są wskazane, bo choć mogą pomóc pozbyć się nadmiaru kilogramów, istnieje spore ryzyko, że – jedynie na krótko. Przy niedoczynności tarczycy najlepiej prowadzić po prostu aktywny tryb życia – czyli regularny i umiarkowany wysiłek (chodzi o utrzymywanie stałego tempa i nieprzemęczanie się).

Oczywiście nie wolno zapominać o tym, że osoba zmagająca się z niedoczynnością tarczycy powinna pozostawać pod stałą kontrolą endokrynologa, który dobierze odpowiednią terapię. Ta zasadza się w większości przypadków na przyjmowaniu tabletek hormonalnych, ale ich dawka musi być ustalona przez lekarza i modyfikowana w razie konieczności (stąd ważne jest regularne wykonywanie badań). Warto również wybrać się do dietetyka, który rozplanuje specjalną dietę na redukcję masy ciała – komponowanie jadłospisów na własną rękę nie jest dobrym pomysłem, ponieważ przy tym schorzeniu dieta musi być odpowiednio dobrana i zbilansowana. Dietetyk uwzględni w niej najważniejsze składniki – w zależności od tego, czym spowodowana jest choroba.

Choć odchudzanie przy niedoczynności tarczycy to proces utrudniony, z pewnością da się go przeprowadzić z sukcesem. Ważna jest wytrwałość i determinacja. Jeśli jednak wiemy już, że mamy do czynienia z tą chorobą, warto zawczasu zadbać o odpowiednią dietę, która zapobiegnie nagromadzeniu się nadprogramowych kilogramów – wtedy odchudzanie się po prostu nie będzie konieczne. Nie dajmy się zwieść wrażeniu, że nas akurat ten problem nie dotyczy – nie zauważyłyśmy u siebie przecież nadmiernego apetytu. Tak się akurat składa, że w przypadku niedoczynności tarczycy zwiększeniu wagi z reguły nie towarzyszy jego wzrost, a często – przeciwnie – właśnie spadek (!)

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki