Najpierw wylecz grzybicę – potem staraj się o dziecko!

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
grzybica1

Grzybica pochwy to jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych u kobiet. To, że jest tak powszechna, nie znaczy jednak, że nie jest groźna. Jej zupełne wyleczenie może zająć sporo czasu, a zbyt późne zdiagnozowanie – doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Mówiąc grzybica pochwy, mamy na myśli chorobę zwaną fachowo drożdżycą lub kandydozą, wywoływaną zazwyczaj przez grzyby z gatunku drożdżaków o nazwie Candidia albicans. Patogeny te zaburzają prawidłowe pH pochwy, prowadzając do powstania zakażenia. Jakie objawy świadczą o toczącej się w organizmie grzybicy? To przede wszystkim:

  • obfita, biała, grudkowata wydzielina z pochwy (o konsystencji twarożku);
  • świąd i pieczenie pochwy;
  • obrzęk, podrażnienie i zaczerwienienie warg sromowych;
  • dyskomfort, a nawet ból w czasie lub po stosunku.

Objawy te w przeważającej większości przypadków występują łącznie, co sprawia, że grzybicę trudno pomylić z inną infekcją czy zwykłym podrażnieniem. Są dokuczliwe, dlatego skłaniają kobiety do wizyty u ginekologa. I dobrze! Bo nawet prawidłowo leczona kandydoza lubi powracać – co dopiero infekcja „zaleczona” domowymi sposobami. Tym bardziej, że zdarzają się przypadki, iż objawy grzybicy uda się „wyciszyć” – nie znaczy to wcale, że patogeny zniknęły! Najprawdopodobniej już za jakiś czas zaatakują powtórnie. By leczenie grzybicy pochwy było skuteczne, musi opierać się na właściwie dobranych lekach przeciwgrzybicznych, zazwyczaj sprzedawanych na receptę.

Grzybica a starania o dziecko

Grzybica pochwy to choroba uciążliwa dla każdej z nas – może być jednak szczególnie groźna dla kobiet, starających się o dziecko. Dlaczego? Jeśli choroba nie zostanie w porę zdiagnozowana lub zwyczaje zbagatelizowana i zaleczana przez samą kobietę źle dobranymi specyfikami bez recepty, może rozprzestrzenić się na inne narządy. Zakażenie ważnych organów rozrodczych – jajników, jajowodów czy macicy może doprowadzić nawet do tzw. niepłodności jajowodowej, a ta – jak można się domyślić – utrudnia, a czasami wręcz zupełnie uniemożliwia zajście w ciążę.

Załamana, smutna kobieta

Niepłodność jajowodowa

O niepłodności jajowodowej mówimy wtedy, kiedy problemy z zajściem w ciążę są wynikiem nieprawidłowości w obrębie jajowodów. Przyczyną tego rodzaju niepłodności mogą być wspomniane wyżej stany zapalne, jak właśnie grzybica, ale także endometrioza czy np. polipy. Nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak ważną rolę w staraniach o dziecko odgrywa drożny jajowód – to miejsce,  gdzie dochodzi do spotkania plemnika z komórką jajową!

Leczenie niepłodności jajowodowej nie należy niestety do najłatwiejszych, a jego dokładny przebieg uzależniony jest od zakażonego odcinka jajowodu. W przypadku zmian na odcinku proksymalnym, najczęściej stosuje się zabieg operacyjny, polegający na wykonaniu zespolenia jajowodowo-rogowego.

W sytuacji, kiedy zmiany dotyczą odcinka dystalnego, zalecane jest wykonanie zabiegu, pozwalającego na utworzenie nowego ujścia w niedrożnym odcinku jajowodu. Dopiero właściwie przeprowadzony zabieg przywróci płodność i starania o dziecko będą ponownie możliwe.

Wylecz siebie i partnera, nim zaczniesz starania o dziecko!

Co istotne, w przypadku zakażenia grzybicą leczeniu powinien poddać się także partner kobiety. Zawsze, a już na pewno w sytuacji, kiedy para stara się o dziecko! Dlaczego? W innym przypadku mężczyzna stanie się nosicielem drożdżaków, a to rodzi ryzyko, że przeniesie chorobę z powrotem na partnerkę, kiedy tej uda się już zajść w ciążę.

Oczywiście kandydozę w ciąży też można leczyć, ale jeśli można jej wcześniej uniknąć – warto podjąć wszelkie środki ostrożności w tym kierunku. Zwłaszcza, że niezdiagnozowana w porę, drożdżyca w ciąży może być naprawdę niebezpieczna – w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki