Monitoring owulacji – FAQ

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
monitoring owulacji 2

Monitorowanie owulacji to kluczowa kwestia w przypadku starań o dziecko – szczególnie, jeśli para próbuje zajść w ciążę już od jakiegoś czasu. Monitoring owulacji to podstawowe badane pozwalające ocenić cykl kobiety i wskazać ewentualne problemy. Jest szczególnie pomocne w diagnostyce niepłodności. Oto najczęściej zadawane pytania odnośnie monitoringu owulacji!

Na czym polega monitoring owulacji?

Monitoring owulacji polega na ocenie procesu dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Ocenia się go przez obserwację ich wzrostu. Lekarz zwraca także uwagę na wygląd błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Monitoring wykonuje się za pomocą USG dopochwowego. Na monitoring mogą zgłaszać się zarówno pary podejrzewające problemy z płodnością, pary ze zdiagnozowaną niepłodnością, jak i kobiety, które chciałyby uzyskać pomoc w precyzyjnym określeniu momentu owulacji.

Ile badań najlepiej wykonać?

Aby lekarz mógł odpowiednio ocenić przebieg cyklu, zwykle wykonuje się trzy lub cztery badania. Jednak w przypadku diagnostyki niepłodności, kiedy występuje podejrzenie, że cykle nie przebiegają prawidłowo, należy monitorować nie jeden, ale kilka kolejnych cykli. Dzięki temu lekarz ma znacznie lepszy obraz i może dokładniej ocenić ewentualne zaburzenia.

Kiedy chodzi zaś o monitoring w przypadku in vitro, ilość badań zależy od tego, jaką metodę wybrano do stymulacji jajników i jak owa stymulacja przebiega.

Więcej o samodzielnym monitorowaniu owulacji oraz fazach cyklu przeczytasz w tym artykule. Jeśli jesteś zainteresowana testami owulacyjnymi – tutaj znajduje się kompendium wiedzy na ich temat.

monitoring owulacji 1

Jak wykorzystuje się monitoring owulacji podczas przygotowania do in vitro?

Monitoring cyklu wykonuje się także w przygotowaniu do procedury in vitro. Pomaga to w ustaleniu najbardziej odpowiedniego momentu na pobranie komórek jajowych.

Jakie nieprawidłowości może wskazać?

Monitoring owulacji ocenia wzrost pęcherzyka Graafa, a dzięki niemu można wskazać nieprawidłowości takie, jak np. zapadnięcie się jego ścian. Pęcherzyk może też nie osiągnąć odpowiedniego rozmiaru lub owszem, urosnąć prawidłowo ale nie pęknąć. Wtedy należy szukać przyczyny i, być może, podjąć decyzję o podaniu leków mających wywołać pęknięcie pęcherzyka.

Podczas USG ginekologicznego można ocenić także jajniki (czy np. nie pojawiły się na nich torbiele), tempo przyrostu endometrium oraz szyjkę macicy i znajdujący się w nim typowy śluz „płodny”.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kobieta, która chce rozpocząć naturalne starania, lub jest w ich trakcie i chciałaby zbadać przebieg owulacji powinna udać się na pierwszą wizytę ginekologiczną na początku cyklu, tuż po zakończeniu miesiączki (między 5. a 8. dniem). Lekarz będzie mógł wtedy ocenić ilość pęcherzyków znajdujących się w jajniku. Podczas kolejnych wizyt sprawdzi czy wszystko przebiega prawidłowo. W przypadku kobiet leczących niepłodność terminy wizyt będą oczywiście zależały od sposobu i przebiegu leczenia.

Jak przygotować się do badania?

Do badania USG nie trzeba specjalnie się przygotowywać, bezpośrednio przed nim należy jedynie opróżnić pęcherz.

Jak wygląda badanie?

USG transwaginalne (dopochwowe) jest proste i bezbolesne. Trwa około 10 minut. Lekarz wprowadza przez pochwę specjalną głowicę i wykonuje badanie, oceniając wszystkie zmienne opisane powyżej.

Ile kosztuje monitoring owulacji?

W zależności od miasta jedna wizyta to koszt od 100 do 150 złotych.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki