Nekrozoospermia – co to jest?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
spermia

Męskie nasienie warto badać i to w pierwszej kolejności, zwłaszcza jeśli nie znamy przyczyn trudności z zajściem w ciążę.  Męska diagnostyka niepłodności jest tańsza i szybsza, a możliwych zaburzeń istnieje całkiem sporo. Jednym z nich jest tzw. Nekrozoospermia. Na czym polega i w jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Klasyfikacja nieprawidłowości nasienia

Zaburzenia czy też nieprawidłowości dotyczące nasienia można zebrać w jedną dość pokaźną klasyfikację. Istnieje kilka głównych grup: zaburzenia dotyczące ilości plemników w ejakulacie, te dotyczące ruchliwości plemników lub budowy plemników czy też  ilości wydzielanego nasienia.

Przykładowe zaburzenia to:

  • Azoospermia – zupełny brak plemników w ejakulacie;
  • Oligozoospermia - zbyt mała ilość plemników w ejakulacie;
  • Kryptozoospermia – w próbce nasienia są tylko pojedyncze plemniki lub ich tam nie ma, natomiast po odwirowaniu próbki – są obecne;
  • Asthenozoospermia – nieprawidłowa ilość plemników z ruchem postępowym;
  • Teratozoospermia – w ejakulacie jest mniej niż 30% prawidłowo zbudowanych plemników;
  • Nekrozoospermia – zbyt mała ilość żywych plemników i duży odsetek plemników nieruchomych.

Nekrozoospermia – czym jest?

Nekrozoospermia to zaburzenie dotyczące żywotności plemników. Norma mówi, że w prawidłowym nasieniu powinno znajdować się minimum 75% żywych plemników. W przypadku Nekrozoospermii mamy niski odsetek plemników żywych oraz wysoki – tych nie ruszających się. Może być też tak, że wszystkie plemniki w danej próbce będą martwe, jednak taka sytuacja występuje niezwykle rzadko. Nie trzeba chyba dodawać, że Nekrozoospermia może być przyczyną niepłodności.

Po diagnozie – co teraz?

Kiedy diagnozowana jest Nekrozoospermia, najczęściej należy wykonać, dla pewności, powtórne badanie potwierdzające taki stan rzeczy. To zaburzenie może być bowiem błędnie zdiagnozowane kiedy procedura badania została wykonana nieprawidłowo, np. próbka została oddana w nieodpowiedni sposób.

Kiedy jednak Nekrozoospermia zostanie potwierdzona, należy bądź przeciwdziałać jej przyczynom (choć te mogą nie być znane) lub zdecydować się na IVF ICSI czyli zapłodnienie pozaustrojowe metodą ICSI.

IVF ICSI

In vitro z wykorzystaniem ICSI, czyli docytoplazmatycznej iniekcji plemnika, to metoda stosowana między innymi w przypadku, kiedy przyczyną niepłodności jest czynnik męski związany czy to z Nekrozoospermią, czy zaburzeniami, w których ilość plemników w ejakulacie jest zbyt niska.

IVF metodą ICSI polega na podaniu (za pomocą wstrzyknięcia) uprzednio wybranego plemnika bezpośrednio do komórki jajowej. Odpowiednie plemniki najczęściej pozyskiwane są bezpośrednio z jąder. Skuteczność takiej procedury nie odbiega od „zwykłego” in vitro .

Załamany mężczyzna

Badanie nasienia jest kluczowe

Na początku diagnostyki niepłodności, kiedy nie wiadomo co może być problemem, zawsze warto wykonać badanie nasienia. Diagnostyka mężczyzny jest szybsza i tańsza niż szukanie źródła problemu po stronie kobiety, co może zaoszczędzić parze sporo czasu! Mitem bowiem jest, że to częściej zaburzenia kobiece są powodem niepłodności. Statystyki mówią, że problem niepłodności rozkłada się to po równo.

Choć dla wielu mężczyzn sam proces oddawania nasienia do badania może być odstraszający (robi się to w specjalnym pokoju pobrań w klinice, oczywiście drogą masturbacji), jest to jednak niezbędne dla prawidłowej diagnostyki.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki