Nadżerka

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
dreamstime_11858626

Nadżerka jest jedną z najczęstszych zmian chorobowych w obrębie szyjki macicy – szacuje się, że w różnym stopniu zaawansowania występuje aż u co 4. kobiety. Czym jest spowodowana, jakie są jej objawy i metody leczenia?

Przyczyny zmian

Nadżerka w medycynie definiowana jest jako ubytek naskórka bądź śluzówki, wywołany zmianami chorobowymi (najczęściej grzybami, wirusami i bakteriami) bądź urazem mechanicznym. Oznacza to, że może objąć każdą strefę ciała i organizmu, która jest wyścielona nabłonkiem: zarówno narządy układu pokarmowego czy oddechowego, jak i delikatną błonę śluzową ochraniającą układ moczowo-płciowy. Nadżerka szyjki macicy dotyczy właśnie tego ostatniego przypadku. Ubytek nabłonka najczęściej powodują rozwijające się w okolicach intymnych drożdże i bakterie, ale zdarza się też, że jego przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Na powstanie stanu zapalnego mają wpływ także zaburzenia hormonalne oraz urazy mechaniczne, powstałe np. w wyniku aborcji, poronienia czy komplikacji okołoporodowych. Nadżerka może być też sygnałem bardzo poważnych zmian nowotworowych i być jednym z objawów raka szyjki macicy.

Objawy i diagnoza

Nadżerka najczęściej nie wywołuje żadnych objawów i diagnozowana jest dopiero podczas rutynowego badania ginekologicznego.

Choć diagnozowanie nadżerki nie nastręcza specjalistom trudności, samodzielne zaobserwowanie zmian jest bardzo trudne. Wszystko to za sprawą często bezobjawowego przebiegu nadżerki. Jedynie w niektórych przypadkach pojawiają się upławy o nietypowym (żółtawym bądź zielonkawym) zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu, uczucie swądu i pieczenia. Zaawansowana postać nadżerki może być przyczyną bólu w dole brzucha, krwawień po stosunkach oraz plamień w środku cyklu. Zmiana jest najczęściej rozpoznawana podczas rutynowego badania ginekologicznego, aby jednak poznać jej przyczynę, należy wykonać posiew, cytologię lub, przy podejrzeniu większej nadżerki, kolposkopię.

Leczenie nadżerki

Metoda leczenia nadżerki szyjki macicy zależy przede wszystkim od przyczyny jej wystąpienia. Zdarza się, że cytologia nie wykazuje niepokojących zmian, a ubytek nie jest duży – wówczas ginekolog nie zaleca stosowania farmakoterapii i pozostawia zmianę do obserwacji podczas wizyt kontrolnych. Jeśli jednak szczegółowe badanie wykaże stan zapalny, lekarz przepisuje globulki dopochwowe, które sprawnie poradzą sobie z infekcją. Coraz częstszą formą walki z nadżerką jest elektrokoagulacja – bezbolesny, trwający zaledwie kilka minut zabieg, polegający na wypalaniu zmian chorobowych iskrą elektryczną. To jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia nadżerki. W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może także zadecydować o wymrażaniu (krioterapii) nadżerki za pomocą ciekłego azotu, laseroterapię oraz elektrokonizację, czyli wycięcie chorych komórek nożem elektrycznym.

***

Nadżerka nie jest groźna, o ile kobieta poddaje się regularnym badaniom ginekologicznym. Brak kontroli i zaniedbanie tego typu zmian chorobowych, może skutkować poważnymi powikłaniami i zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki