Mity na temat niepłodności

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
mity

Mimo,  że niepłodność to dzisiaj problem powszechny, na który co i rusz natykamy się nie tylko w mediach, ale i w codziennym życiu, nadal towarzyszy jej wiele mitów. Dzisiaj postaramy się obalić te najpowszechniejsze.

1. Niepłodność oznacza bezpłodność

Nadal wiele osób używa tych słów wymiennie. Tymczasem dotyczą one zupełnie innych problemów, mających inne przyczyny, a co najważniejsze – inne skutki. Zacznijmy od tych ostatnich. Podczas gdy bezpłodność oznacza trwałą niemożność posiadania dziecka – stan, którego nie można wyleczyć, niepłodność podlega leczeniu. W zależności od przyczyny niepłodności, posiadanie dziecka w wielu przypadkach okazuje się możliwe. Czasami za sprawą podjętego leczenia ciążę udaje się uzyskać drogą naturalną, czasami konieczne jest zastosowanie metod wspomaganego rozrodu.

A teraz wróćmy do przyczyn. Mówiąc o bezpłodności mamy na myśli przypadki, które całkowicie uniemożliwiają parze posiadanie naturalnego potomstwa. Często spowodowana jest ona przez uszkodzenie mechaniczne lub brak określonych narządów rozrodczych, np. jajników, macicy, jąder czy wczesną menopauzę. Bezpłodność może być też wynikiem mutacji lub innych zaburzeń o podłożu genetycznym. Niepłodność w wielu przypadkach wynika z zaburzeń hormonalnych czy zaniedbań, np. dietetycznych i bardzo często jest możliwa do wyleczenia.

2. Niepłodność to w większości problem kobiet

W ten mit na szczęście wierzy coraz mniej osób. Jeszcze do niedawna w społeczeństwie funkcjonowało dość silne przekonanie, że jeśli para nie może mieć dziecka, to „winna” temu stanowi rzeczy jest kobieta. Mężczyzna – zdaniem wielu – zawsze jest gotowy do zapłodnienia. Chyba, że trafi na partnerkę, która z jakichś przyczyn dziecka dać mu nie może. Dzisiaj wiemy już, że powodów niepłodności może być mnóstwo i trudno się licytować, po czyjej stronie moglibyśmy wypisać ich więcej. Często jest też tak, że problem z płodnością diagnozuje się u obydwojga partnerów.

Niestety, silne przekonanie, że problem niepłodności częściej dotyczy partnerki powoduje, że nadal to w większości kobieta jako pierwsza decyduje się na wykonanie badań i podjęcie diagnostyki w tym kierunku. Tymczasem okazuje się, że gdyby partnerzy zrobili to jednocześnie, w wielu przypadkach problem można by rozwiązać zdecydowanie szybciej.

Zobacz również: „Boję się, że odejdzie do takiej, która urodzi mu dziecko!” Obawa przed badaniem płodności 

mity2

3. Mężczyzna jest płodny przez całe życie

Nie dość, że w przekonaniu niektórych mężczyzna musi być płodny, to jeszcze obciążają go tym przymusem przez całe życie. Dla większości to oczywiste, że kobieta w pewnym wieku traci zdolność rozrodczą i wchodzi w okres menopauzy, podczas gdy mężczyzna ich zdaniem może zostać ojcem do końca życia. Nic bardziej mylnego. Wiek odgrywa ważną rolę nie tylko w przypadku kobiety, ale także mężczyzny!

Wraz z upływem lat męska płodność zmienia się znacząco. To prawda, że nie zanika ona całkowicie nawet do późnej starości, ale pojawiają się czynniki mogące znacząco utrudnić, a nawet uniemożliwić zapłodnienie. Zarówno liczba, jak i jakość plemników ulegają pogorszeniu. To, że mężczyzna jest zdolny do wytrysku, a co za tym idzie – zapłodnienia, nie oznacza więc, że zawsze jest w stanie spłodzić dziecko. Więcej na temat tego, jak z wiekiem zmienia się płodność mężczyzny przeczytacie tutaj .

4. Niepłodność oznacza niemożność posiadania jakiegokolwiek dziecka

 Wiele osób jest przekonanych, że niepłodność albo istnieje albo nie – para ma problem z poczęciem dziecka lub go nie ma. Zwykło się uważać, że jeśli z poczęciem pierwszego potomka nie było problemu, para może posiadać tyle dzieci, ile tylko zapragnie. Niestety, to nieprawda. Niepłodność to stan, który może nas zaskoczyć na każdym etapie życia i rodzicielskich planów. Kiedy para – mimo posiadania dziecka lub dzieci – ma problem z poczęciem kolejnego, mówimy o niepłodności wtórnej. To również sytuacja, w której o ciążę bezskutecznie stara się kobieta, której udało się w nią zajść, ale nie udało się jej donosić.

Chociaż niektórym może się wydawać, że niepłodność wtórna to mniejszy problem, niż niepłodność pierwotna, nie do końca można się z tym zgodzić. Bo często jest tak, że para, która ma już jedno dziecko odwleka decyzję o następnym w przekonaniu, że może się na nie zdecydować w dowolnym momencie. Kiedy starania zaczynają się przedłużać, partnerzy często obwiniają się za ten stan rzeczy, mając świadomość, że podjęcie ich na wcześniejszym etapie byłoby skuteczniejsze.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki