Naturalne sposoby na bolesne miesiączki

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 1
bolesne_miesiączki1

Bolesne miesiączki przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu – to oczywiste. Jednak niektóre kobiety w czasie okresu zmagają się z na tyle silnym bólem, że nie są w stanie pracować ani podejmować zwykłych, codziennych czynności. Czy naprawdę musi tak być?

Niestety, środki rozkurczowe i tabletki przeciwbólowe nie zawsze okazują się skuteczne. Czasami większą ulgę przynoszą domowe, zupełnie nieinwazyjne sposoby:

Lekka dieta

Do miesiączki warto się przygotować już kilka dni wcześniej. Najlepiej zupełnie zrezygnować z potraw wywołujących wzdęcia, jak kapusta, groch czy kalafior. Warto również odłożyć na bok słone przekąski i dania, które powodują nadmierne gromadzenie wody w organizmie.

Ziołowe herbatki

Wiele ziół ma działanie rozkurczowe, dlatego warto uwierzyć w moc ziołowych herbatek. Dobrym wyborem będą te, które wykazują także działanie uspokajające, jak mięta, melisa, nagietek lekarski czy rumianek. Takie napary warto popijać dwa, a nawet trzy razy dziennie – skutecznie złagodzą ból w okolicy podbrzusza. Tutaj jednak uwaga podobna do tej, dotyczącej diety – zioła należy pić już na kilka dni przed przewidywanym terminem miesiączki – nie będą skuteczne, jeśli włączymy je dopiero przy nasilonych bólach.

Odpoczynek

Bolesne skurcze w dole brzucha to wystarczające usprawiedliwienie, by odłożyć wszelkie „palące” sprawy na bok i wygodnie ułożyć się na kanapie. Pozwól sobie na zwolnienie tempa – świat się nie zawali, jeśli na chwilę przystopujesz. Wysiłek pobudza układ krążenia, a zatem sprzyja nasileniu krwawień.

bolesne_miesiączki2

Aktywność fizyczna

Oczywiście mowa o umiarkowanej, dostosowanej do samopoczucia aktywności, jak lekkie ćwiczenia fizyczne – rozciągające i rozluźniające mięśnie. Taki ruch pobudza krążenie w dolnej części brzucha i jednocześnie dotlenia organizm.

Kąpiel

Ciepła, ale absolutnie nie gorąca – zbyt wysoka temperatura wody może nasilić krwawienie, a to raczej nie przyniesie oczekiwanej ulgi.  Do wody warto wlać kilka kropli olejków eterycznych. Jakie będą najskuteczniejsze? Lawendowy, rumiankowy, goździkowy czy geraniowy. Przyjemne z pożytecznym.

Masaż z dodatkiem olejków

Podobnie jak w przypadku kąpieli relaksacyjnej, najlepiej zadziała olejek lawendowy, goździkowy, a także eukaliptusowy. Jak masować brzuch? Wykonuj dłonią okrężne ruchy wokół pępka – na początku zataczaj malutkie, potem coraz większe koła. Możesz również gładzić brzuch od jego boków ku środkowi. Taki masaż rozluźnia, a jednocześnie przyspiesza oczyszczanie macicy, dzięki czemu zapobiega kolejnym bolesnym skurczom.

Pomocny może się okazać także termofor, jednak i w tym wypadku trzeba pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może zwiększać krwawienie.

Zimne okłady na brzuch

Nie pomogło? To może w twoim przypadku skuteczniejsza okaże się metoda przeciwna – okład, ale zimny. Zawiń kostki lodu w ręcznik i połóż na obolałym miejscu na około kwadrans. Poczujesz wyraźną ulgę – to pewne, a istnieje spore prawdopodobieństwo, że obfite krwawienie się zmniejszy.

bolesne_miesiączki3

—–

Domowe sposoby to oczywiście pomoc doraźna. Jeśli na podobne bóle cierpisz co miesiąc, warto ustalić ich przyczynę w gabinecie ginekologa. Często wystarczy wyrównane ilości hormonów – wówczas krwawienia się stabilizują, a w efekcie tego miesiączki „łagodnieją”.

Czasami jednak okazuje się, że przyczyna leży głębiej i dopóki jej nie usuniemy, bóle będą nam towarzyszyć każdego miesiąca. Jeśli taka już „nasza uroda” – trudno, trzeba zacisnąć zęby i ratować się na wszelkie sposoby (propozycje powyżej). Ale jeśli bóle z urodą nie mają zbyt wiele wspólnego, warto zrobić wszystko, by poznać – i wyeliminować – ich źródło.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki