Na czym polega i jak wygląda dawstwo komórek?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
S

Istnieje wiele powodów niepłodności. Niektóre z przyczyn zlokalizowane są po stronie kobiety, inne dotyczą organizmu mężczyzny. Jednym z problemów, jaki może stanąć na drodze do posiadania własnego potomstwa jest brak u kobiety komórek jajowych, wykazujących zdolność do zapłodnienia. Istnieje jednak sposób na przezwyciężenie owego problemu, a mianowicie – pozyskanie komórek od dawczyni. Na czym polega i jak wygląda dawstwo komórek jajowych?

Po co?

W jakim celu kobieta decyduje się oddać swoje komórki jajowe? Zasadniczo istnieją dwie sytuacje, w jakich decydujemy się na tego rodzaju procedurę. Oddanie własnych komórek jajowych może być aktem dobrowolnej pomocy innym kobietom, które nie mogą zajść w ciążę w sposób naturalny z uwagi na zaburzone funkcjonowanie jajników (wskazaniem dla zastosowania tego rozwiązania jest także m.in. nosicielstwo wad genetycznych, zaburzeń chromosomalnych, leczenie onkologiczne czy też starszy wiek pacjentki). Każda kobieta posiada przeszło 400 tysięcy komórek jajowych. Tylko kilka z nich zostaje wykorzystanych w trakcie życia kobiety do zapłodnienia (w zależności od liczby dzieci danej pary), dlatego przekazanie komórek innej kobiecie w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie dawczyni. Jednak decyzja o przekazaniu własnych komórek dla anonimowej biorczyni może być także następstwem pozyskania komórek do przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego w liczbie większej niż wymagana. Wówczas starająca się o dziecko może podjąć decyzję o oddaniu niewykorzystanych komórek dla innej, mającej problemy z płodnością kobiety. Typowy program zapłodnienia pozaustrojowego rozpoczyna się poprzez stymulację pacjentki. Celem stymulacji jest pozyskanie komórek jajowych, które są następnie zapładniane, tworząc zarodki. Jednak zwykle nie zostają wykorzystane wszystkie pobrane komórki. Podczas transferu zarodków do organizmu kobiety podawane są 1, 2 bądź 3 zarodki, a pozostałe ulegają zamrożeniu. Mogą one zostać wykorzystane ponownie w momencie, kiedy para postanowi starać się o kolejne dziecko. Jednak także i spośród tych zamrożonych, nie wszystkie zarodki zostaną wykorzystane w późniejszym okresie. Dlatego też kobieta może podjąć decyzję, aby przekazać pozyskane już komórki jajowe innej bezpłodnej kobiecie.

Sonda

Czy zostałabyś dawczynią komórek jajowych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Kto i kiedy?

Jakie warunki należy spełniać, aby móc przekazać swoje komórki jajowe? Dawczynią może zostać każda kobieta w przedziale wiekowym 18-34 lata pod warunkiem, że jej stan zdrowia spełnia wymagane kryteria (ustala się to na podstawie szeregu odpowiednich badań). Oddanie zaledwie kilku spośród tysięcy niewykorzystanych komórek w żaden sposób nie wpływa na płodność dawczyni. Panuje zasada, że zarówno przekazująca, jak i pobierająca komórki kobieta pozostają anonimowe, nie ujawniają sobie wzajemnie danych osobowych. Anonimowość nie jest bezzasadna – pozwala uniknąć w przyszłości wszelkich komplikacji natury moralnej czy prawnej.

W jaki sposób i jak długo?

dreamstime_5002578Na czym polega procedura przekazania komórek jajowych do banku komórek? W przypadku, kiedy dawczynią jest kobieta, która nie poddaje się procedurze zapłodnienia pozaustrojowego, proces ten składa się z kilku etapów i powinien zakończyć się po około miesiącu. Na początek lekarz musi zgromadzić wszystkie potrzebne informacje na temat potencjalnej dawczyni oraz przeprowadzić niezbędne badania (badania ginekologiczne, badania ultrasonograficzne macicy i jajników, badania krwi, badania genetyczne). Badania te okazują się kluczowe i rozstrzygają kwestię, czy kobieta rzeczywiście może przekazać do banku swoje komórki. Jeżeli pacjentka spełnia wszelkie kryteria i lekarz orzeknie, że może zostać dawczynią, rozpoczyna się  proces przygotowawczy (data rozpoczęcia cyklu przygotowawczego zależy od cyklu menstruacyjnego dawczyni). Kobieta otrzymuje specjalne leki, których celem jest odpowiednie przygotowanie jajników do zabiegu. Zabieg ten jest przeprowadzany po wykonaniu znieczulenia, a więc nie jest bolesny. Już po krótkim czasie po jego zakończeniu (w dniu jego przeprowadzenia, około 3 godziny po nim) pacjentka może powrócić do domu. Nie jest konieczne pozostawanie w klinice na jakąkolwiek dalszą obserwację. Warto także wspomnieć, że w przypadku, kiedy dawczynią jest kobieta, która poddaje się procedurze zapłodnienia pozaustrojowego, jej decyzja o przekazaniu komórek nie powoduje wydłużenia programu zapłodnienia.

Dlaczego?

Jakie są powody, dla których kobiety decydują się oddać własne komórki jajowe na potrzeby innych par? W każdym przypadku jest to decyzja indywidualna, jednak wiele kobiet decyduje na to ze względu na własne doświadczenia i problemy związane z długotrwałymi staraniami o dziecko. Ponadto przekazanie komórek innej parze to korzystna alternatywa dla mrożenia niewykorzystanych zarodków. Świadomość, że pobrane z naszego organizmu komórki dadzą szczęście innej parze i pozwolą jej doświadczyć upragnionego rodzicielstwa, którego nie chciała im dać sama natura, może być naprawdę wspaniała.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki